Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W124 - Przepalony bezpiecznik moduł wentylatora klimatyzacji

13 Maj 2018 23:10 849 6
 • Poziom 2  
  Witam. Od roku mam zamontowaną klimatyzację w moim mercedes. Niestety już trzeci raz wywala mi bezpiecznik 30A przy module wentylatora klimatyzacji (zielony). Co może być tego powodem. Czy wentylator może dawać take obciążenie? Do tego nie widzę żadnego ceramicznego opornik przy lewej lampie. Czy była wersja bez i czy to może mieć wpływ.?
  Pozdrawiam Maciej
 • Spec od Mercedesów
  Może byś tak napisał, czy to klima oryginalna czy podróba. O jaki moduł klimatyzacji chodzi - bo nie kojarzę? Który wentylator - ten do środka czy ten przed chłodnicą?
 • Poziom 2  
  Klimatyzacja oryginalna. Właściwie nie moduł a zielony przekaznik wentylatora przed chlodnicą.

  Ze schematu wywnioskowalem ze pierwszy przekaznik ma bezpiecznik 15A a drugi 30A. Brak opornika ceramicznego powoduje po pewnym czasie spalenie bezpieczników ponieważ wentylator non stop chodzi na 2 biegu. A żeby było śmieszniej ktoś podmienil przekazniki miejscami.
 • Spec od Mercedesów
  Nie było wersji bez opornika pod reflektorem. Opornik załaczał wolniejszy bieg w przypadku wzrostu ciśnienia w układzie klimatyzacji.
  Przepalanie bezpiecznika? Zmierz, jaki jest pobór prądu. Zakręć ręką śmigiełkiem, oceń, czy wirnik kręci się luźno. Kilkukrotnie napotykałem przypadki, że wentylator zasysał do wnętrza wodę i po rozebraniu ze środka wylewał sie gnój z wody, błota i miedzi.
 • Poziom 2  
  U mnie ktoś złączył wszystkie przewody przez co wentylator zawsze się kręcił na 2 biegu. Po dłuższym czasie bezpiecznik przepalal się z powodu dłuższego przeciążenia. Czy moja teoria trzyma się calosci?
 • Spec od Mercedesów
  maciejs804 napisał:
  Czy moja teoria trzyma się calosci?

  Wg mnie nie trzyma się całości. Obwód (i bezpiecznik) dobrane są do pracy ciągłej. Jeżeli wywala, to znaczy że przewidziany prąd został przekroczony.
 • Poziom 2  
  Jest jeszcze jedna rzecz. Przekaźniki były zamienione w moim przypadku zielony z niebieskim. Czy to mogło mieć wpływ na moją sytuację? Wentylator sprawdziłem i nic się z niego nie wylalo ani nie chodzi ciężko. Chyba ze pod wpływem ciepła i pracy na maksa zaciera się a gdy stygnie wraca do normy.
  Co jeszcze może mieć wpływ na wyższy pobór prądu?

  A jeszcze jedno. Nie ma opornika ceramiczego, wentylator pędzi cały czas na 2 biegu i wykorzystuje tylko jeden obwód gdyż czujnik ciśnienia nie zalacza drugiego obiegu normalnie przewidzianego na drugi bieg i to w określonych warunkach. Obwód może nie byc przewidziany na takie obciążenie ale dwa jak najbardziej.