Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G500s - uszkodzony dysk, brak klucza Windows 8

16 Maj 2018 18:51 933 13
  • Poziom 3  
    Witam. W moim laptopie Lenovo G500s permanentnie padł dysk twardy na którym zainstalowana była oryginalna kopia systemu Windows 8. Kupiłem nowy dysk, zamontowałem, liczyłem, że klucz jest zaszyty w biosie i nie będzie większego problemu z ponowną instalacją systemu operacyjnego. Pobrałem obraz Windows 8.1 Pro i niestety instalator woła o klucz. Szczerze mówiąc, to nie wiem jaka dokładnie wersja systemu była zainstalowana w komputerze, kiedy kupiłem go kilka lat temu. Czy istnieje jakaś możliwość aby sprawdzić jaka wersja systemu była pierwotnie zainstalowana? W paru miejscach w sieci znalazłem informację, że w budżetowych laptopach Lenovo był instalowany Windows 8 w wersji home i obecnie można zainstalować Win10_1511_Polish_x64, który pobierze sobie klucz zawarty w biosie. Czy jest w ogóle możliwość poradzenia sobie w tej sytuacji, czy jestem skazany na zakup systemu operacyjnego?
  • Spec Overclocking
    To co znalazłeś to jest prawda. Win8 Home był zainstalowany.
  • Poziom 3  
    Być może pytanie będzie dość nierozważne, ale w jaki sposób mogę pobrać 8 w wersji home?
  • Spec Overclocking
    Masz rację ponownie, dość nierozważne to pytanie ;)
  • Moderator - Komputery Serwis
    Pobierz Windows 8.1: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows8ISO (skorzystaj z narzędzia na tej stronie i pobierz jako ISO albo stwórz sobie nośnik startowy USB).

Jeśli miałeś Windows 8/8.1 (nie było wersji Home, była wersja bez dopisku, zwana czasem Core) - to zainstaluje się bez problemu. Jeśli miałeś wersję z Bing (była to wersja dodawana zwykle do najtańszych laptopów) - to wersja pobrana z MS się nie aktywuje.
  • Poziom 43  
    iron64 napisał:
    Masz rację ponownie, dość nierozważne to pytanie

Nieprawda. Można pobrać 8.1 od producenta i przyjmie klucz z BIOSu. Niedawno tak robiłem na laptopie Asus X550CC, w którym wymieniałem uszkodzony dysk.
    https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows8ISO
  • Poziom 3  
    Zatem musiała to być wersja z Bing, bo pierwszą opcję już przerobiłem i przy instalacji wersji pobranej z MS prosi o klucz. Co ciekawe w BIOSIE w polu "Wndows Licence" zaraz obok widnieje informacja "Not Defined" więc sam już nie wiem jak jest z tą licencją.
    Być może była to wersja kupiona bez systemu?

Można to sprawdzić - należy na tym laptopie uruchomić http://rweverything.com/download/ (można pobrać wersję portable). Z menu Access -> ACPI i zakładka MSDM. Mozna zobaczyć, czy jakakolwiek licencja jest zapisana.
  • Poziom 3  
    Chyba coś źle robię. Menu Access->ACPI Tables, ale dalej nie ma już takiej zakładki jak MSDM.
    Tak więc komputer był kupiony bez preinstalowanego systemu. System musiał być kupiony osobno (wtedy warto poszukać zakupionej licencji), albo spiracony (wtedy warto kupić system).
  • Poziom 31  
    Zajrzyj pod baterię, czy przypadkiem tam nie masz naklejki licencyjnej.
  • Poziom 3  
    Klucza pod baterią brak, nie ma także naklejki gdziekolwiek na obudowie. Komputer kupiłem ponad 5 lat temu, byłem przekonany, że miał już system, ale możliwe jest, że po prostu powierzyłem komuś ten sprzęt, żeby postawił wszystko od zera. Cóż, pozostaje dokonać zakupu systemu operacyjnego, będzie to zapewne ostatnia odsłona Windowsa. Chociaż kusi mnie wizja spróbowania Linuxa. Co byście sugerowali na początek? Chciałbym, aby było to coś najprostszego, po prostu w stylu systemu Microsoftu, tak abym jakoś się odnalazł.
  • Poziom 30  
    Po pierwsze: Wejdź w BIOS i najprawdopodobniej na pierwszym ekranie będziesz miał informację o tym czy posiadasz licencję. Będzie to np. linia w rodzaju "OS: Std"co będzie oznaczało system windows w edycji Home.

Po drugie: Rozpoznanie takiej licencji nie dokonuje się przy instalacji, a dopiero po jego zainstalowaniu i podłączeniu do internetu (wtedy następuje próba automatycznej aktywacji). Prośba o podanie klucza produktu przy instalacji może być w takim przypadku myląca.
    Po pierwsze, Kolega już napisał wcześniej, co w BIOSie jest napisane na temat licencji.
    Po drugie, jeśli system znajdzie odpowiednią dla niego licencję, to nie musi pytać o klucz podczas instalacji (skoro licencja się zgadza to raczej nie jest to konieczne).

Instalować i liczyć na aktywację z internetu można jeśli nabyło się Windowsa na zasadach licencji cyfrowej - na przykład przez wpychaną jakiś czas temu aktualizację systemów Win 7/8 do Windows 10. Wtedy identyfikator sprzętu zostaje zapisany w bazie licencyjnej MS. Jako że klucz w BIOSie się nie zgadza (bo go brakuje lub jest na starszy system), w takim przypadku instalator zapyta o klucz, który można pominąć. W przypadku gdy licencja jest skojarzona ze sprzętem i zainstaluje się zgodną wersję - po podłączeniu do internetu zostanie aktywowana, ale tylko wtedy.