Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klatka Faradaya w domowych warunkach

Conan1989 15 Maj 2018 21:13 558 11
  • #1 15 Maj 2018 21:13
    Conan1989
    Poziom 5  

Witam
    Od razu zaznaczam, że nie znam się na elektronice więc z góry przepraszam za to jeśli palnę jakąś kardynalną głupotę.
    Od jakiegoś czasu interesuję się preperingiem i chciałbym stworzyć klatkę Faradaya, która będzie w stanie zabezpieczyć urządzenia elektroniczne przed wystąpieniem potężnego wyrzutu masy Słońca, który będzie w stanie zniszczyć wszystkie urządzenia elektroniczne. Problem w tym, że kompletnie nie znam się na elektronice. Czy jest możliwe stworzenie takiej klatki w domowych warunkach a jeśli tak to w jaki sposób ją wykonać? Czy szczelnie zamykany metalowy kubeł wyłożony od środka tekturą lub innym izolatorem wystarczy czy niezbędne jest coś jeszcze?

0 11
  • #2 15 Maj 2018 21:20
    vrus
    Poziom 17  

Ja zadam pytanie tylko, po co bedzie Ci ta elektronika skoro cala reszta nie bedzie działać ?

0
  • #3 15 Maj 2018 21:36
    Conan1989
    Poziom 5  

Planuję wsadzić tam urządzenia, które następnie będę mógł używać dzięki domowemu agregatowi (kiedy już się go dorobię). Z tego co słyszałem kiedy jest on wyłączony i nie pracuje to nie grozi mu impuls elektromagnetyczny.
    Z drugiej strony jeśli koszt zabezpieczenia takich urządzeń jest jakiś duży to nawet nie ma sensu gromadzić kasę na agregat bo nie będę miał go do czego wykorzystać.
    Po trzecie - stan braku prądu nie będzie działał w nieskończoność. Sieć elektryczna zostanie naprawiano priorytetowo jako, że dzięki prądowi działa dzisiaj w zasadzie wszystko, wtedy te urządzenia będą jak znalazł

0
  • Pomocny post
    #4 15 Maj 2018 21:53
    kortyleski
    Poziom 41  

Jak duża ma być ta klatka? Stelaż z profili i całość naciągnięta siatką ocynkowaną o małych oczkach. 5x5 mm. Uziemiona . Nawet komórka nie będzie działać. Co prawda lepszy jest bunkier kilka metrów pod ziemią wyłożony blachą ołowianą , nawet Przed promieniami gamma ochroni. Ale to już koszty. W ostateczności można nieużywane szambo zaadaptować

0
  • Pomocny post
    #5 15 Maj 2018 22:00
    Rezystor240
    Poziom 36  

Do zatrzymania tego typu fali elektromagnetycznej, wystarczy skrzynia z blachy, może być stal, jednak ołów lepszy.
    Jeśli skrzynia będzie miała grubsze ścianki tym lepiej.

0
  • Pomocny post
    #6 15 Maj 2018 23:36
    tadeusz12345
    Poziom 17  

Pytanie jakie częstotliwości są zagrożeniem dla naszych sieci elektroenergetycznych. Odpowiedź:

Cytat:
    Bursts of X-ray and Extreme Ultra Violet radiation which are emitted during solar flares and can cause problems with High Frequency (HF) radio transmissions on the sunlit side of the Earth and are most intense at locations where the Sun is directly overhead. It is mostly High Frequency (HF) (3-30 MHz) radio communication that is affected during such events, although fading and diminished reception may spill over to Very High Frequency (VHF) (30-300 MHz) and higher frequencies.

Link

Dla większości z tych zagrożeń będzie zwykła folia aluminiowa, a lepsza będzie folia miedziana. Jak chcesz sprawdzić skuteczność takiego ekranu to owiń folią aluminiową telefon i zadzwoń. Im grubsza folia tym lepiej. Wszystkie urządzenia umieszczone pod ziemią i pod wodą też są bezpieczne, wystarczy nawet 1-3m głębokości. Przy stosowaniu ekranowania należy zwrócić uwagę na zachowanie szczelności.

Dla tych częstotliwości większość urządzeń typu: silniki, żarówki, grzałki, transformatory nie powinny ulec uszkodzeniu. Problemem będzie cała automatyka i sterowanie. Uszkodzone mogą być zasilacze, sterowniki, procesory. A większość urządzeń korzystających z transmisji bezprzewodowej będzie niezdatna do użytku.

0
  • #7 15 Maj 2018 23:57
    kacpo1
    Poziom 31  

tadeusz12345 napisał:
    Dla większości z tych zagrożeń będzie zwykła folia aluminiowa, a lepsza będzie folia miedziana. Jak chcesz sprawdzić skuteczność takiego ekranu to owiń folią aluminiową telefon i zadzwoń.

Kompletnie nie rozumiem tego porównania... Dzwonienie telefonem (niegroźne fale radiowe) a wybuchy Słoneczne niszczące elektronikę...

0
  • #8 16 Maj 2018 00:19
    sanfran
    Poziom 37  

W domowych warunkach najlepiej zbudować klatkę, którą wymyślił słynny radziecki uczony Schodow.

1
  • #9 16 Maj 2018 00:49
    tomek_602
    Poziom 21  

Conan1989 napisał:
    Planuję wsadzić tam urządzenia, które następnie będę mógł używać dzięki domowemu agregatowi (kiedy już się go dorobię). Z tego co słyszałem kiedy jest on wyłączony i nie pracuje to nie grozi mu impuls elektromagnetyczny.

Impuls elektromagnetyczny powoduje zaindukowanie wysokich napięć i przepływ dużych prądów. Niszczy to elektronikę (i w mniejszym lub większym stopniu elektrotechnikę) niezależnie od tego, czy ona pracuje, czy nie.

0
  • #10 16 Maj 2018 00:57
    kacpo1
    Poziom 31  

Tylko szczerze... Co może się w takim agregacie zepsuć ? Silnik mechaniczny Ci wybuchnie? Myślę, że elektronika z agregatu jest przystosowana do pracy z dużymi mocami (sam agregat) więc takowy impuls wątpię aby coś rozwalił w takim agregacie.

0
  • #11 16 Maj 2018 12:39
    Conan1989
    Poziom 5  

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Myślę, że dostatecznie rozjaśniły mi one temat. Chwilowo nie zamykam wątku na wypadek gdyby mi jeszcze coś przyszło do głowy w tym temacie

0
  • #12 16 Maj 2018 18:47
    tomek_602
    Poziom 21  

kacpo1 napisał:
    Myślę, że elektronika z agregatu jest przystosowana do pracy z dużymi mocami (sam agregat) więc takowy impuls wątpię aby coś rozwalił w takim agregacie.

To tak jakbyś myślał, że skoro do pracy z dużymi mocami, to piorun tego nie uszkodzi.

0