Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Magnum TIG VIPER 210 brak oznaczeń układu scalonego

wojtas333 16 Maj 2018 17:55 204 3
  • #1 16 Maj 2018 17:55
    wojtas333
    Poziom 12  

Witam
    Uszkodzeniu uległ zasilacz zamieszczam zdjęcia rejonu gdzie, się znajduje. Awarię prawdopodobnie zapoczątkował tranzystor T1, co spowodowało uszkodzenie kolejnych elementów: rezystorów R24, R16, kondensatora C18, diody ZD4 oraz układu scalonego. Problem polega na tym, że na układzie scalonym brak jest oznaczeń, a precyzyjniej rzecz ujmując zostały zatarte. Rozrysowałem schemat zasilacza otoczenia układu scalonego. Spędziłem wiele godzin w Internecie przejrzałem kilkadziesiąt aplikacji. Najbardziej pasujące to NCP1200 , NCP1203 , NCP1207 , NCP1271 ew. NCP1216. Są jednak pewne różnice serii NCP12xx a układu zastosowanego w spawarce. Po pierwsze pin 8 według karty katalogowej podłączony jest do kondensatora po stronie zasilania, czyli ok.320V. W spawarce pin 8 przez kondensator smd do masy. Po drugie pin 7 według karty NC (no connect), czyli niepodłączony jednak w tym układzie omomierz pokazuje jakieś przejście oczywiście na wylutowanym układzie według schematu przez kondensator połaczony jest z masą. Po trzecie pin 6 seria NCP12xx ma tylko kondensator elektrolityczny rzędu 10uF. W moim przypadku na pin 6 jest całe zasilanie scalaczka. Karta katalogowa w serii NCP12xx określa ten pin, jako Ucc być może można go zasilać w ten sposób tylko według specyfikacji maksymalne napięcie z wymienionych wyżej to 16V w spawarce zasilanie układu scalonego jest w okolicach 27V wskazuje na to dioda zenera,a to dużo więcej.
    Czy któryś z tych układów mogę zastosować? Może jest inny układ scalony bardziej odpowiedni, lecz go przeoczyłem ewentualnie może ktoś wie, jaki powinien być oryginalny sterownik przetwornicy?
    Próby wydobycia informacji od serwisu spełzły na niczym.

Pozdrawiam

Magnum TIG VIPER 210 brak oznaczeń układu scalonegoMagnum TIG VIPER 210 brak oznaczeń układu scalonego

Magnum TIG VIPER 210 brak oznaczeń układu scalonego

0 3
  • Pomocny post
    #2 22 Maj 2018 10:39
    star_vad
    Poziom 10  

vitam
    Zastosowano FA5311. To na pewno, napisałem to od nieczystego bloku
    Przepraszamy za zły polski.

0
  • #3 22 Maj 2018 20:50
    wojtas333
    Poziom 12  

Witam

Sprawdziłem aplikację zgadza się gratuluję kolego, jako jedynemu na elektrodzie wiedzy o zastosowanym układzie scalonym w spawarce magnum. Dziękuję za pomoc temat rozwiązany, a więc można zamknąć.

0
  • #4 22 Maj 2018 21:01
    wojtas333
    Poziom 12  

Witam

Dzięki pomocy kolegi (star_vad) wiadomo, jaki jest sterownik przetwornicy w spawarce Magnum TIG 210. Scalaczek właśnie zamówiony inne elementy, które uległy uszkodzeniu kupiłem już wcześniej. Myślę, że teraz bez problemu uruchomię spawarkę..
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

0