Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Liebherr KSD 3142 - Zamiennik termostatu a13 3010

12 Maj 2018 17:39 627 9
  • Poziom 9  
    Witam szacownych Państwa

Dzieki poradom z tego Forum udalo mi sie zdiagnozować problem z niewłączającą sie lodowka Liebherr KSD 3142 nr service code 9971678-00. Po połaczeniu pinów 3 i 4 lodówka poki co działa na sterowniku czasowym. Poszukuje jednak zamiennika dla w/w termostatu - oznaczenie termostatu a13 3010 B093 - długa kapilara zainstalowany na gorze lodowki
  • Poziom 33  
    Szukał kolega na Popularna Warszawa , w krajowych polarach były termostaty z takimi kapilarami.
  • Poziom 9  
    Ok dziekuje za informację - rozumiem że powinien byc to taki termostat z 4 pinami ? Bo w tym moim jest pin do kabla bialego - zapewne wylacznik lodówki - 3 i 4 to zwarte pradowe no i pin do obudowy metalowej uziemienie czyli tez standard. Zmierzyc dlugosc kapilary i zastosowac conajmniej taka ?

No i jeszcze jedno trywialne pytanie - bo podejrzewam ze termostat jest przykręcony w miejscu tego pokrętła - czy mozna je jakos podwazyc srobowkretem ? czy przekrecic na sile i zacznie sie ono odkrecac ? chociaz to moze przekrecic opór w tym zepsutym termostacie ?
  • Poziom 33  
    Gałkę wyciągasz np. kombinerkami, pod nią są śruby mocujące.
  • Poziom 9  
    Dziekuję za cenne uwagi. Okazuje sie że mam model wymagający kapilary ...240 cm. Czy to mozliwe ze ona jest jakos zespolona z parownikiem na dole i trzeba ją jakos odspoic ? Widac kapilara sprawdza temperaturę w przedziale gornym lodowkowym a potem idzie do zamrazarki na dole i tam jest mocno zakręcona - "jak swinski ogon"

Widać że wciskanie kapilary z góry na czuja i na slepo nie ma sensu - bo nie idzie caly czas w prowadnicy - niestety ciezka sprawa.

I tu mam pytanie troche abstrakcyjne. Czy mozna kupic np termostat z krotsza kapilara ktora wprowadzi sie tylko do gornego przedzialu lodowkowego ? Ja mam to szczescie ze nie uzywam wlasciwie tej zamrazarki na dole i otwieram ja sporadycznie no moze raz na miesiac a wiec ona nie musi byc jakos dramatycznie monitorowana co do temperatury ?

Czyli moze kupic W4 i wprowadzic tylko na górę ?

Update: Uaktualniam swoje "głupotki" - w przedziale lodówkowym jest czujnik temperatury NTC - a więc mój pomysł z krótsza kapilara jest delikatnie pisząc kontrowersyjny
  • Poziom 9  
    Znalezione i pasujące termostaty

Atea A13-0553 lub Ranco K59-L1256
    Długość kapilary: 2450 mm
  • Poziom 9  
    Witam termostat Atea A13-0553 zadzialal bez problemu - ale spalił się podczas otwierania drzwi ten moduł - tak po 2 tygodniach pracy

Za co on w ogole odpowiada ?? Czy teraz lodowka przestanie sie wylaczać ? Zastanawiam się dlaczego on się spalił ? Termostat był podłączony prawidłowo - czy moze to byc wina tego pstryczka od wlączania światła - on czesto zakłocał TV podczas otwierania lodowki ? Teraz przy spalonym module nie zakłoca
  • Poziom 9  
    Ok

Jako ze to dział początkujących to pomogę sobie i innym, To moduł rozruchowy kompresora połączony z termostatem jak i drzwiowym włącznikiem lampki . Spalił się ten triak - zapewne on jest odpowiedzialny za wlączanie sie i wylaczanie lodówki. Pytanie czy mogł zepsuc sie tak ze lodowka sie nie wylaczała ? Czyli miec zwarcie ?
  • Poziom 42  
    brownsun2k napisał:
    Spalił się ten triak - zapewne on jest odpowiedzialny

Ja tu nie widzę żadnego triaka.
    Z resztą po co triak czy jakiś moduł jak jest termostat mechaniczny.
    Czyżby Liebherr coś nazdziwiał?
    Odczytaj napisy na scalaku modułu i kondensatorze (szara duża kostka).
  • Poziom 9  
    Liebherr KSD 3142 - Zamiennik termostatu a13 3010 Liebherr KSD 3142 - Zamiennik termostatu a13 3010 Liebherr KSD 3142 - Zamiennik termostatu a13 3010Liebherr KSD 3142 - Zamiennik termostatu a13 3010
    Na układzie scalonym: LM324N - Texas Instrument? Generalnie eksplodował wręcz ten trójnóżkowy element. Zaznaczony w powiększeniu. To prawda, że to jest prosta lodówka z jednym kompresorem, a termostat mechaniczny.
    Poprawiłem TONI_2003