Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Immergas Victrix Exa i Tera Plus - różnice

Stugraj 13 May 2018 10:53 8076 20
    Stugraj
    Level 10  
    Witam, jakie są różnice między tymi dwoma kotłami? Oba mają być jednofunkcyjne.
    Stugraj
    Level 10  
    Konkretnie chodzi mi o VICTRIX TERA 24 PLUS i VICTRIX EXA 24 X 1 ERP. Ciepła woda ze zbiornika 140l
    W0jtek92
    Level 37  
    Witam. Tera- nowszy model, mniejsze gabaryty. inna automatyka jeśli chodzi o tryb serwisowy (kocioł tańszy) . EXA-model starszy, gabaryty trochę większe, (tryb serwisowy to nie filozofia dla serwisanta) tera to jego następca, sprawdzony model bardzo mało awaryjny, (niewiele droższy niżeli nowa tera, przynajmniej z moich źródeł to wiem) ale osobiście wybrałbym EXA. może dlatego że mam zaufanie do tego modelu i więcej ich zamontowałem.
    Stugraj
    Level 10  
    Dziękuję za informacje, wybiorę jednak tego EXA.
    cuma_
    Level 9  
    Instalator poleca mi nowszą wersję czyli Tera Plus. Mam więc dwie sprzeczne opinie. Może ktoś zechce się ustosunkować. Pozdrawiam
    Rysiek
    Level 14  
    I jak sytuacja? Stoję przed takim samym wyborem.
    cuma_
    Level 9  
    Rysiek zaryzykowałem i poszedłem za podpowiedzią serwisanta. Ponieważ uważam, że ceny kotłów są kompletnie abstrakcyjne miał być termet - najtańszy kondensat, (poprzedni skończył 20 lat i działający przechodzi do historii ).Nasłuchałem się jak to ciężko się reguluję przy uruchomieniu itd. Padło więc na terra 24 plus. Zapłaciłem 3580 zł. Kocioł zamontowałem i uruchomiłem w grudniu przed świętami. Na początku stycznia przyjechał serwisant, zrobił oficjalnie uruchomienie. Poszło bez problemów. Kocioł współpracuje z węglowym. Trudno powiedzieć ile zużyłby gazu sam. W tandemie pracując w nocy ( nad ranem ) oraz trochę w dzień zużywa 3 do 5 m3 gazu. Nie sprawia żadnych problemów, nie taktuje. Jest poustawiany na parametry minimalne i na takich pracuje. Po włączeniu na krótko czasem podnosi moc. Nie taktuje. Steruje nim programator salus. Używałem przez dwa tyg carv2. Niby wszystko ok ale częściej taktował. Podobno lepiej współpracuje z większą ilością podłogówki. Być może potrzebował innych nastaw. Prawdopodobnie przerastało to mojego serwisanta. Moje doświadczenie pozwala polecać ten kocioł. Doskonale spełnia swoje zadanie. Nie ma sensu wydawać ani złotówki więcej. Chyba że ktoś ma bardzo skomplikowany system, Być może wtedy potrzeba kotła z innymi opcjami. Zastanawiam się też czy dobrze zrobiłem rezygnując z termeta. 600 zł byłoby w kieszeni a ciepło takie samo. Bardzo dużo pozytywnych opinii znalazłem o tych kotłach. Pozdrawiam
    raptus74
    Level 8  
    Dajcie znać jak się sprawuje Tera 24 ? też mam ten dylemat czy tera 24 czy jednak sprawdzona exa 24 , przy czym tera ma niższą moc minimalną , może nie znacznie ale zawsze 1,4kw to zawsze coś ?
    W0jtek92
    Level 37  
    Witam. Jak dawniej pisałem stawiam na model exa, lecz z biegiem czasu model tera okazał się moim zdaniem równie udany a z uwagi na jej mniejsze gabaryty. Niższą cenę oraz jej bezawaryjną pracę to śmiało mogę polecić ten model kotła. To udany produkt immergas więc warto w to uderzyć.
    Pozdrawiam.
    raptus74
    Level 8  
    W0jtek92 wrote:
    Witam. Jak dawniej pisałem stawiam na model exa, lecz z biegiem czasu model tera okazał się moim zdaniem równie udany a z uwagi na jej mniejsze gabaryty. Niższą cenę oraz jej bezawaryjną pracę to śmiało mogę polecić ten model kotła. To udany produkt immergas więc warto w to uderzyć.
    Pozdrawiam.

A czy procz argumentu za exa bo sprawdzony czy za tera bo mniejszy jakis inny argument za jednym czy drugim ? Jak chociazby lepsze parametry tera jesli chodzi o zuzycie pradu czy nizsza modulacje od 4.4kw a w exa 5.7kw to nie uznac tego za argument na tera ? Ewentualnie jakies inne sigestie za jednym czy drugim bo wielkosc i ta mala roznica w cenie czy inny program dla diagnosty nie wskazuje mi tu zwyciezscy ale myslalem o parametrach ze jednak sa lepsze po stronie tera ?

Dodano po 10 [minuty]:

Oczywiscie dziękuje za odpowiedz i bede wdzieczny jesli by mi ktos podpowiedział czy jest to argument na strone tera ze modulacja jest od 4.4 i jakies inne roznice konkretne ktore ewentualnie pozwola mi dokonac wyboru miedzy nimi bo rozmiar czy cena , czy tez decybele nie maja dla mnie znaczenia ale patrzylem pod katem przydatnosci nizszego parametru modulacji plus to ze przy tera podaja nizsze zurzycie pradu ktore nie jest wielka roznica ale jednak i oczywiscie rurowy typ wymiennika ktore chwala serwisanci i zwrocilem na te cechy uwage ? Proszę o komentarz bardziej scisły , i dziekuje za kazda podpowiedz bo jest bardzo pomocna gdyz malo o tym kotle nowym tera i roznicach miedzy exa a tera .
    robguma
    Level 1  
    cześć, moje spostrzeżenia po miesięcznym boju ze sprzedawcami, instalatorami są takie że o kant te nasze pytania rozbic. To jak z zakupem auta czy innych rzeczy, każdy sobie panem i sterem . Zawsze odpowiedż że wystarczy , bedzie ale konkretnych informacji brak.
    Proszę sobie wyobrazić że nikt czy to sprzedawca czy instalator nie wspominał czy nie wiedział o słynnym przepisie o wyrzucie komina przez ścianę gdzie można tak robić tylko do 21 kw. a tera czy exa maja 24kw . Wszyscy mówią że boczny komin przy tych parametrach można robić i to nie jest problem ale nie odpowiadają dlaczego akurat takie moce sa w przepisach .Ja dalej nie wiem a sprzedający ,serwisujący namawiają do łamania prawa!Mi serwisant imergasa polecił exa bo sam taki ma a serwis jest trochę tańszy jak termeta żeby zachować długą gwarancję.Martwi mnie tylko dosyć wysoka modulacja exa w stosunku do tera. Wszyscy sprzedawcy polecają exa , nie wiem dlaczego bo żadne poważne argumenty nie padły. Czyli wiem że nic nie wiem dalej w tym temacie.Mój wywód długi i nic nie wnoszący do Twojego pytania ale chciałem napisać że inni też mają dylemat.Napiszę jeszcze jedno.Wszystko to propaganda o jakości firmy takiej czy owakiej. Brać to co kosztuje średnio a gwarancja nie bedzie kosztować drugiego pieca bo na tym zarabia każdy.W tym tyg. mam spotkanie z instalatorem to może coś się dowiem nowego.
    raptus74
    Level 8  
    Juz sie dowiedzialem o co chodzi z ta roznica exa vs tera , jedynie taka ze exa model starszy i sprawdzony a tera mlody model ale juz wiem ze tez udany bo koles serwisant z 50 zalozył i po 2 latach zero problemow i poleca, dodatkowy plus nizszy parametr modulacji , takze smialo mozna brac !
    wow
    Level 27  
    Też stoję przed takim wyborem:
    VICTRIX TERA
    VICTRIX EXA ERP
    VICTRIX TT ERP

Ogrzewanie tylko podłogowe oraz zasobnik do wody 160 litrów...

Który kupić?
    raptus74
    Level 8  
    TT szybko sie zawala a Exa to starszy model Tera, z kolei Tera nizsza modulacja co przy podlogowym moze sie przydac, polecaja exa ze wzgledu na to ze jest to sprawdzony i bezawaryjny model ale wiem z rozmowy z serwisantami z rejonow ze tera tez udany, ma nowy wymiennik i troszke podrasowane osiagi, mysle ze jesli service dostepny w okolicy to mozna brac tera . takie moje skromne zdanie tym bardziej ze u mnie juz hula .
    wow
    Level 27  
    Czyli TT mam na starcie odrzucić?
    Zawsze to ułatwi wybór :)
    pawkapawka
    Level 6  
    Kociołek Victrix TT po upływie okolo 6 lat staje się coraz częściej zaufanym kotłem. Niestety zanieczyszczanie się palników bierze sie z tego że instalatorzy nadal starają się przyoszczędzić z głupoty i montują długie kominy 60/100 zamiast 80/125. Było z początku trochę niejasności z ustawieniem i wyregulowaniem tych kotłów ale teraz są to jedne z najtańszych w serwisie kotłów. Plus do tego tak jak wcześneij zaznaczono TT może być wyrzucony przez ścianę gdyż są dwie moce pozwalające na to czyli TT 12kW (1,9-12kw modulacja super pod podłogówki+160l zasobnik) i TT 20kW
    Dzigryz
    Level 1  
    Co do podstawowych różnic miedzy kotłami TERA i EXA to
    Inna konstrukcja wymiennika spaliny woda
    TERA - jednorurowa wężownica - obudowa aluminiowa
    EXA - wymiennik sekcyjny - 4 wężownice połączone równoległe - obudowa z tworzywa

Inna ilość w elementach kontrolno-zabezpieczających
    W kotle TERA dodatkowy czujnik na powrocie z instalacji c.o.
    W kotle EXA dodatkowy presostat powietrza do spalania - brak czujnika na powrocie
    Inna moc minimalna kotła
    TERA 4,2kW
    EXA 5,5kW
    Inne parametry w menu serwisowym kotła.

Kotły VICTRIX TERA posiada tylko jedno wejście sterujące, które po załączeniu urządzenie w procesie autodetekcji wykrywa czy do wejścia sterującego jest podłączony sterownik ON-OFF (sygnał sterujący to bezpotencjałowe zwarcie styków) lub dedykowany sterownik z komunikacją cyfrową IMG BUS.
    edi-polo
    Level 1  
    Z informacji jakie zasięgałem.
    Jak Immergas Terra tak Exa to bardzo udane oszczędne piece. Sam mam Terra plus 28 i drugi kupię taki sam.
    Przy wiekszym kw to wybierać tylko i wyłącznie EXA PRO.
    Ogólnie nie wiem czy jest bardziej udany piec na rynku. Dodatkowo ich serwis jest dostępny i tańszy od innych.