Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Virtualbox - System "gość" zwolnił na jednym z komputerów, dlaczego ?

nici 14 Maj 2018 11:15 642 15
  • #1 14 Maj 2018 11:15
    nici
    Poziom 34  

Czołem Panowie i Panie.

Mam dziwny problem z którym nie mogę sobie poradzić.

Otóż są dwa laptopy, oba z I5 , 8GBRAM i legalnym systemem W7X64 ( T530 i Vostro 3360).

Oba systemy działają bardzo szybko, żadnych problemów. Na obu również zainstalowany jest VB i emuluje on XPx32 ( ten sam obraz dysku używany na dwóch komputerach ) . Pewnego dnia, na T530 system "gość" wyraźnie stracił na płynności i wydajności. Jako że w konfiguracji komputera matki nic się nie zmieniło, pomyślałem że skopiuje całość z Della bo coś padło i będzie OK, jednak tak się nie stało. Wcześniej na obu komputerach systemy emulowane chodziły błyskawicznie.

Na obu laptopach są nowe dyski SSD, i jak wcześniej pisałem systemy hosty chodzą błyskawicznie.

W T530 w biosie nic nie zostało zmienione, wirtualizacja włączona. Przeinstalowałem VB i zamontowałem system od nowa lecz to nie przyniosło rezultatów. Nawet w momencie ładowania systemu gościa jest "pokaz klatek" także wydajność mocno ograniczona. System ma przydzielone 100% procesora, 1GB ram, zaś w momencie jego obciązenia komputer host jest obciążony w 27%.

Pomożecie ??

0 15
  • #2 14 Maj 2018 21:01
    Dydelmax
    Poziom 35  

Witam.

nici napisał:
    Na obu również zainstalowany jest VB i emuluje on XPx32 ( ten sam obraz dysku używany na dwóch komputerach ) .

Na którym komputerze (Lenovo czy Dell) był stawiany czysty obraz, który potem został sklonowany i uruchomiony na drugim laptopie?
    nici napisał:
    Przeinstalowałem VB i zamontowałem system od nowa lecz to nie przyniosło rezultatów.

Czy po stworzeniu "czystego obrazu" (czysta instalacja XP x86 bezpośrednio na VM "problemowego" laptopa hosta) również są problemy z wydajnością?
    Czy próbował Kolega uruchamiać obraz w programie innym niż VirtualBox (np. VMWare Player)?
    Jaka to wersja Windows 7? Zgaduję, że Professional.
    Pozdrawiam

0
  • #3 14 Maj 2018 22:03
    nici
    Poziom 34  

Dydelmax napisał:
    Na którym komputerze (Lenovo czy Dell) był stawiany czysty obraz, który potem został sklonowany i uruchomiony na drugim laptopie?
    Na starszym laptopie z C2D, system host - ubuntu.

Dydelmax napisał:
    Czy po stworzeniu "czystego obrazu" (czysta instalacja XP x86 bezpośrednio na VM "problemowego" laptopa hosta) również są problemy z wydajnością?
    Tego nie sprawdzałem.
    Dydelmax napisał:
    Czy próbował Kolega uruchamiać obraz w programie innym niż VirtualBox (np. VMWare Player)?
    A oba programy są ze sobą kompatybilne ? Dysk wirtualny mam zrobiony na VB.
    Dydelmax napisał:
    Tak.

0
  • #4 14 Maj 2018 22:48
    Tommy82
    Poziom 39  

A może to kwestia łatki na błąd procesora?
    Kiedyś jak miałem taki konfig że vbox był na FAT to był porblem z fragmentacją pliku obrazu który nie było założony jako ustalonej wielkości a ten w opcji przyrostowej.

0
  • #5 14 Maj 2018 23:08
    nici
    Poziom 34  

Tommy82 napisał:
    A może to kwestia łatki na błąd procesora?
    Myślisz o WU ?

Tommy82 napisał:
    Kiedyś jak miałem taki konfig że vbox był na FAT to był porblem z fragmentacją pliku obrazu który nie było założony jako ustalonej wielkości a ten w opcji przyrostowej.
    Tego to już nie rozumiem...

Generalnie mogę zrobić tak, że wrzucam plik ( ponad 6GB ) obrazu dysku na pendrive usb 3.0 i ten system startował na obu komputerach tak samo, a w tej chwili na T530 nie dość że startuje wolniej, to jeszcze sama praca programów pozostawia wiele do życzenia. To mnie ciekawi, co spowodowało ten problem ?

0
  • #6 14 Maj 2018 23:17
    Tommy82
    Poziom 39  

Masz dwie opcje albo plik *.vmdk o ustalonym rozmiarze albo taki który się rozrasta ten rozrastający mi się na facie fragmentował.

To o czym mówię to się Spectre/meltdown nazywa

0
  • #7 14 Maj 2018 23:53
    nici
    Poziom 34  

Mam dysk rozrastajacy się, siedzi na obu laptopach na ntfs ssd , wcześniej na talerzu.

Dziwne jest to że zrobiło się to samo z siebie ( przynajmniej ja nie zauwazylem powiązań. )

Sprawdzałem nawet ustawienia w Lenovo power menagment i mam wydajność na max ustawioną..

Dodano po 31 [minuty]:

@up Utworzyłem nową maszynę z XP ( tyle że z wersją live CD żeby nie instalować ) i widzę że chodzi równie wolno jak ta zainstalowana. Także coś w laptopie nie pasuje :/

0
  • Pomocny post
    #8 15 Maj 2018 10:11
    Dydelmax
    Poziom 35  

Czy masz możliwość przywrócenia systemu Windows 7 na T530 do punktu przywracania przed wystąpieniem problemu? Może faktycznie jakaś aktualizacja namieszała w systemie.
    Co do Spectre i Meltdown, możesz spróbować ręcznie odinstalować łatki z poziomu Panelu sterowania. Lista łatek mających związek z lukami (z podziałem na wersje systemów): https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4073...your-windows-devices-against-spectre-meltdown
    Czy wydajność maszyny jest niezależna od sposobu zasilania laptopa (bateria/zasilacz)?

nici napisał:
    Dydelmax napisał:

Tak.

Pobierz i zainstaluj Windows Virtual PC, a następnie pobierz i uruchom w nim Tryb Windows XP. Sprawdź, czy tam również wystąpią problemy z wydajnością.
    Pozdrawiam

0
  • #9 15 Maj 2018 11:45
    nici
    Poziom 34  

Dydelmax napisał:
    Czy masz możliwość przywrócenia systemu Windows 7 na T530 do punktu przywracania przed wystąpieniem problemu?
    Pewnie tak , ale nie wiem który to był moment :/

Dydelmax napisał:
    Może faktycznie jakaś aktualizacja namieszała w systemie.
    Oba systemy aktualizują się na bieżąco i w tym jednym tylko by namieszało ?
    Dydelmax napisał:
    Czy wydajność maszyny jest niezależna od sposobu zasilania laptopa (bateria/zasilacz)?
    W tej chwili nie, chodzi tak samo na obu źródłach, wcześniej jak było OK na zasilaczu system startował w 4 sekundy , a na baterii zależało od aktualnego planu zasilania. Na max było identycznie jak na zasilaczu.

Przypomniało mi się, że kilka dni temu Lenovo znalazł aktualizację BIOS, może to to ? Wczoraj zaś znalazł kolejną lecz po niej ten problem pozostał.

0
  • #10 24 Maj 2018 00:25
    nici
    Poziom 34  

@UP

Zainstalowałem od nowa system W10 ( z licencją ) PRO , po zainstalowaniu sterowników i wszystkiego , gość XP pracuje równie oporowo co na W7x64.

Wychodzi na to że to jednak nie wina systemu . Może BIOS ? Jak tak, czego szukać ?

Dodano po 10 [godziny] 14 [minuty]:

`edit - Cofnąłem się z biosem o dwie wersję do tyłu ( do czasu kiedy na pewno było OK ) , to nic nie dało niestety :/ Już brak mi pomysłu.

0
  • #11 24 Maj 2018 14:23
    Dydelmax
    Poziom 35  

Skoro czynniki programowe zostały wykluczone, sugeruję skupić się na czynnikach sprzętowych (podmiana dysku - powrót do dysku talerzowego, sprawdzenie na jednej kości RAM, sprawdzenie temperatur podzespołów itp.).
    Pozdrawiam

0
  • #12 26 Maj 2018 00:04
    nici
    Poziom 34  

Dydelmax napisał:
    (podmiana dysku
    Obraz maszyny na dysku USB 3.0 chodzi tak samo wolno.

Dydelmax napisał:
    sprawdzenie temperatur podzespołów itp.
    temperatury są na tyle w normie, że wbudowanego wentylatora dawno nie słyszałem.

Generalnie obecny W10 jak i poprzedni W7 działa bez zarzutu , zaś wirtualizacja wcale mu nie wychodzi. Uruchomiłbym jakąś grę, ale na integrze to może być trudne.

Moim zdaniem coś niedomaga w biosie, lecz to są tylko przypuszczenia.
    Dziwne jest, że w momencie pracy maszyna zabiera 30% CPU , gdzie w samym wirtualnym XP jest użycie 100% od samego przesuwania okienek. Nie może maszyna więcej hostowego CPU zabrać ?

Dodano po 7 [minuty]:

W spoczynku temp ok 40-45st , po 5 minutach OCCT - 60-70st

0
  • #13 27 Maj 2018 12:38
    Dydelmax
    Poziom 35  

Nie pisałeś o tym, więc dopytam dla formalności: masz zainstalowany dodatek Guest Additions na VM?

nici napisał:
    w samym wirtualnym XP jest użycie 100% od samego przesuwania okienek.

Czy te 100% jest zużywane przez konkretny proces, czy przez proces SYSTEM?
    Sprawdź w HWiNFO, czy podczas pracy maszyna wydajność CPU hosta (taktowanie) nie jest obniżana. Podobne sprawdzenie wykonaj dla karty graficznej przy użyciu GPU-Z (sprawdź zegary i PerfCap Reason - wszystko w zakładce Sensors).
    W jaki sposób wróciłeś do wcześniejszego BIOS-u: poprzez software czy z użyciem programatora? Zakładam, że miałeś najnowszą wersję tj. 2.72 i wróciłeś do 2.70?
    Pozdrawiam

0
  • #14 27 Maj 2018 15:41
    Gelip
    Poziom 28  

Może przy zmianie biosu nie zresetowałeś ustawień CMOS? Ustaw w CMOS opcje zasilania na Max Performance dla baterii i zasilacza. Jak masz ustawione opcje w CMOS dotyczące wirtualizacji - może wystarczy coś włączyć lub wyłączyć? Zrób to co napisał Dydelmax - odpal komputer z jednym modułem pamięci jeśli są dwa i sprawdź inny dysk twardy w laptopie a nie sprawdzasz obraz z dysku USB. Być może karta graficzna się przegrzewa. Sprawdź też opcje CMOS dotyczące procesora.

Aby zresetować CMOS:

• odłącz zasilacz i baterię
    • wciśnij i przytrzymaj przycisk Power przez około minutę
    • podłącz baterię i zasilacz

0
  • #15 31 Maj 2018 16:43
    nici
    Poziom 34  

Gelip napisał:
    Może przy zmianie biosu nie zresetowałeś ustawień CMOS?
    Resetowałem.
    Gelip napisał:
    Ustaw w CMOS opcje zasilania na Max Performance dla baterii i zasilacza.
    Mam i miałem.
    Gelip napisał:
    Jak masz ustawione opcje w CMOS dotyczące wirtualizacji - może wystarczy coś włączyć lub wyłączyć?
    Wszystko włączone.
    Gelip napisał:
    Być może karta graficzna się przegrzewa
    Nie ma karty graficznej. Poza tym, można grą obciążyć system host przez godzinę i ledwo wentylator rusza. Wszystko zimne.

0