Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa czy stabilizator napięcia czy UPS do ochrony komputera i innych urządzeń

MITAR 13 Maj 2018 10:57 423 6
  • #1 13 Maj 2018 10:57
    MITAR
    Poziom 13  

Mam pewien dylemat, co kupić do ochrony komputera i urządzeń typu router.
    Aktualnie posiadam listwę lestar LFT 2005 ale po kilku latach przestały już świecić diody kontrolne od zabezpieczeń listwy, ciężko powiedzieć czy wypaliły się same diody czy listwa przestała już poprawnie działać, dlatego zastanawiam się nad czymś nowym do ochrony.
    Mieszkam w dużym 10 piętrowym bloku, mam dosyć stabilne dostawy prądy, prądu nie ma może raz na rok max.
    Napięcie mam zazwyczaj około 228-230V, wszystkie urządzenia które posiadam zużywają 500W w czasie maksymalnego obciążenia.
    Nie ma chyba za bardzo sensu kupno UPSa jeśli prądu nie mam raz na rok max ?
    Jeśli nie UPS to ewentualnie co innego do ochrony tych kilku urządzeń ?

0 6
  • #2 14 Maj 2018 10:18
    Psiotrek
    Poziom 15  

0. Bezpieczeństwo - ważna rzecz.
    1. Sądzę, że te lampki które przestały świecić to neonówki, a nie diody.
    2. Tak jak zauważyłeś, zakup UPSa w Twoim przypadku nie bardzo ma sens. Za to robienie kopii zapasowej - owszem ;-)
    3. Moja propozycja to zakup nowej listwy z wysokiej serii (Lestar LFT to dobry wybór) i wykorzystanie wszystkich znajdujących się w niej zabezpieczeń ( również dla gniazd RJ-11 i RJ-45).
    4. Starą listwę nadal proponuję eksploatować w mniej "krytycznej" lokalizacji: nieświecenie lampek jest na 90% związane z ich uszkodzeniem, a nie z uszkodzeniem listwy. Czasem można to naprawić (wymienić je) ale niektóre listwy są nierozbieralne. Poza tym całe zamieszanie z rozbieraniem, dobieraniem elementów i lutowaniem może nie być ani bezpieczne, ani opłacalne. Nie wiem jaki poziom wiedzy i umiejętności prezentujesz, więc NIE POLECAM.
    5. Jak umyję i odkurzę samochód to zdaje mi się, że on szybciej jedzie. Więc i Ty, i Twój komputer z przyległościami na pewno też się ucieszycie z nowej listwy ;-).

0
  • #3 14 Maj 2018 10:59
    MITAR
    Poziom 13  

Psiotrek napisał:

3. Moja propozycja to zakup nowej listwy z wysokiej serii (Lestar LFT to dobry wybór) i wykorzystanie wszystkich znajdujących się w niej zabezpieczeń ( również dla gniazd RJ-11 i RJ-45).
    .

Dzięki.
    To teraz pytanie czy wziąść Lestara czy np. APC SurgeArrest ? Ew. Jakiejś innej firmy ?

0
  • #4 14 Maj 2018 11:20
    Psiotrek
    Poziom 15  

Masz do rozważenia: ilość gniazd, zabezpieczenia dodatkowych linii sygnałowych, cena i dostępność. Wybór należy do Ciebie. Celuj w te lepsze (droższe...) modele danego producenta.
    Skoro z prądem generalnie nie ma kłopotów to niewielkimi liczbowymi różnicami parametrów wytrzymałościowych bym się nie przejmował. Zawsze ceniłem APC, ale były problemy z dostępnością. Korzystałem więc z powodzeniem z Lestar, nigdy nie miałem zastrzeżeń. Godna polecenia wydaje się również ta: http://ever.eu/product/pl/listwa-antyprzepieciowa-filtrujaca-home
    To naprawdę dobrze, że się tym przejmujesz, ale nie przekombinuj. Kup dobrą listwę, ale nie próbuj kupić najlepszej na świecie. Ważniejsze jest żebyś miał dobre uziemienie w gniazdku.

0
  • #5 16 Maj 2018 21:49
    MITAR
    Poziom 13  

W końcu wziąłem Lestara LF 2001A , ma on teoretycznie o 909J większą wytrzymałość na przepięcia od LF 2005.

0
  • #7 07 Cze 2018 23:20
    Psiotrek
    Poziom 15  

Możliwe, ale jest to specjalistyczny sprzęt do specjalistycznych zastosowań.

0