Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pompa nie pobiera wody - Brak wody

12 Maj 2018 21:11 756 12
  • Poziom 3  
    Witam.

Napotkał nas problem z którym nie możemy sobie poradzić.
    Zakupilismy kompresor aby wytworzyć ciśnienie w zbiorniku. Nabilismy 2,5 bara
    Chcemy zalać pompę aby to ruszyło lecz nie idzie odkręcić tej zaślepki pokazanej na zdjeciu czerwoną strzałka.Jak taka śrubę odkręcić? Psikalem wd40. Opukalem młotkiem.
    Czy zawór zwrotny to jest to zaznaczone żółtą strzałka?
    Białą strzałką zaznaczyłem gumową kwadratową zaślepkę, Czy to przez to powinno się zalać pompę czy przez otwór z czerwoną strzałka ?
    Myśleliśmy że wystarczy wytworzyć ciśnienie w zbiorniku ale jak wody nie było tak nie ma 😒
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Czerwona strzałka - klucz żaba załatwi sprawę. Przez ten otwór zalejecie pompę.
    W studni masz zawór zwrotny i kosz ssawny -są sprawne. Sprawdzisz przy zalewaniu pompy.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Artur93lodz napisał:
    Myśleliśmy że wystarczy wytworzyć ciśnienie w zbiorniku ale jak wody nie było tak nie ma 😒
    Ciśnienie w zbiorniku, będzie, czy nie, nie ma wpływu na pracę ssącą pompy.
    Pompę, a właściwie rurę ssącą najlepiej zalać trójnikiem, poprzez odkręcenie korka zaznaczonego strzałką czerwoną.Jak odkręcić korek? Dobry klucz, czasem potrzebna przedłużka np. kawałek rury na kluczu.
    Zawór zwrotny jest zaznaczony na żółto.
  • Poziom 3  
    Dzięki za szybką odpowiedź ☺
    Ten trójnik to taki zwykły nakręcić ?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Włożysz lejek lub obciętą butelkę plastikową i będzie dobrze.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    Dobrze by skrzynkę zasilającą silnik przykry osłoną która leży na ziemi. Przewód ochronny też chyba nie podłączony?
  • Poziom 3  
    Odkręciłem ten korek, drgneło dopiero metrową przedłużką 😲
    Zalalismy kilkoma wiadrami, przed zakręceniem poczekałem chwile by sprawdzić czy woda schodzi do studni i po dłuższej chwili spadła o parę cm 😒
    Czyli wygląda na to że niestety smok w studni do wymiany.
    Będziemy musieli się zaopatrzyć w pompę wody taka do zalanych piwnic.
    Myśleliśmy że to będzie przymocowane do np pływaka i w tedy by wystarczyło wyciągnąć i tyle, a tutaj będzie trochę roboty.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Artur93lodz napisał:
    po dłuższej chwili spadła o parę cm 😒
    Ile to jest dłuższa chwila i ile cm wody w rurze ubyło? Trzeba było zakręcić korek i spróbować "pociągnąć "wodę pompą.
  • Poziom 3  
    Tak potem zrobiliśmy, silnik się załączył, w zbiorniku ciśnienie skoczyło do około 3,5 bara , z kranów trochę wody poleciało lecz tylko to co wlalismy do rury bo już dalej nie chce lecieć.
    Byc może się zapchał ale woda czysta jest.
    Jak zalałem rurę po sam gwint to tak w minutę ubyło około 2 cm.

Rzeczywiście jeden przewód jest nie podlaczony, nie bardzo wiemy jak go podłączyć.

Szkoda że dzisiaj Castoramy zamknięte to dzisiaj by się zakupiło pompę do wyciągnięcia wody ze studni i zawór do smoka a my tylko w weekendy na działkę jedziemy.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Artur93lodz napisał:
    zbiorniku ciśnienie skoczyło do około 3,5 bara ,
    To może, ale nie musi oznaczać, że pompa "ciągnie" prawidłowo. Wszystko zależy od wielkości zbiornika i ile wody było przed uruchomieniem pompy w zbiorniku. W hydroforze 300l (dla przykładu)po napompowaniu do takiego ciśnienia jest do pobrania ok 60 l wody zanim pompa włączy się ponownie. Jeśli woda, nie była pobierana przez pompę przez pół roku, to jest możliwe, że zawór się "zastał" i może dobrze nie trzymać. Bywa, że po kilkukrotnym uruchomieniu pompy, wszystko się uspokoi i zawór będzie dobrze trzymał.
    Artur93lodz napisał:

Szkoda że dzisiaj Castoramy zamknięte to dzisiaj by się zakupiło pompę do wyciągnięcia wody ze studni i zawór do smoka a my tylko w weekendy na działkę jedziemy.
    Następny weekend też będzie, więc można spokojnie kupić w tygodniu i w sobotę naprawić, a w niedzielę odpoczywać.
  • Poziom 3  
    Udało się odkręcić zawór ale z pól metrową rurą która trzeba było na imadle odkręcić. Zawor ma 1 1/2 cala czyli 6/4 . Sprawdziliśmy ile ubywa wody z tej rury, w minutę zeszło około 10 cm, małym ciurkiem woda skapywała z zaworu. Także zawór do wymiany. W Castoramie nie ma zaworu 6/4 ale jest taki na Allegro razem z koszem za około 30 zł z wysyłką i ma pytanie czy kupić droższy z metalowym grzybkiem czy taki zwykły ? Plastiki w starym nie są jakoś uszkodzone.
    A mam jeszcze dylemat co do głębokości zamocowanego smoka a mianowicie jest zamontowany w dolnej części studni mimo że zawsze jest w niej woda i dla ułatwienia tak myślę czy by nie skrócić tej rury aby była dalej od dna /piasku.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    2 razy wymieniałem zwykły, 3 -kupiłem za ok 70zł i jest już kilka lat.
  • Poziom 3  
    Kupiłem ten tańszy razem z koszem ,działa jak należy , ciekawe jak długo😆 dzięki za pomoc ☺pozdrawiam