Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SEW-Eurodrive: Generacja C wchodzi na rynek

magic9 15 May 2018 08:24 2343 4
Optex
 • MOVI-C® to nie tylko nowa generacja falowników SEW-Eurodrive - to system automatyki napędowej najnowszej generacji dedykowany automatyzacji.

  Generacja C, bo tak również określamy ten system, nie jest kontynuacją żadnej z dotychczas produkowanych przez SEW-Eurodrive serii falowników takich jak Movidrive B, Movitrac B czy Moviaxis. MOVI-C® to zaprojektowany od początku i wykonany z najlepszych podzespołów system złożony z falowników, kontrolerów, osprzętu oraz oprogramowania i bibliotek z modułami funkcyjnymi.

  Tworząc MOVI-C®, firma SEW-Eurodrive nie tylko korzystała z bogatego doświadczenia w dziedzinie techniki napędowej, w której jest liderem, ale przede wszystkim rozpoznała znaczenie automatyzacji w rozwoju współczesnego przemysłu.

  SEW-Eurodrive: Generacja C wchodzi na rynek


  Współczesne linie produkcyjne są wyposażane w coraz większą ilość urządzeń technologicznych i transportowych, a w każdym z takich urządzeń zastosowanych jest od kilku do kilkunastu napędów. Jak można zauważyć, linie produkcyjne czy transportowe nie są już projektowane od podstaw, czyli od pojedynczych urządzeń czy aplikacji napędowych, lecz z użyciem już kompletnych modułów funkcyjnych. Modułami funkcyjnymi mogą być windy technologiczne, grupy przenośników, roboty spawalnicze, wózki AGV, centra obróbcze itp. i są to zwykle wcześniej zaprojektowane i gotowe rozwiązania, które się najwyżej modyfikuje lub wybiera warianty z bazy danych.

  Sterowanie modułami funkcyjnymi polega na zarządzaniu ruchem zainstalowanych tam i współzależnych napędów - oczywiście przy zapewnieniu niezmiennie perfekcyjnego sterowania pojedynczymi silnikami. Budowa linii produkcyjnych oparta na blokowych komponentach, a nie na pojedynczych urządzeniach, wymaga odpowiednio wyższych funkcjonalności oraz modułowości urządzeń sterowniczych. Takie własności posiada MOVI-C® CONTROLLER zaprojektowany do zarządzania pracą grup falowników.

  Automatyzacja to kolejny po mechanizacji etap przemysłowego rozwoju, w którym całość lub część produkcji produktów odbywa się z użyciem (niemal) wyłącznie maszyn. Maszyny działają zgodnie z programami sterowników nadrzędnych, elementy automatyki przemysłowej połączone są systemami komunikacyjnymi, a pojedyncze czynności lub rozbudowane sekwencje ruchów organów wykonawczych są powtarzalne szybko, cyklicznie i perfekcyjnie. Maszyny coraz częściej wyposażane są nawet w funkcje samokalibracji, zatem funkcje człowieka zredukowane są do wgrywania oprogramowania, kontroli jakości wyrobu i prewencyjnego serwisu.

  Wymogi przemysłu jutra w dziedzinie automatyzacji to przede wszystkim:
  • modułowość komponentów automatyki
  • zaawansowane oprogramowanie inżynierskie do obsługi urządzeń
  • kompatybilność urządzeń ze standardowymi systemami komunikacyjnymi
  • korzystanie z bibliotek gotowych funkcjonalności, które wystarczy parametryzować, oszczędzając czas na każdorazowym programowaniu „pod funkcję”
  • zdalna diagnostyka poprzez Ehthernet

  Falowniki MOVI-C® i kontrolery generacji „C” w pełni spełniają powyższe oczekiwania, umożliwiając realizację najbardziej wyrafinowanych funkcji samych napędów, a jako kompleksowy system umożliwiają automatyzację procesów również dzięki oprogramowaniu.

  System operacyjny generacji „C” i oprogramowanie inżynierskie MOVISUITE® z blokami funkcyjnymi MOVIKIT® to bezdyskusyjnie rozwiązania z najwyższej półki. Dzięki wysokiej funkcjonalności oprogramowania użytkownik może intuicyjnie wybierać warianty pracy, parametryzować bloki funkcyjne i tworzyć zaawansowaną automatyzację procesów.


  Generację „C” tworzą:

  MOVI-C® Modułowy system automatyki

  SEW-Eurodrive: Generacja C wchodzi na rynek


  MOVI-C® to stworzone od podstaw kompletne rozwiązanie dla automatyzacji procesów technologicznych, które możemy podzielić na cztery podstawowe moduły:
  • Oprogramowanie inżynierskie MOVISUITE®
  • Technika sterowania MOVI-C® CONTROLLER
  • Systemy przetwornic częstotliwości osiowych i indywidualnych
  • Technika napędowa kompatybilna z MOVI-C®

  Zaletą skorzystania z systemu MOVI-C® SEW-Eurodrive jest możliwość użycia wszystkich komponentów od jednego kompetentnego dostawcy - począwszy od motoreduktorów, poprzez falowniki, na zaawansowanym systemie sterowania skończywszy.

  MOVISUITE® Oprogramowanie inżynierskie
  Jedno narzędzie umożliwiające parametryzację i uruchomienie wszystkich urządzeń wchodzących w skład MOVI-C®.

  Cechy:
  • Szybkie uruchamianie urządzeń dzięki unikalnej i zoptymalizowanej budowie interfejsu użytkownika
  • Proste podłączanie do wspieranych urządzeń poprzez ustandaryzowane interfejsy komunikacyjne
  • Oprogramowanie umożliwiające stworzenie projektu dla MOVI-C® CONTROLLER, używając standardowych języków programowania, zgodnych z IEC 61131-3
  • Szybka i prosta parametryzacja lub diagnostyka modułów funkcyjnych MOVIKIT®
  • Zintegrowany katalog wszystkich powiązanych komponentów takich jak: motoreduktory, silniki, przekładnie, falowniki szafowe czy falowniki w wersjach decentralnych

  Technika sterowania MOVI-C® CONTROLLER

  Moduł MOVI-C® CONTROLLER to urządzenie i platforma umożliwiająca szybkie i proste uruchomienie nawet najbardziej wymagających funkcjonalności maszyn. Bazując na gotowych bibliotekach wchodzących w skład platformy MOVIRUN®, minimalizowana jest konieczność przygotowywania własnego programu, co skraca czas potrzebny do realizacji założeń projektowych uruchamianych urządzeń i maszyn.

  MOVI-C® CONTROLLER został zaprojektowany w czterech różnych klasach wydajności:
  • Power - sterowanie do 32 osi interpolowanych oraz do 32 osi pomocniczych
  • Power Eco - sterowanie do 16 osi interpolowanych oraz do 16 osi pomocniczych
  • Advanced - sterowanie do 8 osi interpolowanych oraz do 8 osi pomocniczych
  • Standard - sterowanie do 2 osi interpolowanych oraz do 6 osi pomocniczych

  Rozwiązanie to zapewnia elastyczność i skalowalność układów automatyzacji.


  Zalety nowej gamy produktów:
  • Możliwość użycia osi jedno- i dwufalownikowych
  • Zastosowanie do silników asynchronicznych, synchronicznych i elektrocylindrów, a niebawem również do silników liniowych
  • Optymalizacja wielkości komponentów techniki szafowej
  • Sieć SBUSPLUS (EtherCAT) na standardzie każdego falownika MOVIDRIVE®
  • Wsparcie dla protokołu CiA402
  • STO w kategorii PL e w standardzie falownika
  • Możliwość łatwej diagnostyki osi poprzez sieć SBus lub Ethernet
  • Single Cable Technology - możliwość zastosowania jednego kabla hybrydowego do przyłączenia silnika (przewody siłowe, zasilanie hamulca, czujnik temperatury TF i enkoder w jednym kablu hybrydowym)
  • Szeroka gama zintegrowanych funkcjonalności

  MOVI-C integruje wszystkie produkty tej grupy w jeden spójny system oparty o jedną logikę i o jedno oprogramowanie inżynierskie. Dotyczy to wersji falowników System ( indywidualnych) i Modular (osiowych) oraz kontrolerów, a w niedalekiej przyszłości także falowników z zakresu techniki decentralnej.
  Warto zauważyć, że wykorzystanie wyłącznie najnowszych komponentów przyniosło między innymi znaczącą redukcję gabarytów falowników generacji C, przekładającą się na istotne zmniejszenie zapotrzebowania na przestrzeń w szafach sterowniczych.

  Standaryzacja i gwarancja wieloletniego wsparcia dla oferowanych systemów to kolejne wymogi światowego przemysłu. Globalna automatyzacja wymusza istnienie jedynie ograniczonej liczby standardów dla komponentów i rozwiązań technicznych oraz wymaga wieloletniej ich dostępności i możliwościami ich aktualizacji. W przeciwnym wypadku istota automatyzacji, czyli szybkie rozbudowywanie i integracja nowych linii produkcyjnych dla podwyższenia produktywności, nie byłyby możliwe. Jest to zrozumiałe, ponieważ realizacja szybkich przemian w przemyśle wymaga unifikacji i stabilności zasobów.

  Zasadą SEW-Eurodrive jest dostarczanie Użytkownikom produktów i rozwiązań, które można używać nawet przez dziesięciolecia. Kierując się tą zasadą, podzespoły elektroniczne w generacji „C” były sprawdzane nie tylko pod względem jakości, ale również pod względem ich wieloletniej dostępności u producentów. Z kolei gwarancja wieloletniego wsparcia przez SEW-Eurodrive dla wszystkich oferowanych produktów i rozwiązań jest uznaną już przez Klientów tradycją firmy.

  Biorąc powyższe pod uwagę, MOVI-C® spełnia wszystkie warunki, aby stać się standardem SEW-Eurodrive w obszarze automatyzacji – rozwiązaniem spełniającym oczekiwania Użytkowników przez kolejne dekady.

  Dowiedz się więcej o MOVI-C®

  [News sponsorowany]

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  magic9
  Editor
  Offline 
  Has specialization in: redaktor treści elektroda
  magic9 wrote 707 posts with rating 316, helped 10 times. Live in city Kielce. Been with us since 2010 year.
 • Optex
 • #2
  SQ9MEM
  Level 29  
  Miałem do czynienia ze sporą ilością falowników, a na tą firmę natrafiłem wyłącznie w folderach. Niezbyt udana próba wbicia się na rynek z dosyć drogim produktem.
 • Optex
 • #3
  -rafal-
  Level 15  
  SQ9MEM to mało w życiu widziałeś :)
 • #4
  timo66
  Level 23  
  A czy czasem SEW nie jest liderem jeśli chodzi o napędy do wind??
 • #5
  -rafal-
  Level 15  
  timo66 czasem jest i dlatego pisze że kolega mało widział :)