Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa wodna + przetwornica - Pompa wodna nie pracuje prawidłowo z przetwornicą

horaj 16 Maj 2018 13:15 375 7
  • #1 16 Maj 2018 13:15
    horaj
    Poziom 9  

Witam

Posiadam przetwornicę napięcia Volt Polska SINUS 5000W 24V. Podłączyłem do niej pompę wodną MULTI HWA 2000 INOX Omnigena o mocy silnika 1,0 kW. Problem jest taki, że pompa podczas startu nie chce się poprawnie uruchomić, a w przetwornica w tym czasie "piszczy" dwa razy i włącza się na chwilę wentylator. Czyżby przetwornica była za słaba? Jeżeli tak, to jakiej mocy przetwornicę muszę kupić aby pompa uruchamiała się poprawnie? Dodam, że pisałem do producenta pompy jaka moc rozruchowa jest potrzebna. Odpisał, że jest to 3 do 5-cio krotności maksymalnego prądu uzwojenia, które jest podane na tabliczce znamionowej pompy. Proszę o poradę w tej sprawie. Przetwornica jest podłączona do akumulatorów żelowych 4 x 110 ah.

0 7
  • #2 16 Maj 2018 13:21
    vcc
    Poziom 33  

Za słaba przetwornica, jak masz możliwość to zmierz pobór prądu silnika przy starcie z sieci

0
  • #3 16 Maj 2018 14:24
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Przy bezpośrednim podłączeniu powinno być minimum mocy przetwornicy równe dziewięciokrotnej wartości mocy silnika. Można uruchamiać przy użyciu falownika z tą przetwornicą którą Pan posiada. Wówczas trzeba by regulować obroty (częstotliwość i wartość napięcia) od zera do znamionowych w ciągu kilku sekund. Powinna dać radę.

0
  • #4 16 Maj 2018 18:46
    horaj
    Poziom 9  

vcc napisał:
    Za słaba przetwornica, jak masz możliwość to zmierz pobór prądu silnika przy starcie z sieci

Zmierzyłem i pomiar wynosi ok. 2000 W

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Łukasz.K napisał:
    Przy bezpośrednim podłączeniu powinno być minimum mocy przetwornicy równe dziewięciokrotnej wartości mocy silnika. Można uruchamiać przy użyciu falownika z tą przetwornicą którą Pan posiada. Wówczas trzeba by regulować obroty (częstotliwość napięcia) od zera do znamionowych w ciągu kilku sekund. Powinna dać radę.

Nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o falowniki. Może Pan napisać więcej informacji jaki to falownik, jak go podłączyć.

0
  • #5 20 Maj 2018 18:32
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Ja też nie, ale ten z poniższej aukcji powinien dać radę: ........................................................ W razie czego pewnie można zwrócić gdyby Panu nie odpowiadał pod względem parametrów.

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.18.Publikowania informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym) (nie dotyczy działów Co kupić/Użytkowych).

0
  • #6 02 Cze 2018 21:24
    vardana
    Poziom 9  

Nie wiem jak zmierzyłeś te 2000 WAT rzeczywistych przy starcie z sieci, ale ja bym raczej mierzył prąd przy ustawieniu amperomierza na funkcji PEAK (wartość szczytowa)
    Prąd rozruchu w zależności od typu uzwojenia waha się od 3 do 10 krotności więc 5kW przetwornica rzeczywiście może być za mała.
    Dalej: falownik to duży koszt a podobną funkcję wytłumienia prądu rozruchowego pełni softstart - po prostu ma tylko tę jedną funkcję zamiast 50 które ma falownik, że powoduje spokojny rozruch silnika, a cena to 1/5. A informacje o szczytowym prądzie softstartu(czy dzwignie go twoja przetwornica) po prostu wyłudź od sprzedawcy w hurtowni/sklepie ;)

0
  • #7 02 Cze 2018 22:47
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

horaj napisał:
    Zmierzyłem i pomiar wynosi ok. 2000 W

To nie ten pomiar . Twój silnik pobiera około 4.5 Ampera prądu znamionowego w pracy ciągłej. Tak więc pobór podczas rozruchu tego silnika to jakieś 20A i więcej . Przetwornica twoja ma 5000 W ale tylko mocy chwilowej tak na prawdę ma 2500W do pracy stałej. Tak więc jest ona za mała do silnika. Zrób próbę bez wody.

0
  • #8 02 Cze 2018 23:12
    jaszczur1111
    Poziom 33  

Ta przetwornica ma możliwość oddania 5kW przez krótki czas. Może on być za krótki do startu pompy. Jeszcze kwestia przy jakim ciśnieniu w hydroforze ma startować ta pompa. Mam taką samą przetwornicę tylko w wersji 1500/3000W i udało mi się uruchomić moją pompę o mocy 1,5kW. Tyle ma w/g instrukcji. Wydaje mi się jednak, że jej moc ciągła to ok 800W. Jednak jeśli na wejściu przetwornicy napięcie spada poniżej 21V to następuje chwilowe wyłączenie. Warto to sprawdzić. Dać przewody o większym przekroju, możliwie krótkie. Pamiętać trzeba jeszcze o współczynniku mocy. Może dałoby się skompensować odpowiednim kondensatorem. Przydatny będzie watomierz wkładany do gniazdka. Ma on funkcję pomiaru współczynnika mocy.

0