Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wentylacja pomieszczenia bez okien

kubala009 15 Maj 2018 13:53 240 11
  • #1 15 Maj 2018 13:53
    kubala009
    Poziom 4  

Witam, w załączniku dodaje schemat gdzie mniej więcej próbowałem pokazać jak to wszystko wygląda i już zabieram się za opis mojego problemu.

Mam piwnice ( pomieszczenie bez okien ) na rysunku pomieszczenie B i w niej wydzieliłem pomieszczenie z płyty kartongips ( na rysunku pomieszczenie A ), gdzie znajdują się 3 urządzenia o łącznej mocy prawie 3kW. Początkowo temperatura w pomieszczeniu A i B była 16° - 18°. Po wstawieniu urządzeń temperatury w pomieszczeniu B to 25stopni natomiast w pomieszczeniu A ( temperatura na poziomie 1m - 30° / na poziomie 2m - 37° .Znalazłem jakiś stary wentylator przemysłowy ( udało mi sie wyszperać w necie, że ma moc 80W i wydajność 1,2m³/h ) postawiłem go w przejsciu ( oznaczony na rysunku niebieskim kółkiem ) i wyciąga powietrze z pomieszczenia A do pomieszczenia B. Dało to taki rezultat, że temperatura w pomieszczeni A to 28° - 31° i w pomieszczeniu B podobnie.

Proszę o pomoc jakie są opcje i możliwości aby rozwiązać ten problem moje oczekiwania to zejscie poniżej 28° w pomieszczeniu A. W gre mogą wchodzić rury wentylacyjne itp. Ale koszt wszystkiego nie moze przekroczyć 500zł. Dlatego wszelkie klimatyzatory itp odpadają. oczywiście licze się z tym ,że będe musiał kupić jeszcze jeden wentylator i na to jestem przygotowany.

Moja wizja była taka aby wtłaczać powietrze z dworu do pomieszczenia B i z B do A

Proszę pisać pomysły i jeżeli jest taka możliwośc to linki z asortymentem który miałbybyć użyty do takiej instalacji.

0 11
  • #2 15 Maj 2018 14:12
    brofran
    Poziom 37  

kubala009 napisał:
    Moja wizja była taka aby wtłaczać powietrze z dworu do pomieszczenia B i z B do A
    Zazwyczaj stosuje się wyciąganie ciepłego powietrza z górnej części pomieszczenia na zewnątrz ( rura\kanał wentylacyjny ), a zimne powietrze samo z otoczenia się zassa.

0
  • #3 15 Maj 2018 14:17
    kubala009
    Poziom 4  

brofran napisał:
    kubala009 napisał:
    Zazwyczaj stosuje się wyciąganie ciepłego powietrza z górnej części pomieszczenia na zewnątrz ( rura\kanał wentylacyjny ), a zimne powietrze samo z otoczenia się zassa.

Ale w pomieszczeniu B są drzwi i na dole w nich tylko mała kratka wentylacyjna. Więc może tam powiększyć otwór ? lub dać mały wentylator ?

Jeżeli chodzi o wyciąg powietrza na zewnątrz to z pomieszczenia B czy A ? i jaki najlepiej przekrój rury oraz wydajność wentylatora aby dało rade.

0
  • Pomocny post
    #4 15 Maj 2018 19:10
    brofran
    Poziom 37  

kubala009 napisał:
    Jeżeli chodzi o wyciąg powietrza na zewnątrz to z pomieszczenia B czy A ? i jaki najlepiej przekrój rury

Z tego gdzie wytwarzane jest ciepło . Rura Φ150 - 200 mm, i wiatrak dopasowany do średnicy.

0
  • #5 16 Maj 2018 07:40
    kubala009
    Poziom 4  

brofran napisał:

Z tego gdzie wytwarzane jest ciepło . Rura Φ150 - 200 mm, i wiatrak dopasowany do średnicy.

Jeżeli chodzi o ten wiatrak to średnicą dopasuję, ale co z wydajnością ? ma to jakieś znaczenie ? aby dał rade wystarczająco szybko wyciągać to powietrze .

Dodatkowo gdzie go zamatować ? na początku,środku czy końcu rury ? bo całkowita długość będzie około 10m.

0
  • Pomocny post
    #6 16 Maj 2018 08:38
    brofran
    Poziom 37  

kubala009 napisał:
    ale co z wydajnością

Im wydajniejszy tym lepiej, ale wtedy też bardziej hałasuje.
    kubala009 napisał:
    na początku,środku czy końcu rury

Na końcu-wylocie.

0
  • #7 16 Maj 2018 09:04
    kubala009
    Poziom 4  

Jeżeli chodzi o hałas to nie widzę w tym przeszkód. Zależy mi tylko na tym aby spełniało to swoje zadanie.

aktualnie mam 1,2m³ 80W średnica 200mm

A mogę kupić rure 150mm i zrobić przejście na 200 ? przy wentylatorze ? Bo tak się składa, że mam kawałek takiej rury, więc nie musiałbym kupować specjalnie.

0
  • Pomocny post
    #8 16 Maj 2018 10:29
    Chris_W
    Poziom 37  

Moc cieplna w pomieszczeniach 3kW. Temperatura nawiewu powietrza 25*C (na okoliczność upałów) temperatura wywiewu powietrza 28*C.
    m = P/(Cp*(Tw-Tn)) czyli 3000/(1000*(28-25)) = 1kg/s tyle powietrza trzeba
    Przeliczamy na strumień - v = m/g*3600= 1/1,2*3600 ~ 3000m3/h

0
  • #9 16 Maj 2018 10:37
    kubala009
    Poziom 4  

Chris_W napisał:
    Moc cieplna w pomieszczeniach 3kW. Temperatura nawiewu powietrza 25*C (na okoliczność upałów) temperatura wywiewu powietrza 28*C.
    m = P/(Cp*(Tw-Tn)) czyli 3000/(1000*(28-25)) = 1kg/s tyle powietrza trzeba
    Przeliczamy na strumień - v = m/g*3600= 1/1,2*3600 ~ 3000m3/h

Dziękuję. Właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem.
    Lecę dzisiaj po materiał i zrobie instalacje + ten wentylator co mam jeżeli nie będzie mi odpowiadało to zakupie z wydajnością podaną w odpowiedzi i już :)

0
  • Pomocny post
    #10 16 Maj 2018 11:00
    Chris_W
    Poziom 37  

Potrzebujesz dużych przekrojów rur, jeśli użyjesz mniejszej średnicy musisz dać wentylator o wysokim sprężu (droższy), na 150 i takim strumieniu z najlepszego wentylatora niewiele wyjdzie, staraj się o jak najkrótszą trasę rur, jak największa średnicy (raczej 300 niż 200).
    Możesz też zmodyfikować założenia - wzór masz - policz sobie w excelu dla różnych okoliczności.
    edit:
    Trochę teorii:
    Jak masz rurę i w niej płynie powietrze to ona stawia opór liczony w Pa (przy danym przepływie) te opory pozwolą wyznaczyć wentylator - jak masz opory rzędu 50Pa to musisz odnaleść charakterystykę ciśnieniową wentylatora i odjąć oszacowane opory od max sprężu wentylatora, wtedy wyjdzie Ci szacunkowy przepływ - może się okazać że z wentylatora 3000m3/h uzyskuje się przepływ 500m3/h bo na małych przekrojach jest duży spadek ciśnienia. Dla wentylatorów w katalogach podaje się przepływ przy zerowym oporze powietrza (0 Pa) - a więc jet to wydajność maksymalna (idealna) po zabudowaniu kanałami jest dużo mniej. Spręż podaje się przy zerowym przepływie (zaślepiony kanał) - realna instalacja będzie gdzieś pośrodku między tymi dwoma warunkami.

0
  • #11 16 Maj 2018 11:03
    kubala009
    Poziom 4  

Chris_W napisał:
    Potrzebujesz dużych przekrojów rur, jeśli użyjesz mniejszej średnicy musisz dać wentylator o wysokim sprężu (droższy), na 150 i takim strumieniu z najlepszego wentylatora niewiele wyjdzie, staraj się o jak najkrótszą trasę rur, jak największa średnicy (raczej 300 niż 200).
    Możesz też zmodyfikować założenia - wzór masz - policz sobie w excelu dla różnych okoliczności.

Ok dzięki. Jak wrócę do domu to zrobie jeszcze dokładne pomiary temperatur i zrobie kalkulacje.

0
  • #12 21 Maj 2018 13:32
    kubala009
    Poziom 4  

Zastosowanie rury 300mm oraz wentylatora kanałowego 2000m³/h zapewniło mi oczekiwany rezultat. Dziękuję za pomoc

0