Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Odkurzacz Philips FC9170 - Silnik wydaje dziwne odgłosy, "wysadzony"

kulek855 14 Maj 2018 21:38 435 9
  • #1 14 Maj 2018 21:38
    kulek855
    Poziom 11  

Witam.

Na początek filmik przedstawiający pracę odkurzacza Philips FC9170.

Iskrzenie silnika wskazuje, na to że szczotki są na wykończeniu. Pytanie skąd te dziwne buczenie? Buczy tylko gdy dochodzi napięcie. Na płytce natomiast uszkodzony jest kondensator 220µF/10V.
    Płytka:
    Odkurzacz Philips FC9170 - Silnik wydaje dziwne odgłosy, "wysadzony"
    I teraz pytania:
    1. Silnik podpięty na próbę był bezpośrednio do zasilania 230V - buczenie również występowało. Czyli wnioskuję, że jest do wymiany.
    2. Kondensator z tego co widzę wystrzelił. Pytanie dlaczego i czy to przez uszkodzony silnik, a może silnik został uszkodzony przez awarię kondensatora?
    3. Silnik jest drogi dlatego mam pytanie, co mogę jeszcze sprawdzić przed ewentualnym podpięciem nowego tak by się nie spalił? Napięcie podawane z płytki na silnik?

0 9
  • #2 14 Maj 2018 21:49
    keseszel
    Poziom 26  

Schematu płytki to żeś nie załączył. Raczej macie zdjęcie, zróbcie mi schemat. Burczenie? jak szczotki zdychają śpiewać nie będzie.. Kondensatory mają to do siebie, że strzelają..Elektrolit mógł wyschnąć, szpilę napięciową mógł dostać..

0
  • #3 14 Maj 2018 22:02
    kulek855
    Poziom 11  

Już poprawiłem.
    Przewody:
    Niebieski i brązowy zasilanie 230V. Dwa czarne idą do silnika. Z tego co zauważyłem, iskry na komutatorze, (ale raczej to ma kolor łuku elektrycznego, a nie iskry) wydają ten dziwny dźwięk słyszany na powyższym filmiku. Ktoś coś poradzi?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Maj 2018 22:05
    Grzegorz740
    Poziom 29  

Na początek wymień szczotki i uszkodzony kondensator. Może po wymianie szczotek buczenie silnika ustąpi i nie będzie trzeba go wymieniać.

0
  • #5 14 Maj 2018 22:11
    kulek855
    Poziom 11  

Grzegorz740 napisał:
    Na początek wymień szczotki i uszkodzony kondensator. Może po wymianie szczotek buczenie silnika ustąpi i nie będzie trzeba go wymieniać.
    Właśnie problem polega na tym, że ten silnik jest "jednorazowy", jego konstrukcja uniemożliwia fachową naprawę. Jest możliwość sprawdzenia tej płytki tak by mi nie spaliła nowego silnika? Po wymianie kondensatora zmierzę napięcie podawane na silnik? Coś jeszcze mogę sprawdzić?

0
  • Pomocny post
    #6 14 Maj 2018 23:21
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

kulek855 napisał:
    est możliwość sprawdzenia tej płytki tak by mi nie spaliła nowego silnika?

Nic Ci nie spali, silnik pracuje na 230V. Wymień kondensator i po problemie, tyko patrz na polaryzację.
    Do szczotek dostaniesz się chyba po wyciśnięciu blaszanej obudowy turbiny.

0
  • #7 15 Maj 2018 11:38
    kulek855
    Poziom 11  

dzi_dziuś napisał:
    kulek855 napisał:
    est możliwość sprawdzenia tej płytki tak by mi nie spaliła nowego silnika?

Nic Ci nie spali, silnik pracuje na 230V. Wymień kondensator i po problemie, tyko patrz na polaryzację.
    Do szczotek dostaniesz się chyba po wyciśnięciu blaszanej obudowy turbiny.

Udało się rozebrać silnik. Komutator jest starty, szczotki zużyte.

Tu pytanie. Jest sens przeszlifować komutator i wymienić szczotki? czy zużycie kwalifikuje do wymiany?

Odkurzacz Philips FC9170 - Silnik wydaje dziwne odgłosy, "wysadzony"

0
  • Pomocny post
    #9 15 Maj 2018 12:32
    Psiotrek
    Poziom 14  

Taki stan zużycia szczotek spowodował iskrzenie i nadpalanie klatek komutatora, więc ja bym jednak delikatnie przeszlifował komutator wkładając pasek bardzo drobnego papieru ściernego (2000) pomiędzy jedną ze starych szczotek a komutator i obracając wirnik ręcznie. Wyrówna to drobne nadpalenia, tylko tyle. Jak nie masz tak drobnego papieru to tak jak sugerował @szkieletor11111 : wymiana szczotek i nastaw się na nowy silnik lub odkurzacz.

0
  • #10 15 Maj 2018 15:42
    kulek855
    Poziom 11  

szkieletor11111 napisał:
    Nie ma sensu. Załóż nowe szczotki i powinien jeszcze troche pochodzić, a w miedzyczasie nastaw sie na nowy silnik lub odkurzacz.

Psiotrek napisał:
    Taki stan zużycia szczotek spowodował iskrzenie i nadpalanie klatek komutatora, więc ja bym jednak delikatnie przeszlifował komutator wkładając pasek bardzo drobnego papieru ściernego (2000) pomiędzy jedną ze starych szczotek a komutator i obracając wirnik ręcznie. Wyrówna to drobne nadpalenia, tylko tyle. Jak nie masz tak drobnego papieru to tak jak sugerował @szkieletor11111 : wymiana szczotek i nastaw się na nowy silnik lub odkurzacz.

Dzięki Panowie za rady.
    Komutator przeszlifowany drobnym papierem, szczotki wymienione i również przeszlifowane po bokach tak by stykały się całą powierzchnią. Kondensator wymieniony z 220µF/10V na 220µF/16V. Odkurzacz działa.
    Pozdrawiam.

0