Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagłośnienie małego lokalu 40m2 - wzmacniacz, głośniki - jakie wybrać?

piter89_89 15 May 2018 07:19 2469 31
    piter89_89
    Level 7  
    Potrzebuję nagłośnić małe pomieszczenie (apteka) około 40m2 .
    Jakie głośniki sufitowe i wzmacniacz kupić?
    Muzyka chillout i podobna, będzie grała cicho jako tło.

Firma, u której kupuję abonament zaproponowała mi głośniki i wzmacniacz radiiowęzeł 100V, marki własnej (w załączniku specyfikacja)
    Nie znam się na tym. Poprosiłbym o propozycje głośników i wzmacniacza. Na całość chciałbym wydać do 1000 zł.
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    1000zł trochę mało. W tym budżecie ciężko o coś godnego polecenia.
    100V to trafny wybór.

Dołóż jeszcze 2 głośniki (jeden dla klientów jeden dla personelu). Sufitówki grają w dół, i przechodząc pomiędzy dale oddalonymi głośnikami ludzie będą mieli dyskomfort zmiany barwy dźwięku. Poza tym będzie można zagrać ciszej z bardziej równomiernie rozmieszczonym dźwiękiem.

Myślałeś o źródle dźwięku? Są takie gotowe wzmacniacze 100V z odtwarzaczami, przykładowo RH Sound ST2060BC. Tego typu rozwiązania minimalizują liczbę kabli i połączeń, ułatwiają obsługę. Bo trzeba pamiętać że często obsługują to osoby nie mające bladego pojęcia o systemach dźwiękowych.

Dobierając wzmacniacz w systemach 100V trzeba mieć na uwadze że całkowita moc głośników (suma mocy) nie może być większa niż moc wzmacniacza. Czyli przykładowo ten RH Sound ma moc 60W, a głośniki RCF 12W. To oznacza że można podłączyć do niego maksymalnie 5 głośników. Jest możliwość podłączenia większej ilości podłączając głośniki na odczepach trafa z mnijszą mocą (często jest to 1/2, 1/4, 1/8 mocy głośnika).

W systemach 100V wszystkie głośniki łączy się równolegle. Dla tego warto rozważyć możliwość wyłączenia dźwięku dla personelu. Czyli jedna linia dla klientów i druga dla personelu. Bo na koniec dniówki lub jak jest kupa roboty muzyka potrafi męczyć. Może być to nawet zwykły przełącznik oświetleniowy na kabel lub naścienny. Dla tego też warto instalować dobrej jakości głośniki. Tu zasugeruję RCF PL6X.
    piter89_89
    Level 7  
    Budżet mogę zwiekszyc. Czyli zaproponowany przez Ciebie sprzet bedzie duzo lepszy? Szukałem tańszego rozwiązania, bo myślałem że jak to ma byc w tle to wystarczy.
    O tym nie pomyslalem zeby zrobic dwie linie, bo muzuka moze zmęczyć, dzięki.
    Źródło dzwieku to urządzenie, ktore udostepni mi firma od ktorej kupuje muzyke, na urzadzeniu bedzie wszystko nagrane i potem aaktualizowane utwory
    Glosniki tak co 3 metry dac mniej wiecej od siebie? Wysokosc pomieszczenia to 3 m

Dodano po 2 [godziny] 17 [minuty]:

Czytałem, że do instalacji 100V wystarczy kabel miedziany 0,5-1mm. Wystarczy taki zwykly kabel? Bo widzialem zwój za 100 zl, ale dostalem tez propozycję kabla za 500 zl monacor.
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    piter89_89 wrote:
    Czyli zaproponowany przez Ciebie sprzet bedzie duzo lepszy?

Głośniki myślę że tak. Wzmacniacz, to najniższa półka budżetowa, nie miałem go w rękach.
    piter89_89 wrote:
    Źródło dzwieku to urządzenie, ktore udostepni mi firma od ktorej kupuje muzyke, na urzadzeniu bedzie wszystko nagrane i potem aaktualizowane utwory

To możesz pominąć wzmacniacz z odtwarzaczem.
    piter89_89 wrote:
    Glosniki tak co 3 metry dac mniej wiecej od siebie? Wysokosc pomieszczenia to 3 m

2,5-3m. Popatrz żeby były równomiernie rozmieszczone w danej strefie. Szyba rozgranicza Ci strefy.
    piter89_89 wrote:
    Czytałem, że do instalacji 100V wystarczy kabel miedziany 0,5-1mm. Wystarczy taki zwykly kabel? Bo widzialem zwój za 100 zl, ale dostalem tez propozycję kabla za 500 zl monacor.

Tak, idą tam małe prądy. taki 0,7-1 będzie optymalny. Kostki na głośnikach są zwykle 1,5mm. Rodzaj kabla głośnikowego nie ma tak krytycznego znaczenia, byle by był z miedzi, i linka. Kable głośnikowe zwykle mają nieco cieńsze druty, żeby nieco zmniejszyć efekt naskórkowości, ale w takiej instalacji i tak różnicy raczej nie usłyszysz.
    piter89_89
    Level 7  
    Oprócz urządzenia z muzyką, firma od której bede miec muzykę zaproponowala mi tez wzmacniacz, wiec chyba musi byc. Bo mam dwie opcje albo urzadzenie z wgraną muzyką albo jakis odtwarzacz na kompie - no i do tego wzmacniacz + glosniki
    Jak to z niskiej polki budzetowej to inne tansze wzmacniacze będą podobne?
    Np https://akustyka.com.pl/produkt/wzmacniacz-radiowezlowy-100v-mrs-z60sd/
    Albo tam gdzie bede placic abonament za muzyke maja wzmacniacz wlasnej marki mood media mx30, w załączniku w pierwszym poscie specyfikacja. Na necie uzywany kosztuje grosze.

Glosniki kupie lepsze te co zaproponowales. Nad wzmacniaczem teraz mysle.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    adambyw wrote:
    Wzmacniacz, to najniższa półka budżetowa, nie miałem go w rękach.

Ja miałem albo taki sam, albo podobny - w każdym razie na pewno z takimi samymi funkcjami i też 30W - modelu niestety nie pamiętam :) - Dawał radę jako "podkładowy" (muzyczka w tle) w przychodni stomatologicznej. Z tego co wiem pracuje do dziś (czyli ok. 6 lat). Podłączone do niego było 6 szt. 5W głośniczków - po jednym w gabinetach i dwa w poczekalni.
    piter89_89
    Level 7  
    Mógłbym poprosic o linka do jakiegos przykladowego kabla?
    piter89_89
    Level 7  
    Znalazłem używany wzmacniacz 60W 100V. Niżej specyfikacja. Czy on będzie pasował do głośników RCF PL6X?

Majorcom MX30
    RMS Power (W): 60
    Bandwidth (Hz) 100 to 20,000
    Impedance: 83Ω / 70V - 166Ω / 100V
    T.H.D < 2,5%
    Bass/Treble equalization: +/- 10 dB
    Signal / Noise: > 60 dB
    Inputs sensitivity: MIC: 1mV - AUX: 200mV - CD: 500mV
    Power source: 220-240VAC 50/60Hz
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Tak. 100/70V to standard branżowy, podobnie jak impedancje głośników 4/8Ω. Generalnie klocki różnych producentów będą do siebie pasować.

https://www.montersi.pl/miedziany-przewod-glosnikowy-2-x-1-mm
    piter89_89
    Level 7  
    Wzmacniacz i głośniki niedługo do mnie przyjadą. Szukałem na necie jak to potem zamontować - jeden kabel idzie do COM a drugi do 100V?

Czy jak głośniki RCF PL6X mają 8 omów to jeden kabel do COM i drugi do 8 om?
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Po stronie wzmacniacza łączysz do COM i do 100V.
    Głośnik wygląda tak:
    Po stronie głośnika łączysz do COM i kolejny zaczep wybierasz zgodnie z rozpiską mocy (maksymalnej) jaką głośnik pobierze z wzmacniacza. Czyli do białego masz 12W/100V

Głośniki te mają 8Ω po odpięciu transformatora.
    piter89_89
    Level 7  
    Można do tego wzmacniacza podłączyć dwa kable? Tzn dwa kable pod COM i 2 kable pod 100V - chodzi mi o to, żeby zrobić dwa głośniki na jednym kablu i 2 głośniki na drugim kablu. 2 głośniki byłyby dla klientów, 2 głośniki dla pracowników. Chciałbym mieć możliwość regulacji głośności - da się do jednego z kabli zamontować jakiś regulator głośności? Czy to już więcej zabawy jest? Mógłbym poprosić o przykładowy regulator?
    Czy muszę zrobić normalnie prosto, na jednym kablu wszystkie głóśniki?
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    piter89_89 wrote:
    Można do tego wzmacniacza podłączyć dwa kable?

Tak. W takich wzmacniaczach jedynie nie zalecane jest żeby podłączać je do różnych odczepów, np jeden na 100V drugi na 70V.
    piter89_89 wrote:
    da się do jednego z kabli zamontować jakiś regulator głośności?

Tak. To coś takiego jak np: Monacor ATT224. Takie regulatory mają w sobie transformator, stąd też cena. Trzeba też wziąć pod uwagę moc, tak żeby moc głośników na linii była mniejsza lub równa mocy regulatora.
    piter89_89
    Level 7  
    W firmie gdzie kupilem regulator napisali mi ze regulator nie moze byc na linii głównej. Chcialbym zeby regulator obsluzyl dwa glosniki, poprosilbym o pomoc tak ludzkimi slowami zebym zrozumial jak sie nie znam 🙂
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Jeden kabel dwie żyły.
    Przecinasz go, od strony wzmacniacza łączysz do regulatora ma zaciski in + i -, a od trony głośnika do out, + i -. Czyli żyła 100V do +, a żyła COM (od common - wspólny) do -. com to masa.
    Ten przełącznik ma trafo o konkretnej mocy (nie widzę jej na kartce), ono może być obciążone konkretną, maksymalną mocą. Czyli głośniki na linii sterowanej tym przełącznikiem muszą mieć moc mniejszą lub równą mocy znamionowej tego przełącznika.
    piter89_89
    Level 7  
    Żyła 100V od strony wzmacniacza idzie do in+ w regulatorze,
    a żyła COM od strony wzmacniacza do in- w regulatorze.
    Potem od regulatora z out+ ciągnę żyłę i podpinam w głośnikach do 100V,
    a z out- ciągnę żyłę i podpinam do 12W w głośnikach.
    Dobrze zrozumiałem?
    Regulator ma 30W, głośniki po 12W, to będzie dobrze, bo na jednej lini z regulatorem podpinam 2 głośniki.

Ze sklepu gdzie kupiłem regulator, dostałem rysunek (w załącznikku), że regulator nie może być na głównej linii. Nie bardzo wiem o co chodzi, na rysunku tak jakby przed każdym głośnikiem jest regulator? 3 głośników ten regulator nie obsłuży, bo ma 30W, a głośniki 12W. Ale ciągnę jedną linię pod regulator i podpinam do niej 2 głośniki. I ze wzmacniacza ciągnę też drugą linię już bez dodatkowego głośnika i podpinam kolejne 2 głośniki.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    piter89_89 wrote:
    Nie bardzo wiem o co chodzi
    Głowna linia to dwa druty idące od wyjścia wzmacniacza do ostatniego w szeregu głośników głośnika. Pozostałe są podłączane do linii równolegle - jak autostrada z odchodzącymi do niej zjazdami - Nie można włączyć regulatora na autostradzie, ale na zjazdach można.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    OK. Narysowałeś chyba tylko fragment instalacji? Co z resztą głośników? Trzy pozostałe jak rozumiem mają nagłaśniać salę dla klientów - i te głośniki są przecież też podłączone do wzmacniacza - bezpośrednio - czyli BEZ regulatora. W Twoim wypadku główną autostradą będzie ta z trzema głośnikami.Głośność dla tych trzech więc ustawiasz na samym wzmacniaczu - by klienci nie odczuwali dyskomfortu z powodu zbyt głośnej muzyki, a pozostałe dwa na zapleczu z możliwością dodatkowej regulacji co by można było spokojnie pracować i nie mieć problemów ze zrozumieniem czy klient życzy sobie polopirynę czy syrop na kaszel.
    piter89_89
    Level 7  
    Tak fragment. W zalaczniku dorysowalem. Regulator moze obsluzyc tylko dwa glosniki. Dla sali dla klientów beda tez dwa glosniki. Czyli autostrada to bezposrednie polaczenie z dwoma głośnikami, a druga linia wychodzaca ze wzmacniacza moze byc z regulatorem. Chyba wszystko juz jasne, dzieki :)
    piter89_89
    Level 7  
    Jaka jest różnica między pokrętłem aux/cd na wzmacniaczu a pokrętłem volume? Na necie znalazłem jedynie, że aux sluzy do regulacji natężenia glosu. Volume to wiadomo. Bo nie wiem czy mam przekręcić aux do końca i regulowac głośność pokrętłem glosnosci czy jakos inaczej, czy wszystko jedno.
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    AUX/CD i inne (o ile są) służą do ustawienia poziomu sygnału z wejścia.Jeśli masz np wejścia AUX i mikrofon za pomocą tych regulatorów możesz "zmiksować" oba sygnały w odpowiednich proporcjach (czasem się to przydaje np. muzyka z CD leci sobie cichutko w tle, ale jak potrzeba kogoś zawołać, albo nadać ważny komunikat (PALI SIĘ! ;) ) wystarczy włączyć mikrofon a jeżeli będzie wcześniej ustawiony jego (mikrofonu ) poziom na odpowiedniej pozycji bez ściszania muzyki głos z mikrofonu przebije się nad podkładem.
    Potencjometrem VOLUME (sumy) regulujesz ogólny poziom tak, żeby w najmniej korzystnym momencie nie nastąpiło przesterowanie.
    Poza tym w zależności od umieszczenia regulatorów w torze sygnału mogą mieć inne (mimo tej samej nazwy) funkcje Teoretycznie regulacja poziomu (volume) na wejściu ma służyć do takiego jej ustawienia, aby najsilniejszy sygnał mieścił się w jakimś reżimie (przeważnie jest też dioda LED oznaczana "clip" lub "OL"i jej zaświecenie w najgłośniejszych momentach sygnalizuje o zbyt dużym sygnale na wejściu) i tsaak się nim reguluje by go nie przekroczyć. A od głośności ogólnej (wszystkich sygnałów ) zależy wówczas ustawienie pokrętła VOLUME sumy.
    piter89_89
    Level 7  
    Wszystko ładnie działa hehe.
    Na jednej linii chciałem zamontować wyłącznik. Kupiłem taki zwykły jak do światła - do ktorego kabla mam podłączyc wyłącznik? Do plusa czy do minusa? Czy obojętnie?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Nie ma żadnego znaczenia gdzie będzie wyłącznik. A- i nie ma tam żadnego "plusa" ani "minusa" -:)
    piter89_89
    Level 7  
    Ok dzieki. No z poprzednich postow dowiedzialem sie ze com to minus a 100v to plus 😀
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    W instalacji audio, występuje napięcie przemienne, dla tego plus i minus należy traktować jako polaryzację fazy, a nie rozróżnienie potencjału elektrycznego. Do samego działania nie ma to znaczenia czy przełącznik dasz na minus czy plus, przerwie obwód i działać nie będzie.

Jednak przy napięciach powyżej 24V (a tu mamy do 100V) takie instalacje powinno się traktować jak normalne instalacje napięciowe. Zazwyczaj zacisk COM w wzmacniaczu będzie połączony z uziemieniem i traktujemy go jak przewód neutralny, natomiast zacisk napięciowy (100V, 70V) jak przewód fazowy. Dla tego z zasady (dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa) przełączniki umieszcza się na przewodzie fazowym, tak by urządzenie które nie pracuje nie było pod napięciem.