Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autko zdalnie sterowane, problem z zrobieniem napędu

15 Maj 2018 11:22 285 5
 • Poziom 5  
  Witam, chcę zrobić sobie takie autko na pilota dla początkujących. Pomógł by mi ktoś ogarnąć coś w stylu pilota, który za pomocą 2 przycisków (1 do startu, 1 do stopu) nadaje autku (silnikowi) sygnał, lub powoduje zamknięcie lub otwarcie układu? Autko ma tylko jechać do przodu. Najlepiej proszę o linka do modułu do takiego pilota, czy coś...
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 32  
  Ja bym zaczął od 2xnRF24L01 (dane po spi). Do tego jakiś stm, avr, od biedy arduino x2 i masz prostą komunikację. Do podstawowych zastosowań wystarczy w zupełności.

  Potem możesz się pokusić o budowę aparatury od 0 (jeśli radio cię interesuje), lub kupno gotowej (jeśli interesuje cię bardziej mechanika)
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 21  
  Szukaj w internecie pod hasłem sterowanie dwukanałowe. Są kity elektroniczne do złożenia i znajdziesz też gotowe złożone urzadzenia.
 • Poziom 13  
  Łatwo będzie ci zrobić to na układach ESP8266. Są gotowe moduły jak NodeMCU gdzie możesz wgrać na ten moduł gotowy program w Arduino. Na iOS i Androida są gotowe aplikacje do sterowania. Innym wyjściem było by zastosowanie układu HC-05 wspierającego Bluetooth i podłączenie go do jakiegoś AVR. Instalujesz aplikację na telefon pozwalającą na przypisania wartości tekstowych do przycisków. Jeśli połączysz się z modułem i przyciśniesz dany przycisk, po BT zostanie wysłany oczekiwany tekst. Bez problemu odbierzesz to za pomocą jakiegoś Arduino. Myślę że to bardzo edukacyjne rozwiązanie.
 • Poziom 21  
  Ludzie, bez przesady. Kolega Anttek pisze o PROSTYM projekcie autka na sterowanie przód-tył, a Wy chcecie, żeby montował w nim jakieś procki AVR albo Arduino co lepisze. O prostych systemach analogowych już wszyscy mistrzowie elektroniki zapomnieli ?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Tu było dużo o podobnym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic679926.html#3514686
 • Moderator Robotyka
  Najpierw określ jaki masz na to budżet.
  Czy to ma być 100 zł czy 1000 zł.
  Funkcjonalność w typie jazda do przodu-do tyłu, może być realizowana na wiele sposobów.

  Określ jaki napęd i zasilanie chciałbyś zastosować, bo to się bezpośrednio przekłada na sposób sterowania danym napędem.

  Najtańszy i najprostszy sposób to kabel i przełącznik 3 pozycyjny "1-0-2" zmieniający biegunowość silnika prądu stałego. To też jest "zdalne sterowanie".

  Powiedz co chcesz osiągnąć i w jakim celu ma służyć ten projekt? Czy chcesz mieć tylko tanio zabawkę (choć takie są w sklepach za 20-30 zł), czy chcesz poznać mechanikę samochodu, czy elektronikę i interesuje cię tylko sterowanie?

  Jest wiele metod budowy takiego pojazdu.
  Lecz najpierw projektant i budowniczy musi określić co i jak chce zrealizować.
  Jak widzisz już padły propozycje mikrokontrolerów, zaraz ktoś zaproponuje silniki BLDC chłodzone wodą.

  Zastanów się, czemu budujesz taki pojazd, jakie masz środki do realizacji tego projektu, jakie zaplecze techniczne. To dość ważne czy ktoś posiada warsztat z maszynami CNC, czy ma tylko szufladę pod zlewem, z młotkiem i przyrdzewiałym śrubokrętem po dziadku. Inne rozwiązania mogą wówczas zostać polecone.

  Sugeruję zacząć od podstaw. Poczytać o silnikach DC, czyli tych najprostszych, szczotkowych, prądu stałego. O sterowaniu takimi silnikami czy to zwykłej zmianie biegunów, opornicach regulujących prędkość czy mostkach "H".
  Warto poczytać coś o zasilaniu akumulatorowym czy bateryjnym. Co to jest wydajność prądowa źródła napięcia. Czemu bateria 9 V "siada" prawie natychmiast po podłączeniu silnika, a bateria R20 (typ D), 1,5 V działa i działa i działa.
  Co to jest moc elektryczna, prąd, napięcie, rezystancja - absolutna podstawa każdego obwodu elektrycznego i elektronicznego.
  Czy masz np. multimetr? Jeżeli nie to kup choćby najprostszy, za 20 zł i naucz się nim mierzyć podstawowe parametry elektryczne czy sprawdzać ciągłość obwodu.

  Samo sterowanie jest tu tylko prymitywnym dodatkiem do całego napędu i jego zasilania, a także całej mechaniki.

  Wiesz np. jak bardzo jest skomplikowana budowa typowego samochodu? Zawieszenie, amortyzacja, przekładnia kierownicza, przeniesienie napędu.
  To bardzo ważne rzeczy, nawet jeżeli są robione z deski i drutu. Muszą po prostu być zrobione poprawnie.

  Opisz po kolei:
  - Co chcesz zrobić?
  - Jakie możesz na to przeznaczyć środki?
  - Jakim zapleczem warsztatowym dysponujesz? Podstawa to multimetr. Masz elektronarzędzia? Narzędzia ręczne? Jakie materiały chciałbyś zastosować?
  - Co chcesz osiągnąć tym projektem? Rozrywka? Nauka? Ciekawość?
  - Jaki rodzaj napędu preferujesz?
  - Jak duży i ciężki ma być to pojazd? Jeżeli się okaże, że chcesz wyspawać z rurek hydraulicznych makietę BieIAZ-a 75710 w skali 1:10, to silniczek od wkrętarki czy z wiatraczka na biurko - może być za mało. ;)
  Podobnie jak się okaże, że chcesz zrobić coś, co się ma zmieścić w pudełku od zapałek...

  Pamiętaj, że nie znamy twoich planów, zamierzeń i domysłów. Musisz nam sam wszystko podać i tylko na tym co podasz, możemy się opierać i doradzać.