Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Różnicówka 3 fazowa wyskakuje przy urządzeniu jednofazowym

16 Maj 2018 18:45 786 21
  • Poziom 3  
    Witam mam takie pytanie do elektryków w sprawie różnicówki 3 fazowej ponieważ w skrzynce budowlanej posiadam różnicówke 3 fazową i 1 wyłącznik nadprądowy B 20
    A dalej mam jeszcze jedną RB z gniazdami trzy i jedno fazowymi , i gdy podłączałem wiertarke lub szlifierke to odrazu wyzwala różnicówka i to samo jest z silnikiem trójfazowym do pompy głębinowej tylko że tu chyba pompa zadzerwiała silnik buczy i wyskakuje zaraz różnicówka. Pytanie co jest tego przyczyną?
    Zgóry dzięki
  • Poziom 16  
    Daj zdjęcie podłączenia gniazda i odpływów RCD. Aha a gdzie masz zabezpieczenie gniazda 3f ?
  • Poziom 3  
    marek-1983 napisał:
    Daj zdjęcie podłączenia gniazda i odpływów RCD. Aha a gdzie masz zabezpieczenie gniazda 3f ?

W tej głównej RB jest to co na zdjęciu a w drugiej są dwie różnicówki 3 fazowe wyłączniki nadprądowe jedno fazowe i bezpieczniki topikowe jakieś niemieckie
  • Poziom 16  
    A czemu nie ma tu ?
  • Poziom 27  
    Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, prawdopodobnie w silniku jest zwarcie PE z N.
    Przy braku obciążenie RCD nie zadziała.
    Odłącz przewody fazowe i N od silnika, a na 99% szlifierka po włączeniu nie będzie wyzwalać RCD, w innym przypadku to silnik i szlifierka ma przebicie.
  • Poziom 16  
    nuszek nie koniecznie bo z tego co widać to zasilanie gniazda jest z przed RCD L1 L2 L3 a N za RCD
  • Poziom 3  
    nuszek napisał:
    Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, prawdopodobnie w silniku jest zwarcie PE z N.
    Przy braku obciążenie RCD nie zadziała.
    Odłącz przewody fazowe i N od silnika, a na 99% szlifierka po włączeniu nie będzie wyzwalać RCD, w innym przypadku to silnik i szlifierka ma przebicie.

W gnieździe przy silniku jest odłączona żyła Neutralna
  • Poziom 16  
    Daj zdjęcie tabliczki silnika. I podłączenia tego gniazda
  • Poziom 27  
    marek-1983 napisał:
    nuszek nie koniecznie bo z tego co widać to zasilanie gniazda jest z przed RCD L1 L2 L3 a N za RCD
    Nie ma znaczenia czy przed czy za, pewna część prądu w przewodzie N popłynie przez RCD do silnika i wróci przewodem PE, a to spowoduje wyzwolenie RCD.
    Można sobie to łatwo rozrysować.
  • Poziom 3  
    Ok mam zdj tabliczki a chciałem się jeszcze zapytać .Wyłącznik nadprądowy B 20 jest na gniazdo w RB i jak tam podłącze wiertarke wszystko jest ok. Tylko jak podłącze wtyczke trzy fazową skrzynki budowlanej dodatkowej i tam podłącze wiertarke to wyskakuje ta różnicówka
  • Poziom 16  
    To też ale widzi upływ pomiędzy przewodami zasilania a N I PE i też może wyzwalać

Dodano po 5 [minuty]:

damian070 napisał:
    Ok mam zdj tabliczki a chciałem się jeszcze zapytać .Wyłącznik nadprądowy B 20 jest na gniazdo w RB i jak tam podłącze wiertarke wszystko jest ok. Tylko jak podłącze wtyczke trzy fazową skrzynki budowlanej dodatkowej i tam podłącze wiertarke to wyskakuje ta różnicówka

Ciekawe jak jest podłączenie w puszce w silniku widać ze silnik może pracować w gwieździe jak i w trójkącie
  • Poziom 3  
    marek-1983 napisał:
    To też ale widzi upływ pomiędzy przewodami zasilania a N I PE i też może wyzwalać

Tak jest jak złącze w gniazdku N z PE to różnicówka wyzwoli ale wiertarka normalnie chodzi w porównaniu z gniazdami w dodatkowej rozdzielni bezpośrednio podłączonej pod gniazdo. 3 fazowe

Dodano po 9 [minuty]:

marek-1983 napisał:

Dodano po 5 [minuty]:

damian070 napisał:

Ciekawe jak jest podłączenie w puszcze w silniku widać ze silnik może pracować w gwiździe jak i w trójcie

Dodam że silnik pracował przed zimą i teraz przy włączeniu buczy a podłączenie jest jak dobrze pamiętam w gwiazde ale nie jestem pewny .
  • Specjalista elektryk
    W tej RB jest nieźle namieszać.
    Przede wszystkim gniazdo 3f jest zasilane z przed RCD a jego N jest podłączone za RCD.
  • Poziom 3  
    kj1 napisał:
    W tej RB jest nieźle namieszać.
    Przede wszystkim gniazdo 3f jest zasilane z przed RCD a jego N jest podłączone za RCD.

No właśnie też to zauważyłem że jak wyłącze zasilanie różnicówką to napięcie mam tylko zera nie ma heh
    Może dlatego zakażdym razem mi wyskakuje?
  • Poziom 16  
    damian070 napisał:
    marek-1983 napisał:

Tak jest jak złącze w gniazdku N z PE to różnicówka wyzwoli ale wiertarka normalnie chodzi w porównaniu z gniazdami w dodatkowej rozdzielni bezpośrednio podłączonej pod gniazdo. 3 fazowe

Dodano po 9 [minuty]:

marek-1983 napisał:

Dodano po 5 [minuty]:

damian070 napisał:

Ciekawe jak jest podłączenie w puszcze w silniku widać ze silnik może pracować w gwiździe jak i w trójcie

Dodam że silnik pracował przed zimą i teraz przy włączeniu buczy a podłączenie jest jak dobrze pamiętam w gwiazde ale nie jestem pewny .

Zasilanie wiertarki masz za RCD :) i będzie chodzić bez problemów. A co do silnika było by trzeba sprawdzić stan uzwojeń. Ale oczywiście miernikiem
  • Poziom 3  
    marek-1983 napisał:
    damian070 napisał:
    marek-1983 napisał:

Dodano po 9 [minuty]:

marek-1983 napisał:

Dodano po 5 [minuty]:

damian070 napisał:

Zasilanie wiertarki masz za RCD :) i będzie chodzić bez problemów

Ok na tym gnieździe jak zmostkuje N z PE różnicówka wyzwala

Dodano po 3 [minuty]:

Marek-1983
    A z silnikiem nie jest może tak że ma ciężko ruszyć bo pompa jest zaśniedziała?
  • Poziom 16  
    damian070 napisał:
    marek-1983 napisał:
    damian070 napisał:
    marek-1983 napisał:

Dodano po 9 [minuty]:

marek-1983 napisał:

Dodano po 5 [minuty]:

damian070 napisał:

Zasilanie wiertarki masz za RCD :) i będzie chodzić bez problemów

Ok na tym gnieździe jak zmostkuje N z PE różnicówka wyzwala

Dodano po 3 [minuty]:

Marek-1983
    A z silnikiem nie jest może tak że ma ciężko ruszyć bo pompa jest zaśniedziała?

To podłącz silnik bez obciążenia tzn bez pompy
  • Poziom 3  
    A co do różnicówki to gniazdo trójfazowe jest źle podłączone ?
    Fazowe powinny przechodzić przez różnicówke?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    w tej skrzyneczce powinno być zabezpiecznie nadmiarowo-prądowe do tego gniazda. Jesli dajesz N-ke za RCD to przewody L1 L2 L3 też daj. Choć silniki nie powinno dawać przez RCD więc w takim wypadku przepnij N na górę. Ale tylko tylko z tego gniazda 3-f
  • Poziom 3  
    Dzięki kolego marek-1983
    A jak bym chciał jakiś czas zasilać altanke mieszkalną z tej RB muszę dać zamiast tej RCD . wyłącznik nadprądowy C20 A. Gdy w złączu kablowym jest C25A czy odrazu C25A bo z czasem ZK będzie tu gdzie jest RB i trzeba będzie dać C25
  • Poziom 16  
    damian070 napisał:
    Dzięki kolego marek-1983
    A jak bym chciał jakiś czas zasilać altanke mieszkalną z tej RB muszę dać zamiast tej RCD . wyłącznik nadprądowy C20 A. Gdy w złączu kablowym jest C25A czy odrazu C25A bo z czasem ZK będzie tu gdzie jest RB i trzeba będzie dać C25

Poczytaj o selektywności zabezpieczeń będziesz mądrzejszy i nabędziesz wiedzy
  • Poziom 3  
    Ok dzięki poczytam będzie lepiej dla mnie :)