Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu - opis i recenzja

grala1 13 Maj 2018 13:58 2916 5
  • Witam wszystkich.
    Chciałbym Wam dzisiaj opisać radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu.

Zestaw taki można zakupić na Aliexpress w cenie $2,36 wraz z przesyłką. Na Allegro nie udało mi się znaleźć tego typu odbiornika. W zestawie takim znajdziemy wszystkie części potrzebne do złożenia takiego odbiornika jak i obudowę (niemalże wszystkie bo potrzebne są dwie zworki oznaczone na płytce PCB jako J1 i J2 ale wystarczy kawałek drutu lub ucięta „nóżka” od rezystora z zestawu by zrobić z niej zworkę). Radio to zasilane jest z dwóch baterii AAA połączonych szeregowo, które to nie są częścią zestawu. Co znajdziemy w zamówionej paczce możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.
    Radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu - opis i recenzja Radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu - opis i recenzja Radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu - opis i recenzja
    Jak widać mamy tutaj garść części, obudowę i słuchawki, ale brak jakiejkolwiek instrukcji.
    W opisie na stronach Aliexpress sprzedawcy podają listę w której znajdziemy oznaczenie elementu na płytce i wartość tego elementu.
    W sumie elementy są tak opisane że można złożyć ten zestaw nie mając miernika – jak widać na zdjęciach kondensatory są opisane w podobny sposób jak rezystory co wystarcza do ich identyfikacji. Osoby znające sposób kodowania wartości rezystancji czy pojemności nie będą miały problemu z identyfikacją części. Jednakże nie każdy posiada taką wiedzę więc specjalnie dla tych którzy to mają z tym problemu lub nie posiadają takiej wiedzy przygotowałem przerobiona listę udostępnioną przez sprzedawców w celu identyfikacji części. Ponadto w częściach znajdziemy takie elementy jak cewki które nie są opisane ale w opisach sprzedawców znajdziemy informacje jak rozpoznać która to cewka ma jaką indukcyjność - opis ten polega na podaniu liczby zwojów cewki.

Poniżej przerobiona lista ułatwiająca identyfikację części.

Lp. Nazwa Wartość Obudowa Oznaczenie na elemencie Oznaczenie na PCBIlość
    1 SC1088 SOP-16 CD9088CB IC 1
    2 S9014 SOT-32 J6 V3 1
    3 S9012 SOT-32 2T1 V4 1
    4 BB910 TO-92 BB910 V1 1
    5 LED 3mm RED V2 1
    6 Magnetic Bead Inductance 4.7uH dławik z ferytem L1 1
    7 Color Ring Inductance 4.7uH dławik ceramiczny L2 1
    8 Hollow Core Inductance 78nH 8Round 8 zwojówL3 1
    9 Hollow Core Inductance 70nH 5Round 5 zwojówL4 1
    10 Headset 32ohm*2 EJ 1
    11 Resisitor 15K SMD 153 R1 1
    12 Resisitor 150K SMD 154 R2 1
    13 Resisitor 1.2K SMD 122 R3 1
    14 Resisitor 5.6K SMD 562 R4 1
    15 Metal Film Resistor 680ohm R5 1
    16 Potentionmeter 51K RP 1
    17 Capacitor 2.2nf SMD 223 C1 1
    18 Capacitor 0.1uf SMD 104 C2 1
    19 Capacitor 220pf SMD 221 C3 1
    20 Capacitor 0.33nf SMD 331 C4 1
    21 Capacitor 0.22nf SMD 221 C5 1
    22 Capacitor 3.3nf SMD 332 C6 1
    23 Capacitor 180pf SMD 181 C7 1
    24 Capacitor 680pf SMD 681 C8 1
    25 Capacitor 68nf SMD 683 C9 1
    26 Capacitor 0.1uf SMD 104 C10 1
    27 Capacitor 22nf SMD 223 C11 1
    28 Capacitor 0.1uf SMD 104 C12 1
    29 Capacitor 470pf SMD 471 C13 1
    30 Capacitor 33pf SMD 33 C14 1
    31 Capacitor 82pf SMD 82 C15 1
    32 Capacitor 0.1uf SMD 104 C16 1
    33 Ceramic Capacitor 3.3nf 332 C17 1
    34 Electrolytic Capacitor 100uF 100uF C18 1
    35 Ceramic Capacitor 22nf 223 C19 1
    36 Cable D0.8*6mm 2
    37 Box 1
    38 Potentiometer knob 2
    39 Button 2
    40 Battery spring clip Sets 3pcs 1
    41 Switch 6x6mm S1,S2 2
    42 Headphone jack D3.5mm XS 1
    43 Screew/Nut Several

Radio to opiera się na układzie, który to ma oznaczenie CD9088CD. Węsząc w sieci można napotkać informację że układ ten jest kopią układu TDA7088T Philipsa. Nie porównywałem dokumentacji tych układów, ale patrząc na ich wyprowadzenia to są takie same, więc możliwe że jest to prawdą. Można znaleźć również inne układy np. YD9088 lub SC1088, więc wyglądało by na to że każda kopia ma inną nazwę.
    Poniżej schemat owego radioodbiornika.

Przejdźmy do montażu.
    Nie wiem czemu, ale zawsze w sieci i poradnikach piszą by zacząć od lutowania najmniejszych elementów. Ja zawsze zaczynam od lutowania układów scalonych.
    Radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu - opis i recenzja Radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu - opis i recenzja

Wszystkie rezystory i kondensatory SMD w tym zestawie są w obudowie 6803, co może być problemem dla początkujących, ale miejsca na płytce PCB jest sporo i myślę, że można by było tam spokojnie przylutować elementy w większej obudowie np. 1206.
    Po przylutowaniu wszystkich elementów SMD zająłem się lutowaniem elementów przewlekanych.
    Radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu - opis i recenzja Radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu - opis i recenzja Radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu - opis i recenzja

Przy lutowaniu cewki L1 zalecam oczyszczenie jej końcówek z lakieru izolacyjnego by mieć pewność, że po przylutowaniu będzie tutaj odpowiedni styk.
    Mamy już niemal że wszystko, teraz wystarczy dolutować przewody zasilające do miejsc oznaczonych jako „+” i „-” na płytce, a na ich końcach przylutować blaszki, które to będą robiły za styki baterii.
    Wkładamy wszystko do obudowy przykręcany płytkę jednym wkrętem do górnej części obudowy.

Zakładamy tylną część obudowy. Skręcamy obudowy za pomocą dwóch wkrętów.

Przykręcamy pokrętło do potencjometru.
    Radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu - opis i recenzja Radioodbiornik HX3208 do samodzielnego montażu - opis i recenzja

Zakładamy zaślepkę na pokrętło.

Wkładamy baterię i możemy uruchomić radio. Nie jest tu wymagane jakieś strojenie.
    Radio uruchamiamy przekręcając potencjometr w prawą stronę (potencjometr ma wbudowany włącznik), co oznajmia nam zaświecenie się czerwonej diody LED.

Głośność zwiększamy kręcąc w prawo, zmniejszamy ją kręcąc w lewo, dalsze kręcenie w lewo spowoduje wyłączenie radia. Włącznik odcina zasilanie z baterii, więc nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek czuwaniu, więc po wyłączeniu radio nie pobiera prądu z baterii. Prąd pobierany przy zasilaniu 3V to ok. 29mA. Wedle opisów sprzedawców radioodbiornik ten działa w zakresie napięć od 1.8 do 3.5V. Po moich testach mogę stwierdzić, że radyjko to działa poprawnie do napięcia 2V, przy czym przy tym napięciu pobiera 13mA. Nie zauważyłem by poziom napięcia wpłynął na jakość obierania stacji radiowej, można zauważyć że poziom napięcia zasilającego wpływa na poziom głośności dźwięku.
    Po włączeniu swojego świeżo złożonego odbiornika radio ruszyło od tzw. kopa i w słuchawkach usłyszałem jedną z najczęściej bardzo dobrze odbieranych stacji radiowych – Radio Maryja :)
    Nasze radyjko wyposażone jest w dwa przyciski opisane jako „SCAN” oraz „RESET”.
    „SCAN” służy do przeszukiwania, jego naciśnięcie powoduje przełączenie do kolejnej stacji radiowej która jest na wyższej częstotliwości, gdy dojdziemy do końca zakresu częstotliwości przycisk ten przestaje włączać kolejną stację. Przycisk „RESET” służy do ustawienia najniższej częstotliwości w tym radioodbiorniku – ustawia początek zakresu częstotliwości.
    Jedyną trudnością jaką napotkałem przy składaniu tego radioodbiornika, to polaryzacja diody oznaczonej na PVB jako V1 czyli BB910. W czeluściach Internetu nie udało mi się znaleźć dokumentacji do diody z tym typem obudowy – TO-92. By inni nie mieli problemu z tym poniżej zamieszczam rysunek jak to powinno wyglądać – można też się posłużyć zdjęciami z montażu.
    Radio złożone i uruchomione więc teraz kilka słów na temat tego jak obiera ono stacje radiowe –jak z jakością odbioru. Czego tu się spodziewać od radyjka za kilka złotych?
    Niektóre stacje radiowe odbierane są z szumem, czasem wystarczy trzymać radio w ręku by dźwięk był akceptowalny, inne grają bez zarzutu. Przy odbiorze niektórych stacji radiowych możemy spotkać się z sytuacją, gdzie nagle radio przestanie grać i wtedy mamy do czynienia tylko z ciszą w słuchawkach i ratuje nas tylko wciśnięcie guzika „RESET” lub „SCAN”. Przy niektórych stacjach jest to dość nagminne, co potrafi zmienić nastrój który mamy w danym momencie lub nawet go pogłębić  Wystarczy czasem przenieść radio o jeden metr w inne miejsce i jest ok, a czasem w wyniku przemieszczenia radioodbiornika w słuchawkach usłyszymy inną stację.
    Radyjko odbiera lepiej na zewnątrz niż w domu czy mieszkaniu. W metalowej hali stację znalazłem tylko po przyłożeniu radia do metalowej nogi stołu. Dla testu zabrałem je do auta i mogę powiedzieć, że w czasie jazdy można zapomnieć o delektowaniu się muzyką.
    Podsumowując mogę powiedzieć, że w dzisiejszych czasach takie radio raczej nie ma racji bytu, gdyż dzisiaj chyba każda „komórka” po podłączeniu słuchawek jest w stanie odbierać stację radiowe. Ponadto należy tutaj wspomnieć, że z tego radia wydobędziemy tylko dźwięk w trybie MONO.
    Radio to mogę polecić osobom, które dopiero wchodzą w świat elektroniki, osobom zaczynającym przygodę z lutownicą lub takim, które cieszy bardziej urządzenie zbudowane własnoręcznie niż kupione gotowe.
    Nie jestem w stanie powiedzieć na jak długą wystarczają baterie, gdyż nie jestem uzależniony od słuchania muzyki i niezbyt często używam tego radioodbiornika.

Jako ciekawostkę dodam że radioodbiornik ten został w całości polutowany za pomocą lutownicy 8W zasilanej z potu USB.
    Poniżej link do opisu i recenzji użytej lutownicy
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17232011#17232011

Fajne!
  • Renex
  • #2 13 Maj 2018 15:56
    necavi
    Poziom 16  

Czyli zwykłe scan radio. Nie przepadam za nimi, ale dla zaczynających z lutowaniem smd będzie to dobra wprawka z nagrodą w postaci działającego radyjka.

• Renex
  • #3 13 Maj 2018 16:34
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Aby było stereo:
    TDA7040 + TDA7050

• #4 14 Maj 2018 09:03
    szeryf3
    Poziom 13  

@grala1 bardzo fajnie i rzetelnie podszedłeś do tego opisu.

• #5 19 Maj 2018 13:17
    nowyARM
    Poziom 20  

grala1 napisał:
    usłyszałem jedną z najczęściej bardzo dobrze odbieranych stacji radiowych – Radio Maryja

Jedyne radio z twarzą :-)

W jakiej miejscowości przeprowadzałeś testy? Tego typu proste radyjko używałem w Wa-wie i potrafiło samo zmienić stację na inną na pobliskiej częstotliwości, jakby było na UL1200 z włączonym ARcz. W płońsku natomiast odbierało jedynie "radio z twarzą". Okolice Mławy czy Bydgoszczy znów było ok, lepiej niż w Wa-wie, pewnie dlatego, ze mniej stacji tam było (radio nie zmieniało samowolnie stacji).

• #6 21 Maj 2018 00:58
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Jak w opisie - Kalisz.
    W innych większych miejscowościach efekt podobny.

@szeryf - dziękuje za opinię.