Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BU-808: Jak wydłużyć czas życia akumulatorów litowo-jonowych?

14 May 2018 10:29 11346 23
IGE-XAO
 • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  User removed account
  Level 1  
  User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  Walentynka
  Level 14  
  Dobry artykuł, a ktoś może zna normę albo jakiś dokument na temat pomiaru pojemności baterii. Najbardziej mnie interesuje jakim prądem rozładowuje się akumulator przy badaniu pojemności ? Zadeklarowana pojemność producenta to 1.5Ah przy rozładowaniu prądem 10A to się mniej więcej zgadza, ale przy rozładowywaniu prądem 40A wynik jest 1.1Ah.
 • #3
  szymonjg
  Level 15  
  Jakiemu napięciu odpowiada, 25% naładowanie akumulatora, bo nie doczytałem się tego w artykule? Z tabeli 4. szacuję, że będzie to coś około 3,65V. Mam rację?

  Czyli wniosek z tego taki, że aby długo i efektywnie cieszyć się ogniwami to najlepiej trzymać je w chłodnym miejscu i zapewnić im pracę w zakresie napięć między 3,65V a 4,05V.
 • #4
  8850
  Level 21  
  Bardzo ciekawe spostrzeżenia autora. Chcę zapytać dlaczego nie idzie się w kierunki litowo-polimerowych które powinny być lepsze?
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  szeryf3
  Level 23  
  Bardzo ciekawy artykuł z którego dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy jak dla mnie. Same notatki zajęły mi kilka stron. Napewno będę czekał na uzupełnienie tego artykułu.
 • #7
  CMS
  Administrator of HydePark
  Walentynka wrote:
  Zadeklarowana pojemność producenta to 1.5Ah przy rozładowaniu prądem 10A to się mniej więcej zgadza, ale przy rozładowywaniu prądem 40A wynik jest 1.1Ah.


  W przypadku akumulatorów żelowych, często można spotkać oznaczenie np. 12V/7Ah/20hr.
  Oznacza to, że mamy do czynienia z akumulatorem o niepięciu znamionowym 12V i pojemności 7Ah. Trzeci parametr to informacja, właśnie o warunkach pomiaru. 20hr oznacza, że podana pojemność dotyczy prądu dwudziestogodzinnego. Czyli pojemność 7Ah, uzyskamy gdy z akumulatora będziemy pobierać taki prąd, żeby od pełnego naładowania, osiągnięcia do napięcia minimalnego minęło 20 godzin. Zależność nie jest liniowa i pobierając np. dwa razy większy prąd, czas nie będzie o połowę krótszy tylko znacznie krótszy (o ile, to już zależy od akumulatora).
 • IGE-XAO
 • #8
  8850
  Level 21  
  Czy świat zmierza w kierunku akumulatorów litowo-jonowych, polimerowych czy wodorkowych?
 • #9
  leotdipl
  Level 21  
  b.ciekawy, ale dłuuugawy temat … nie dotrwałem do końca ;)

  Do rzeczy. Mam jeszcze laptop kadłubek JHL-90 Compal, gdzie z systemem otrzymałem aplikację
  kontrolującą ładowanie z zasilacza. Są 3 ustawienia: 50%, 75% i 100%. Jeśli ustawię 50% to ta
  aplikacja "trzyma" te 50%. Fajna sprawa. Mam inne urządzenia (laptopy, tablety, smartfony itd.),
  ale próżno szukać takiej aplikacji. Niestety. A szkoda, bo to świetna sprawa, gdyż aplikacje
  "przypominające" o wyłączeniu ładowania do zadanego poziomu to za mało, i zbyt zniechęcające ...
 • #10
  8850
  Level 21  
  Artykuł jest bardzo ciekawy i przeczytałem od deski do deski bo porusza najważniejsze kwestie na które szukałem odpowiedzi w sieci. Jak można napisać artykuł na 30 zdań bez wykresów?

  Poza tym jaki sens mieć aplikację która ładuje coś do połowy? Po to jest bateria aby ją naładować na tyle ile jest to bezpieczne i potrzebne.

  Pytanie zasadnicze jest takie: czy opłaca się zarzynać baterię aby kupić sobie nową czy nie wykozrystywać całośći baterii ale ją długo trzymać przy życiu.
 • #11
  austin007
  Level 17  
  8850 wrote:
  Poza tym jaki sens mieć aplikację która ładuje coś do połowy? Po to jest bateria aby ją naładować na tyle ile jest to bezpieczne i potrzebne.

  Jest wielki sens! Wyprowadzam z niewiedzy na swoim przykładzie.

  Jest też takie narzędzie pod Lenovo x220 pod Win 7, ale już na drugim x240 pod Win10 nie znalazłem. Wykorzystuję je też na Lenovo x580.
  Bardzo przydatne. Jak laptop pracuje jako desktop, to ustawiam na 50-60%, jak zamierzam pracować w terenie, doładowuję do 100%. Efekty widać porównując z innymi laptopami ładowanymi cały czas na 100%.

  BTW może ktoś zna pod Lenovo (x240) w Windows 10 (64) aplikację , która pozwala kontrolować próg ładowania - w tym laptopie są 2 baterie.
 • #12
  Jawi_P
  Level 35  
  austin007 wrote:
  Poza tym jaki sens mieć aplikację która ładuje coś do połowy? Po to jest bateria aby ją naładować na tyle ile jest to bezpieczne i potrzebne.

  Jest wielki sens! Wyprowadzam z niewiedzy na swoim przykładzie.

  Potwierdzam.
  Trzymanie w ogóle akumulatorów na bazie litu naładowanych tylko częściowo gdy nie są używane przedłuża ich trwałość.
 • #13
  simw
  Level 26  
  Zastanawia mnie taka sprawa, która tyczy się głównie telefonów.
  Telefony jakie miałem podawały, że przy naładowaniu w okolicy 3.6 V poziom naładowania był określany w przybliżenie jako 0% -przy 4.2 V na 100%.
  Co zatem z pojemnością ogniwa pomiędzy powiedzmy 3.0 V, a 3.6 V?
  Czemu ten zakres charakterystyki rozładowania nie jest wykorzystywany podczas pracy telefonu?
  Rozumiem pewien poziom bezpieczeństwa, ale z napięcia minimum, określanego najczęściej na ok 2.9V, to do 3.6V wydaje się, że jest sporo energii do wykorzystania.

  Pomiar, o którym pisałem wyżej to taki, wskazywany przez wewnętrzne czujniki telefonu, ale sądzę, że jest w miarę dokładny.
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  CMS
  Administrator of HydePark
  Moja rada, to pisz krótsze artykuły. Ja go czytałem na dwa razy, a i tak jeszcze nie skończyłem :).
  Jak jest sporo materiału, to rozbij na dwie, trzy części. Jestem pewien, że duża część użytkowników nie dotrwała do końca. Pomijam tych, którzy otwarcie się przyznali.
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  austin007
  Level 17  
  Nie wiem po co obciążać autora dzieleniem. Można czytać na raty jak ktoś nie umie przyswoić treści przekraczających newsa. Materiał bardzo dobry, wartościowy, merytoryczny, jakich niestety co raz mniej na portalu. Za to dużo upackingów, pseudo diy i innych pierdół o wątpliwej jakości.... Ja dziękuję za wysiłek kolegi @Marek_Skalski i proszę nie dzielić treści. Wszystko razem zebrane w jeden artykuł to najwygodniejsze rozwiązanie.
 • #18
  szeryf3
  Level 23  
  @Marek_Skalski ja poczekam z miłą chęcią na nowy artykuł. Jeżeli będzie napisany w takim samym tonie to go przeczytam jednym tchem, a i moja wiedza dzięki Twojemu artykułowi się poszerzy.
 • #21
  fiksiu
  Level 9  
  Super artykuł.
  Rady typu "pisz krótsze artykuły" są poniżej poziomu ...... a szkoda nawet pisać.
  Jak ktoś nie daje rady przeczytać trzech stron konkretnych informacji, to po co w ogóle zaczyna.
  Na akumulatorku jest napisane ile ma V i Ah....wystarczająco krótko??
  Czy też niektórzy rozbiją sobie na dwa razy aby się nie przemęczyć.
 • #22
  Stanley_P
  Level 27  
  leotdipl wrote:
  ...tylko pozostaje pytanie, jak mam postępować z ultrabookiem
  np. Asus UX31A nie mając na wyposażeniu aplikacji Long Life, aby wydłużyć żywotność baterii?
  Praktycznie!? … gdyż "ręczne" wyciąganie wtyku mnie nie interesuje.

  Hm, sądzę, że jeśli takiego rozwiązania nie przewidział producent, nic nie zrobisz. Ładowanie w notebooku odbywa się również gdy komputer/system jest zamknięty (notabene tak samo w telefonach, tabletach, itp. urządzeniach). Czyli - jak domniemywam - przebieg ładowania akumulatora "nadzoruje" odpowiedni niezależny kontroler sprzętowy .
  Swoją drogą ciekawe, czy wspomniana aplikacje we wspomnianym sprzęcie (JHL-90 Compal i Lenovo) powodują "przeprogramowanie" tego kontrolera? Tzn. czy ładowanie zostaje przerwane po osiągnięciu zadanego poziomu także gdy system/aplikacja są zamknięte?

  P.S. Na b. upartego przyszło mi do głowy rozwiązanie, możliwe chyba nie tylko teoretycznie - aplikacja oczytująca poziom naładowania aku (to chyba da się zrobić), i po osiągnięciu zadanego poziomu wysyłająca przez BT, wifi, czy coś tam sygnał do "yntelygętnego" gniazdka 230V~, do którego jest podłączony zasilacz laptopa... ;)
 • #23
  goldi74
  Level 43  
  Stanley_P wrote:
  P.S. Na b. upartego przyszło mi do głowy rozwiązanie, możliwe chyba nie tylko teoretycznie - aplikacja oczytująca poziom naładowania aku (to chyba da się zrobić), i po osiągnięciu zadanego poziomu wysyłająca przez BT, wifi, czy coś tam sygnał do "yntelygętnego" gniazdka 230V~, do którego jest podłączony zasilacz laptopa...

  Tyle, że oprócz przerwania ładowania taka operacja zapoczątkuje proces rozładowania akumulatora bo laptop straci zasilanie sieciowe.