Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co może mi zaoferować płytka Arduino?

TheVolume 13 Maj 2018 00:36 321 7
  • #1 13 Maj 2018 00:36
    TheVolume
    Poziom 3  

Witam.
    Zainteresowałem się niedawno tematem Arduino, zacząłem googlować, czytać, oglądać... I im więcej się dowiaduję, tym mniej widzę zalet płytki Arduino.
    Jeśli finalnie mój projekt będzie lądował na Atmedze, to co może mi zaoferować same Arduino? Mógłbym kupić klon uno za ~30zł, albo mega za ~40zł, tylko po co? Chodzi tu o coś więcej niż prototypowanie i nakładki?
    Czytałem, że mogę bez problemu zaprogramować Atmegę w Arduino IDE przez programator USBasp bezpośrednio z komputera - stąd moje wątpliwości.
    Dodam, że do tematu podchodzę hobbystycznie (małe projekty bazujące głównie na przyciskach, czujnikach i przekaźnikach).

0 7
  • Computer Controls
  • #2 13 Maj 2018 00:58
    Karaczan
    Poziom 39  

Taniej, prościej i przyjemniej kupić np MiniPro niż gołą 328 DIP ;)
    A prototypowanie np na Nano jest też wygodniejsze niż gołą Megą z toną drobnicy i kabelków.

A takto to generalnie traktuj Arduino jak gołą Megę, bo generalnie tym jest.
    Ale goła Mega nie będzie miała wygody Arduino.
    A ceny podobne ;)

0
  • #3 13 Maj 2018 01:14
    kacpo1
    Poziom 32  

Wartymi uwagi są również mikrokontrolery ARM z serii STM32, a raczej gotowymi płytkami (a'la Arduino). Tańsze, a przede wszystkim mocniejsze - Szybsze, przetworniki ADC o większej rozdzielczości, większa ilość pamięci RAM jak i Flash, większa ilość pinów. Tutaj cała lista http://www.st.com/en/microcontrollers/stm32f102c8.html

A co najważniejsze, jest niesamowicie prosty w programowaniu, ponieważ można go zaprogramować za pomocą Arduino IDE.

Link

0
  • Computer Controls
  • #4 13 Maj 2018 13:30
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Ardunino to tylko procesor + framework. Natomiast jeśli chcesz coś poprogramować bez ograniczeń arduino, to kup sobie np. od Atmela/Microchipa płytki Xplained mini - są w formacie Arduino, możesz je programować w Arduino, ale dodatkowo mają wbudowany debugger współpracujący z Atmel Studio - więc o wiele wygodniej się pisze programy - w razie problemów debugger ułatwia życie.

0
  • #5 13 Maj 2018 17:29
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Arduino, to cały system:
    - Hardware: płytki w wielu odmianach, oparte o różne mikrokontrolery - AVR, STM32, ESP, tysiące nakładek zgodnych z rozkładem wyprowadzeń Arduino, co pozwala łatwo podłączyć tysiące układów.
    - Firmware: bootloader, drivery peryferiów i gotowe projekty/aplikacje.
    - Software: środowisko programowania.
    - Społeczność: pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania, aktywnie dodaje nowe i rozwija istniejące projekty.
    Zalety: Można szybko skopiować projekt i cieszyć się, że działa.
    Wady: Jak trzeba coś zrobić samodzielnie, to proporcjonalnie do zaawansowania projektu, brak sprzętowego debugera oraz ograniczenia sprzętowe i programowe znacząco utrudniają realizację takiego projektu.

Na początku warto się zastanowić do czego potrzebujesz Arduino lub jakie projekty chcesz realizować. Następnie przyjąć kryteria oceny i wtedy wybrać optymalne rozwiązanie. Zupełnie inaczej wygląda stacja pogodowa logujące dane na serwer, inaczej panel kontrolny sterowania całego domu, a inaczej urządzenie zasilane bateryjnie, które ma nadzorować przestrzeń.

0
  • #6 13 Maj 2018 19:02
    TheVolume
    Poziom 3  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    Jak już wspomniałem, moje "projekty" nie są zbyt wymagające, ani skomplikowane (powiedzmy że będzie to np. sterowanie przekaźnikiem na podstawie odczytu z czujnika temperatury, albo sterowanie diodami LED RGB, ewentualnie wyświetlanie czegoś). Dlatego obawiam się że płytka Arduino była by tutaj przesadą i chciałem zapytać Was czy jest jakikolwiek sens ją kupować z zamiarem realizowania tak prostych zadań.
    Zakładam, że zaprogramowany już kontroler (jakaś ATmega, ATtiny, albo któryś z poleconych przez kolegów wyżej) finalnie zostanie wlutowany w PCB i będzie działał jako niezależny układ. Żeby je programować nie potrzebuję chyba płytki Arduino, a jedynie programator, zgadza się?

0
  • #7 13 Maj 2018 19:04
    kacpo1
    Poziom 32  

TheVolume napisał:
    Żeby je programować nie potrzebuję chyba płytki Arduino, a jedynie programator, zgadza się?

Prawda. Aczkolwiek łatwiej jest robić prototypowe układy na Arduino, niż na gołej ATmedze. Tutaj wybór zależy już od Ciebie.

0
  • #8 13 Maj 2018 21:40
    TheVolume
    Poziom 3  

Rozwiałem już swoje wątpliwości. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

0