Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik asynchroniczny mod 6 na przerzutnikach JK z niestandardową tabelą

13 Maj 2018 20:28 855 5
  • Poziom 7  
    Witajcie,
    Mam problem ze zrozumieniem jednego z wykładów. Mamy następujące zadanie :
    " Zbudować wykorzustując przerzutnik typu JK, 3- bitowy licznik asynchroniczny mod 6." Jest do niego podana tabela prawdy i nie wiem do końca jak mam zaaplikować fakt, że wykładowca określił że " Przerzutnik A steruje pracą przerzutników B i C. Przerzutniki B i C wyzwalane są w tym samym czasie". Próbuję wyznaczać tabele karnough ale wychodzą mi zupełnie inne wyniki, pewnie dlatego że nie uwzględniam tych powyższych założeń a nie wiem do końca jak je w moich tabelach uwzględnić, dlatego proszę was o pomoc. Oto treść zadania z rozwiązaniem którego nie rozumiem:

I moje tabele karnough

Układ w multisimie według powyższych tabel karnough( jak widać licznik kręci się wokół 2 wartości, hazardy?)
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    michi0987 napisał:
    Próbuję wyznaczać tabele karnough ale wychodzą mi zupełnie inne wyniki, pewnie dlatego że nie uwzględniam tych powyższych założeń a nie wiem do końca jak je w moich tabelach uwzględnić, dlatego proszę was o pomoc.

Tu jest trochę pokomplikowane to rozwiązanie, konkretnie te wartości wpisane na czerwono, mogące wprowadzać w błąd (choć sam końcowy wynik jest poprawny, sprawdziłem).
    Bo z warunków zadania że licznik jest asynchroniczny i że pierwszy JK steruje pozostałymi, wynika że zegary B i C są z wyjścia Qa.

A z tego wynika że konkretne wartości (0 lub 1) dla tablic karnougha opisujących wejścia J i K przerzutników B i C mają sens wyłącznie w sytuacji gdy Qa przechodzi z "O" na "1" (wpis na zboczu narastającym). W przeciwnym przypadku ich wartość jest dowolna.
    Czyli wartości wpisane na czerwono dla kroków 2,4 i 6 powinny być dla przerzutników B i C wpisane wszystkie jako "---". Co powinno znacząco zredukować rozwiązanie (zauważ że nie ma żadnych bramek w rozwiązaniu).
    A szczególnie wprowadzająca w błąd jest podana w czwartym kroku wartość "0" dla Kc "0", którą widzę uwzględniłeś w Twoich tablicach a która zresztą jest sprzeczna z wynikiem końcowym Kc=1.
  • Poziom 7  
    A co z równaniem Kb w takiej sytuacji? Reszta równań się zgadza ale przy Kb jeżeli damy w drugim kroku wartość dowolną to dla całości wyjdzie w Kb = 1 a ma wyjść Kb= ~Qc

@Edit

Faktycznie jak można już połączyć całą tabelę to można robić co się chce i można nawet ~Qc wyznaczyć jako Kb ale przy jedynce też działa (sprawdzałem). Bardzo dziękuję za wyjaśnienie

Teraz mam jeszcze jeden przykład gdzie Przerzutnik A steruje pracą przerzutnika B(jest jego zegarem) czy to oznacza że przy zboczach opadających z 1 na 0 teraz we wszystkich takich przypadkach będzie stan nieokreślony, a przy przerzutniku C będzie normalnie? Oto przykład z równaniami:

• Pomocny post
    Poziom 35  
    michi0987 napisał:
    Reszta równań się zgadza ale przy Kb jeżeli damy w drugim kroku wartość dowolną to dla całości wyjdzie w Kb = 1 a ma wyjść Kb= ~Qc

Stała wartość Kb=1 jest też poprawnym rozwiązaniem (sprawdziłem na szybko w symulacji).
    Po prostu tu przy użyciu przerzutników JK może wystąpić wiele równorzędnych poprawnych rozwiązań bo np. na przykład przerzutnik z Q=0, można ustawić (Q=1) podając J=1 i K=0, ale też J=1 i K=1.
    A zauważ że te wartości wpisane na czerwono jako pożądany stan wejść J i K są wpisane jakieś tam, arbitralnie, ale nie są przecież jedynymi poprawnymi. Dlatego też można w takich układach przeprowadzać jakąś tam optymalizację, już przed tworzeniem tablic karnougha.
    Choć tu akurat żadnego zysku czy straty (w ilości dodatkowych funktorów) między Twoim rozwiązaniem a sugerowanym, nie ma.

Dodano po 12 [minuty]:

michi0987 napisał:
    Teraz mam jeszcze jeden przykład gdzie Przerzutnik A steruje pracą przerzutnika B(jest jego zegarem) czy to oznacza że przy zboczach opadających z 1 na 0 teraz we wszystkich takich przypadkach będzie stan nieokreślony, a przy przerzutniku C będzie normalnie?

To już analogicznie jak miałeś w poprzednim zadaniu. Przy tworzeniu tablic karnougha określone wartości dajesz tam gdzie clock danego przerzutnika przechodzi z 0 na 1 (dokładniej przed tym zboczem). Czyli tu w tym przykładzie dla A i C wpisujesz konkretne stany dla wszystkich kroków a dla B tylko dwa (1 i 3) gdzie Qa 0->1.
  • Poziom 7  
    rb401 napisał:
    Czyli tu w tym przykładzie dla A i C wpisujesz konkretne stany dla wszystkich kroków a dla B tylko dwa (1 i 3) gdzie Qa 0->1.

No właśnie, a dlaczego akurat dla Qa, a jak Qc zmienia się z 1 na 0 to nie mogę tam dać wartości nieokreślonej?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    michi0987 napisał:
    No właśnie, a dlaczego akurat dla Qa, a jak Qc zmienia się z 1 na 0 to nie mogę tam dać wartości nieokreślonej?

Bo z warunków zadania wynika że clock przerzutnika B to jest Qa. A przerzutnik C jest taktowany z wejścia układu równolegle z A i niczego ze swojego wyjścia nie taktuje. Także tablica karnougha dla wejść B zawiera istotne wartości tylko dla sytuacji Qa 0->1, żadnych innych.