Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Sensui AU-D33 dobór głośników wodoodpornych

13 Maj 2018 20:16 258 12
 • Poziom 3  
  Witam wszystkich, szukam wodoodpornych (w obudowie o klasie minimum ip 55) głośników, które mają być podłączone do wzmacniacza Sensui AU-D33 poniżej zamieszczam link do specyfikacji technicznej:
  https://www.manualslib.com/manual/700179/Sansui-Au-D33.html#manual

  Bardzo prosiłbym o pomoc w doborze głośników. Czy powinienem szukać głośników niskonapięciowych (12v) czy głośników typu 100v?
  Wiem, że impedentacja znamionowa tego wzmacniacza to 8 ohm, czy w takim przypadku możliwe jest podłączenie głośników o impedentacji 4 ohm? Może ktoś mógłby polecić jakieś sprawdzone wodoodporne głośniki w cenie do około 100 zł?
 • Poziom 27  
  Witam

  Czy możesz podać trochę więcej danych na temat swojego projektu? Podejrzewam, że chcesz wykonać instalację typu PA, zwaną też radiowęzłową. Wspomniany wzmacniacz do tego się nie nadaję. Ile ma być tych głośników i w jakiej odległości od wzmacniacza mają być umieszczone? Co masz zamiar nagłaśniać? Dlaczego minimum IP55?

  Pozdrawiam

  Krystian
 • Poziom 3  
  @krisxxl Dzięki za odpowiedź.
  Głośniki będą miały za zadanie emitowanie dźwięków ptaków drapieżnych w celu odstraszania szpaków w gospodarstwie sadowniczym. Już teraz ten wzmacniacz realizuje jako tako to zadanie. Niestety nie wchodzi w grę jego wymiana ze względu na ograniczony budżet. Odległość do pierwszego głośnika to jakieś 30m, a do ostatniego jakieś 100m. Teraz jest to podpięte w taki sposób, że jest 1 długi kabel do którego szeregowo popodpinane są głośniki. Chciałbym wymienić głośniki w tej sezonowej instalacji, obecnie są tam stare głośniki niewodoodporne, owinięte w folję. Głośników obecnie jest 4 i to jest chyba optymalna ilość.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Witam

  No to mniej więcej mam jasność. Powiem tak: bez zmiany wzmacniacza będzie ciężko. Mimo, że głośniki będą tylko cztery, to jednak trzeba byłoby iść w kierunku instalacji radiowęzłowej 30V lub 100V. Może warto sprzedać ten wzamcniacz i poszukać coś używanego, np. Elektronika Legionowo lub RDuch, stricte do zastosowań radiowęzłowych? Co do głośników, to może warto rozejrzeć się za głośnikami tubowymi, np. seria Tonsil GDT?

  Pozdrawiam

  Krystian
 • Poziom 3  
  Dzięki za radę. W tym roku już nawet nie zdążę ze sprzedażą i zakupem wzmacniacza, za około tydzień już ta instalacja musi już chodzić. Myślałem właśnie o głośnikach tubowych chciałem się upewnić czy mam rozglądać się za niskonapięciowymi czy głośnikami 100V (nie mogę tego znaleźć w specyfikacji wzmacniacza) I jak jest w kwestii impedentacji czy musi być minimum 8 ohm, jeżeli by zastosować głośniki 4 ohm, to one się spalą? Oprócz tubowych tonsila lub mancora znalazłem też coś takiego https://www.aliexpress.com/item/3-5-Heavy-Dut...r-Skidsteer-Tractor-Boat-ATV/32409748772.html
  Wychodzi przystępnie cenowo, ale one są na 12v 4 ohm i nie wiem czy one będą się nadawać.

  Pozdrawiam
  Paweł
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Kup transformatror liniowy 4/8 om 100V i głośniki 100V.
  Na 100m straty mocy 4-8om będą ogromne.
 • Poziom 3  
  Strumien swiadomosci swia napisał:
  Kup transformatror liniowy 4/8 om 100V i głośniki 100V.
  Na 100m straty mocy 4-8om będą ogromne.


  Jestem świadomy straty mocy - ostatni głośnik prawie nie gra. A ten transformator jakie ma zadanie i jak go zamontować, przed każdym głośnikiem (po rozgałęzieniu przewodu) czy jeden na początku? Może warto byłoby zamontować takie transformatory przed pierwszymi dwoma głośnikami, aby one grały nieco ciszej, ale czy wtedy więcej mocy poszłoby na dwa ostanie?
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Witam

  Transformator podłączasz pod wyjście wzmacniacza od strony 8 omów, tak by na wyjściu tegoż transformatora było napięcie 30V lub 100V i tym napięciem zasilasz linię radiowęzłową. Odbiornikami są głośniki, które mają także transformatory, tyle, że obniżające napięcie (to w bardzo dużym uproszczeniu, bo de facto chodzi o dopasowanie impedancji). Te głośniki, które podałeś nie nadają się do tego rozwiązania.

  Pozdrawiam

  Krystian
 • Poziom 3  
  Kupiłem głośniki TONSIL GZT 30. Okazuje się, że mają one regulację mocy tryb 30, 15, 7,5, 3,75 W. Czy w takim przypadku zmniejszenie mocy na pierwszych głośnikach da efekt w postaci większej głośności ostatnich głośników?
 • Poziom 27  
  Witam

  Jeżeli masz linię 100V to wszystkie głośniki do niej dopięte powinny grać równomiernie. Jeśli ściszysz część z nich poprzez przełącznie uzwojeń transformatorów (bo tak się de facto realizuje), to te ściszone będą grały ciszej a pozostałe tak jak grały dotychczas.

  Pozdrawiam

  Krystian
 • Poziom 3  
  @krisxxl Rozumiem, chodzi mi jednak o stratę mocy ze względu na długość przewodu. Ostatni głośnik oddalony około 130m od wzmacniacza gra już zdecydowanie ciszej niż te pierwsze. I teraz jeżeli przełączymy uzwojenia w pierwszych głośnikach, to czy "zostanie" więcej mocy dla ostatnich głośników i one dzięki temu będą grały głośniej, czy też ze względu na długość przewodu ściszanie pierwszych głośników nie ma znaczenia?
 • Poziom 27  
  Witam

  Wszystko zależy od przekroju przewodu. Jeśli masz przekrój minimum 1 mm² to nie powinno być problemu - sprawdzone empirycznie. Za czasów ogólnego niedoboru kładliśmy w szkole instalację radiowęzłową 100V przewodem o przekroju 2x1 mm². Głośniki były Tonsila ZGR 6 a wzmacniacz 100W Gran. Wszystko działało idealnie a długość lini przekraczała 100m. Generalnie jeśli ściszysz pierwsze głośniki to dla pozostałych powinno wystarczyć mocy.

  Pozdrawiam

  Krystian
 • Poziom 3  
  @krisxxl Jeszcze raz dzięki za pomoc.