Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór dobrej diody LED 3-5W.

Jasiek Matacz 15 Maj 2018 22:11 93 2
  • #1 15 Maj 2018 22:11
    Jasiek Matacz
    Poziom 3  

Witajcie,
    niestety muszę u matuli w sklepie sklecić jakieś DIY. Powód banalny - jakiś kretyn bo inaczej go nie można nazwać co jej wykonywał sklep do oświetlenia wystawy sklepowej użył... jednej świetlówki T5 55cm. Która występuje tylko w wersji 24W lub 5W LED ponieważ jest ona używana w akwariach.
    Niestety dodatkowo przesłonił ją bardzo gęstą białą pleksą przez którą ona ledwo świeci. Efekt w nocy jest po prostu koszmarkiem. Na prawdę aż chce się wrzucić w tematy z cyklu "Elektryk płakał jak montował". Całe szczęście że oprawa jako akwarystyczna jest mocno głęboka i mam duuużo miejsca. Stąd brałem pod uwagę normalne żarówki LED albo G6/G9. Tyle że one najczęściej są mocno kierunkowe i na pleksie powstaną mi zapewne piękne rozświetlone kółka. Więc tym tokiem myślenia dopasowałem ładną blaszaną listwę idealnie pasującą do środka i planuję pod nią wstawić wyłącznik WiFi Sonoff(a co ;) ), zasilacz impulsowy dedykowany do LED a na niej umocować kilka sztuk ledów 3~5W. Zapewne w tych płaskich obudowach z radiatorami od dołu. Ale to już chciałbym się dowiedzieć waszej opinii co byście polecili do takiej nietypowej robótki.

Pozdrawiam
    Jan Matacz

P.S Tak wiem że gdzieś za oprawką musi być jakiś starter i elektronika do tej świetlówki - pamiętam by ją wyjąc ;)

0 2
  • Filament
  • #2 17 Maj 2018 16:10
    rb401
    Poziom 32  

Jasiek Matacz napisał:
    Więc tym tokiem myślenia dopasowałem ładną blaszaną listwę idealnie pasującą do środka i planuję pod nią wstawić wyłącznik WiFi Sonoff(a co ;) ), zasilacz impulsowy dedykowany do LED a na niej umocować kilka sztuk ledów 3~5W.

Jeśli to jest podłużne i zależy Ci na równomierności, to czemu nie użyć taśmy ledowej na 12V, plus zasilacz do tego. Jest bardzo duży wybór takich taśm jak chodzi o gęstość LED a przede wszystkim moc na metr (np. 4,8W/m, 9,6W/m, 18W/m a nawet widziałem 28W/m). Dlatego jeśli masz już jakieś podłoże dobrze oddające ciepło pod kątem zastosowania tych pojedynczych LEDów (płaskownik itp.) to można przykleić na nim odpowiednio wybraną taśmę w kilku paskach równolegle do siebie uzyskując pożądaną moc całości i po robocie.

0
  • Filament
  • #3 18 Maj 2018 09:13
    BC109B
    Poziom 30  

Większej świetlówki nie da rady założyć? Zawsze to chyba łatwiej wymienić gazrurkę (świetlówkę) lub ledrurkę na nową. Niezależnie od oprawy (obudowa z gwintem E14/E27 czy rura) LED jest wrażliwa na wysoką temperaturę i być może świetlówka będzie lepszym rozwiązaniem.

0