Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Radmor 5102TE - wciśnięcie ARCz powoduje spadek siły sygnału

14 Maj 2018 00:26 483 5
 • Poziom 14  
  Witam.
  Mam problem z wydawałoby się prostą głowicą Radmora. Otóż dostałem ją do naprawy po jakimś magiku, który połamał wszystkie rdzenie i przestroił głowicę na częstotliwość lustrzaną. Wymieniłem więc rdzenie na nowe z dawcy - GFE 103 z Merkurego, która fabrycznie podobno miała montowane rdzenie U11, więc - takie jak powinny być w tej głowicy po przestrojeniu. Po wielu bojach, dostrajaniu pośredniej, wymianie filtrów FCM na nowe, japońskie udało się względnie zestroić głowicę. Nie powala czułością, ale też tragedii nie ma, odbiera stacje w stereo, na pinie 1 płytki pośredniej na najsilniejszej stacji jest 1,6V, pełne górne pasmo pokryte. Niestety jest problem z ARCz - po jego wciśnięciu owszem, dostraja głowicę, ale jednocześnie siła sygnału spada na tyle, że gaśnie dioda stereo. Dodatkową dziwną przypadłością jest brak szumu po odpięciu anteny - wskaźnik sygnału pokazuje wtedy max sygnału i w głośnikach panuje cisza. Po podłączeniu anteny jest normalny szum i da się wyszukiwać stacje.

  Ktoś z kolegów ma pomysł, co może być? Oprócz połamanych cewek nie widziałem, żeby "naprawiacz" coś więcej zepsuł.
 • flexghzflexghz
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Przy przestrojaniu bez użycia odpowiednich przyrządów( na słuch ) w większości wypadków różnica między rezonansową częstotliwośc obwodow wejściowych i częstotliwością heterodyny nie zawsze składa 10.7mHz . Przy nastrajaniu na nadajnik, który ma częstotliwośc, na przykład 100mHz, częstotliwość heterodyny złoży 100 10.7mHz=110.7mHz, lecz jeśli przy czym rezonansowa częstotliwość wejściowych obwodow różni się od 100mHz to na wejście mieszacza glowicy wejściowy sygnał postępuje znacznie osłabionym, czułość radioodbiornika obniża się, a na wyjściu detektora pojawia się napięcie, biegunowa którego zależy od znaczenia odchylenia pośredniej częstotliwości od nominalnej - 10.7mHz . Przy włączeniu ARC to napięcie postępuje na warikap, pojemność którego zmienia się zależnie od biegunowej napięcia( zwiększa się czy zmniejsza się) tak, żeby znaczenie pośredniej częstotliwości odpowiadało nominałowi - 10.7mHz., a to wywołuje jeszcze większe osłabienie sygnału i blokowanie reżimu stereo. Podobny problem może wywoływać i nie prawidłowe nastrajanie obwodow rezonansowych wzm. PCZ i detektora. Publikacja na tej stronie internetowej może być ci pożyteczną. http://www.control.slupsk.pl/radmor5102/
 • flexghzflexghz
 • Poziom 24  
  Daniel1300 napisał:
  przestroił głowicę na częstotliwość lustrzaną

  Daniel1300 napisał:
  Niestety jest problem z ARCz - po jego wciśnięciu owszem, dostraja głowicę, ale jednocześnie siła sygnału spada


  Działanie ARCz polega na takiej zmianie częstotliwości lokalnej heterodyny aby skompensować jej pływy i utrzymać stałą częstotliwość odbieraną (stację).
  Przed przeróbką w paśmie 65 - 73 MHz było:
  Fs = Fh - Fp (*)
  a po przeróbce na lustrzanej:
  Fs = Fh + Fp (**)
  gdzie:
  Fs częst. stacji
  Fh --"-- heterodyny
  Fp --"-- pośrednia 10,7 MHz
  ARCz "odgania" od stacji zamiast "ściągać" do niej.
  Pzdr
 • Poziom 14  
  Dzięki za odpowiedzi. W tym momencie odbiornik pracuje na prawidłowym paśmie 87,5-108 MHz, sprawdzone miernikiem częstotliwości. Posiadam wobulator, pośrednia na podglądzie na starych filtrach była daleka od ideału, po zestrojeniu na japońskich filtrach z demontażu z tunera diory wygląda tak:

  Radmor 5102TE - wciśnięcie ARCz powoduje spadek siły sygnału

  Niestety to jest maximum tego, co udało się osiągnąć :/. Rozumiem, że to może być powodem takiej pracy ARCz?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Przy przemianie częstotliwości do obu stron od nominalnej oscylogram powinna być symetryczna.Radmor 5102TE - wciśnięcie ARCz powoduje spadek siły sygnału
 • Poziom 14  
  Problem został rozwiązany. Uszkodzone były kondensatory ceramiczne w płytce P.cz. - jeden zwarty, 47nF, drugi był niedokładnie wlutowany przez "naprawiacza". Po naprawie radmor ma świetną czułość i arcz działa :)