Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Książki dla początkującego Elektryka

14 Maj 2018 10:27 936 15
  • Poziom 5  
    Witam!

Za 5 miesięcy idę do, szkoły średniej o programie elektryka i elektrotechnika. Chciałbym już wiedzieć co nie co, ponieważ lubię to, lubię grzebać w różnych urządzeniach elektrycznych jak i DIY, elektrykę i informatykę. Miałem styczność z elektryką jak i informatyką, obecnie robię EMP Jammer do użytku domowego, bardzo prosty składający się z , obudowy, modułu wysokiegonapięcia, przycisku momentalnego, woltomierza analogowego. Poprostu lubię takie maszynki robić, i chciałbym robić, ale nie wiem czy zostawić to jako hobby, ponieważ interesują mnie 3 kierunki.

Umiem mierzyć napięcie w gniazdku, zmierzyć baterie czy akumulator lub sprawdzić napięcia na zasilaczu komputerowym. W przyszłości chciałbym zrobić taką stacje z napięciami z zasilaczy ATX, czyli wmontować przerobione zasilacze warsztatowe z miernikami cyfrowymi w jedno wielkie metalową obudowę po Oscyloskopie, i jakoś zasilić jednym kablem zasilającym.

Księgarnie online jakie mam dostępne z wysyłką do szwecji :

Taniaksiazka.pl, SwiatKsiazki.pl, Gandalf.pl, Helion księgarnia, Bonito, PolskaKsięgarniaInternetowa.pl

Pozdrawiam!
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Z książek to nie znam, ale bardzo mogę polecić wszelkie czasopisma typu Elektronika Praktyczna, Elektronika dla wszystkich. Masa informacji, układów, schematów itd.

Dobrym źródłem informacji są również kanały na YouTube typu ElektroPrzewodnik, ReduktorSzumu (RS Elektronika), De-kompozytor. Lub z zagranicznych ElectroBoom (ciekawa i zabawna forma) oraz GreatScott i oczywiście EEVblog
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    "Podstawy elektrotechniki" Roman Kurdziel,

Taka podstawa związana z matematycznym opisem zachodzących zjawisk jest bardzo dobra, ale jest jeszcze lepsza gdy popiera się ją praktyką wtedy można wycisnąć z takiej książki maksimum potencjału.
  • Poziom 5  
    Dzięki, popatrzę na te książki :), zaczekam może ktoś jeszcze coś doda.
  • Poziom 5  
    Dzięki, popatrzę na te książki :), zaczekam może ktoś jeszcze coś doda.

edit. Jakby to powiedzieć, nastąpiła dość duża zmiana planów jeśli chodzi o szkołę średnią, ostatecznie wybrałem i znalazłem co mnie kręci, czyli serwis urządzeń elektronicznych jak monitorów lcd, komputerów, zasilaczy itp. Co to książek jak i artykułów, wybrałem książkę ,,Podstawy Elektrotechniki"- Roman Kurdziel, część pierwsza i druga, myślę że bardzo mi się przydadzą :), jak i kanał użytkownika polecony przez @kacpo1 . Jestem zadowolony że, mam jakąś podstawkę do nauki :) . Tylko mam dylemat zamiast na Elektryka (Elteknik) będę iść na Technologia komputerowa i komunikacyjna
    Program energii elektrycznej i energii na kierunek w stronę właśnie Inżynier Serwisu czy Naprawy telekomunikacji i elektroniki czy to jest jakaś duża różnica? Czy Inżynier Serwisu będzie przyswajał wiedzę nie tylko o elektronice, ale jak i maszynach ciężkich? Bardziej mi pasuje właśnie Naprawy telekomunikacji i elektroniki, czyli praca w serwisie jak rozumiem no ale nie tylko. Głównie to bardzo lubię coś naprawiać, jak na przykład komputer, głośniki, no poprostu wszelkiego rodzaju elektronike od telefonów po drukarki :) . Obecnie co zrobiłem to wtchnełem nowe życie w komputer kolegi, przez czyszczenie go od środka, zmiana pasty termoprzewodzącej, wykonanie wszystkich testów podzespołów, skany antywirusami oraz czyszczenie śmieci w systemie oraz optymalizacja go na maksa. Następnie, może i to nie serwis, ale nie mogłem włączyć komputera bez obudowy, zwieranie nie działało a przycisku nie miałem. Więc wziąłem 2 kable plus i minus, i przylutowałem do przycisku, nałożyłem przewód na zworki od włączania komputera i nałożyłem taki plasticzek co się piny przełącza w CMOS, aby się trzymało. Kilka kliknięć i odpalił :) . Gdy coś mi wpadnie w ręce to mam dużo pomysłów, obecnie moje projekty takie małe to , zasilacz warsztatowy, emp jammer, głośnik bt z głośników niskotonowych z Volkswagen Transport T4, przerobienie obudowy komputera czyli wycięcie dziury i wyszlifowanie jak i wyrównanie, na radiator od chłodzenia cpu i nałożenia na niego maskownicy, oraz zamontowanie przełącznika kluczykowego. Stacja napięć i zasilania urządzeń. Może i to mało, ale czekam obecnie na komputer z problemem z dyskiem. A i jeszcze czyściłem sobie PS3 FAT, poprzez rozkręcenie jej do golutka, i nałożenie pasty na cpu i gpu konsoli, bo zawieszała się, i do dzisiaj działa.
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Czytaj, oglądaj, ucz się i najważniejsze eksperymentuj i rób swoje rzeczy. Nie ma co sobie za wiele wyobrażać co do nazwy kierunku. Takim najlepszym przykładem byli ludzie co szli na kierunek "automatyka i robotyka", no cóż tych co znam (z drobnymi wyjątkami oczywiście) to ani automatyki ani robotyki nie potrafią, a te wyjątki to osoby które bardzo dużo robiła własnych rzeczy dodatkowo.

Najważniejsze to jak robisz jakiś projekt to go dokończyć a nie porzucać w połowie drogi, to jest najgorsze co można zrobić.
  • Poziom 5  
    Ja właśnie mam duży problem z wyborem :( , rodzice mówią aby poszedł na Elektryka bo 35000 kr/miesiąc i wogóle. Ale mi się, to niepodoba zabardzo ponieważ nie moge tego praktykować w domu, ja najbardziej lubie komputery, elektronike, urządzenia pomiarowe takie jaj oscyloskopy, mierniki itp.

To już piąta zmiana papieru o szkołę średnią, a ja noe mogę się, zdecydować a zaraz jest koniec roku szkolnego... Chciałbym naprawiać urządzenia elektryczne, jak i w systemie Windows ale podobno małe zarobki, że Szwedzi wszystko co się zepsuje to wyrzucają... Ja już nie wiem, czy mam zostać kimś co lubie robić.
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Pamiętaj, że wyobrażenia a rzeczywistość to dwie różne rzeczy. Niestety często realia idą w bardziej nudnym, monotonnym kierunku, bez fajerwerków i rocket science.

Bardziej patrz na to jako ogół, jak się nauczysz elektryki i elektroniki (albo jedno uczyć się w szkole a drugie w domu) to potem masz większe pole manewru przy zatrudnieniu się, a jak postawisz tylko na jedną kartę, to cóż potem mniejszy wybór.

Niestety mogę to tylko opisywać z mojego punktu widzenia, jako inżynier elektrotechnik z wykształcenia, tak naprawdę pracuję jako programista układów embedded (aktualnie bardziej jako DSP). Tak więc, jesteś teraz przed ważną decyzją, ale ona tylko da Tobie ogół wiedzy, a nie konkretny zawód.
  • Poziom 5  
    W sumie to masz rację, mogę iść na program Elektroenergetyczny który według strony o pracach, będę miał dobre wykształcenie na prace na Elektryka, Serwisanta, inżynier i technik : elektronika i telekomunikacja, Inżynier i elektryk, Tester systemów itp. Jakbym uczy ł się, w domu z elektroniki, to chyba bym potrzebował jakiś papier? Czy tylko wystarczyło by w CV napisać. Z tego co patrzyłem, to elektryk jednak więcej zarabia o 8tyś koron od serwisanta.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Z twoich postów wynika że po wybraniu kierunku średniej szkoły będziesz pracował w tym zawodzie - i masz rozeznanie nawet co do zarobków, pytanie czego jesteś w stanie się nauczyć w szkole, a czego sam w zaciszu domowym, wszyscy elektronicy jakich znam, co najmniej 80% wiedzy zdobyli samodzielnie, dłubiąc , naprawiając jakiś sprzęt, składając różne kity czy zestawy a szkoła była tylko uzupełnieniem.
    Ja mam wykształcenie średnie elektryk - ale bardzo mocno sprofilowane bo górnictwa podziemnego, jak przechodziłem z branży do tzw. elektryki cywilnej to się okazało że generalnie moja wiedza i umiejętności nie za bardzo się przydają i musiałem prawie wszystkiego uczyć się od nowa, teoria oczywiście została bo to jest niezmienne, ale praktyka to były dwa różne światy...
    Technologia idzie szybko do przodu, szkoły nie są w stanie za nią nadążyć - sprzęt 10 letni dzieli niejednokrotnie przepaść, więc własnego zaangażowania musi być 100%.
    Inna sprawa to rynek - możesz budzić do życia starsze komputery itp. sprzęt ale co jak ludzie wolą wymieniać na nowy?
    Więc może zawód i praca dobrze płatna, a reszta jako hobby?
    Jeżeli będziesz dobry i okaże się że jednak da się na tym zarabiać i pozwoli ci to żyć na założonym poziomie to zawsze możesz porzucić pracę.
  • Poziom 5  
    Rozumiem, tak jeśli chodzi o elektronike, to poprostu może być, to moja druga praca w domu, czyli poprostu chciłbym naprawiać urządzenia elektroniczne, mój poziom wiedzy o komputerach jest dobry bardzo, a główny zawód byłby elektryk, montowanie gniazdek, oświetlenia, instalacji elektrycznych w mieszkaniach, na budowie itp. Ale to chyba będzie dla mnie za trudne, bo bardziej lubię elektronike i serwis no ale, co ja zrobię :). W domu najwyżej będę sobie dorabiał na czarno, ogłaszając się, gdzieś. Co do elektroniki to będę samoukiem w sumie, po skończeniu szkoły średniej, bez uniwersytetu moge zostać nauczycielem, ale średnio mi się, to podoba bo język i nowe słówka. A więc tak jak @mychaj powiedziałeś, Praca dobrze płatna a reszta jako hobby. I jeśli uda mi się, przeżyć na moim hobby, znaczy zrobię taki test, czyli jakbym pracował normalnie jako Elektryk i bym otrzymał wypłatę, i bym porównał wypłatę do pieniędzy na czarno, to może bym się, skusił :) . Pozdrawiam i dziękuję!

A i jeszcze kiedyś próbowałem z tworzeniem aplikacji, animacjami, modelowaniem i programowaniem, ale programowanie to dość trudne dla mnie, lubie bardziej prace jak coś robię, rękami :)
  • Poziom 5  
    Co myślicie o książce ''Podstawy elektroniki" Andrzej Rusek ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jeśli wybierasz się do szkoły w Szwecji to pytaj o opinię tych którzy mieli do czynienia z tamtejszym szkolnictwem, poza tym poszukaj informacji jakich przedmiotów będą uczyli w ramach konkretnego kierunku kształcenia, jakiej wiedzy będą wymagali w ramach danego przedmiotu itp. Czy większy nacisk kładą na teorię, czy przygotowanie zawodowe, inny kraj inna historia, inni ludzie, wszystko może być inaczej niż w PL.

Nasza krajowa opinia o szkolnictwie zawodowym jest nie najlepsza bo i szkolnictwo jest w nie najlepszym stanie, było kilka "reform" i wiele decyzji podejmowanych przez niekompetentynch decydentów i mamy co mamy. Sam widziałem jak w technikum które kończyłem likwidowali masowo pracownie przerabiając je na zwykłe sale lekcyjne, sprzęt wywożono kontenerami, bo taka była wtedy wizja szkolnictwa po reformie, wraz ze wprowadzeniem gimnazjów miały całkowicie zniknąć technika, później się komuś odwidziało i jednak technika znalazły się w nowych planach, tylko że nie było na czym uczyć, pewnie teraz uczą głównie teorii ;)

Postrzegasz elektronikę jako zawód dla naprawiaczy, a to nie do końca prawda, oczywiście w świadomości społecznej elektronik to serwisant, bo na takiego elektronika przeciętny człowiek ma największe szanse się natknąć. Ale są też elektronicy którzy te wszystkie urządzenia projektują. Zaczynałem od naprawiania, bo żeby stworzyć coś własnego trzeba już sporo umieć. Ale jak już umiem, to wolę konstruować niż naprawiać i zarabiam na życie jako konstruktor, oprogramowania też trochę tworzę, bo urządzenia bez firmware-u to dziś rzadkość.

Co do książek świetna jest "Sztuka elektroniki" choć niektórzy początkujący narzekają że za ciężka na start.

Bardzo dużo jest w internecie, tylko trzeba wielu lat nauki grzebania w tym "wysypisku" żeby umieć dotrzeć do tego co rzetelnie napisane i wartościowe.
  • Poziom 5  
    Rozumiem, do szkoły ide na Technik-informatyk , a bardzo chciałbym się też pouczyć w dziale elektroniki :) . Mam dodatkowy rok nauki w szkole i 3 lata, po 3 latach moge išć na Uniwersytet lub do pracy już.
  • Poziom 5  
    Wybrałem książkę jako pierwsze to ,,Elektronika od praktyki do teorii" a później Wasze propozycje :)