Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fujitsu Esprimo Mobile X9525 - nie ładuje po wymianie ogniw - zablokowana ?

12 May 2018 16:19 591 2
  • Level 12  
    Witam.
    Pacjentem jest bateria do Fujitsu Siemens Esprimo Mobile X9525. Model No: SDI-MFS-SS-26C-08.
    W środku znajduje się 8 ogniw połączonych 4S2P - 14,8V oraz elektronika z kontrolerem BQ20Z70+BQ29330.
    Pierwotnie siedziały w niej ogniwa Samsunga ICR18650-26C 2600mAh, które ze dwa lata temu zaczęły szwankować - bateria trzymała góra kilkanaście minut. Po wypatroszeniu okazało się, że jedna sekcja zdechła.
    Po zapoznaniu się z tematami wymiany ogniw, resetu elektroniki i kalibracji, kupiłem na próbę 4 ogniwa INR18650-25R 2500mAh (wysokoprądowe - do wykorzystania później w innych celach) i wsadziłem je do środka. Po kalibracji (bez żadnego resetu elektroniki) bateria ożyła, BatteryMon pokazywał właściwą pojemność, a bateria trzymała zgodnie z przewidywaniami ok. połowę pierwotnego czasu działania.
    Po tej próbie elektronikę odpiąłem i tak leżała ok. roku nie podpięta do ogniw. Zachęcony tak bezproblemową kalibracją, postanowiłem zwiększyć nieco pojemność baterii i ostatnio kupiłem i wsadziłem 8szt ogniw NCR18650B podobno Panasonica (zakup na Aliexpress) o pojemności 3400mAh każde. Wcześniejsze testy ładowania znanym prądem i rozładowania znanym obciążeniem wydają się potwierdzać w przybliżeniu tą pojemność. Pakiet testowany z popularnym BMS'em CF-4S30A-A po naładowaniu ma 4,18-4,20V na sekcję, a po rozładowaniu do odcinki jest 2,84-2,88V na sekcję. Ładowanie było prądem ~1,5A (1/4C całego pakietu), a rozładowanie ~2,0A (1/3C pakietu).
    Po poskładaniu ogniw z elektroniką (sekcje podłączane kolejno od "-" jak również od "+"), upchnięciu w obudowę i wsadzeniu do notebooka objawy są następujące:
    1. Ogniwa w połowie naładowane (pakiet ~13,8V) - przy pierwszym włożeniu i podłączeniu zasilacza wskaźnik ładowania mruga 5-6 razy, po czym pokazuje jeden segment naładowania (z czterech) i przestaje migać. Na wskaźniku nie ładuje, po odpięciu zasilacza komputer umiera. Windows widzi baterię, pokazuje ok. 25% naładowania i nie ładuje. Każde następne włączenie - wskaźnik stoi w miejscu na 1/4 i nie ładuje, Windows widzi baterię i nie ładuje.
    2. Ogniwa w pełni naładowane (pakiet ~16,85V) - po pierwszym podłączeniu wskaźnik mrugnie 5-6 razy, po czym pokazuje pełną baterię (4 kreski) i nie ładuje. Windows nie widzi baterii ! Po odpięciu zasilacza komputer umiera.
    3. Ogniwa całkiem rozładowane (pakiet ~11,4V) - po pierwszym podłączeniu wskaźnik ładowania znowu mrugnie 5-6 razy, pokazuje 1/4 na wskaźniku i nie ładuje. Windows widzi baterię, pokazuje 0% i nie ładuje.
    Pod pojęciem "pierwsze podłączenie" należy rozumieć, że kontroler został całkiem odpięty od ogniw, ogniwa naładowane/rozładowane i kotroler podpięty z powrotem.
    Teraz moje pytanie, czy trzeba zresetować kontroler interfejsem, czy wystarczy za pomocą jakiegoś programu bez wyjmowania baterii z notebooka, czy może trzeba mu wpisać jakieś dodatkowe ustawienia dotyczące pojemności, prądu ładowania itp. ?
    W załączeniu zrzut ekranu BatteryMon z danymi rozładowanej baterii. Te dziwne wartości S/N i ID były już takie wcześniej, po pierwszej zmianie ogniw.
    Proszę o pomoc w uruchomieniu tej bateryjki, bo sprzęt jest zacny i nie chcę go zmieniać.
    Pozdro.

Fujitsu Esprimo Mobile X9525 - nie ładuje po wymianie ogniw - zablokowana ?
  • Helpful post

Level 28  
    Witaj. Elektronika się zablokowała, trzeba ją zresetować. Potrzebny program i interfejs.
  • Level 12  
    No to kicha. Nie chce mi się już kombinować :-(
    Jeżeli jest tu ktoś z Krakowa lub najbliższych okolic i jest w stanie ogarnąć mi tą elektronikę, to proszę o kontakt.
    Pozdro.
    T.