Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] sony cdx-5290RDS - nie czyta CD. jaki laser?

alikatek 16 Maj 2018 21:00 138 2
  • #1 16 Maj 2018 21:00
    alikatek
    Poziom 29  

Witam.
    Mam radio jak w temacie. Przez większość czasu leżało nie używane. Założyłem dziś do samochodu i jest problem. nie czyta CD ani oryginalnych ani nagrywanych. Dziwne trochę bo przed dłuższym podstojem czytało.

Wyjąłem cały moduł odczytu CD celem wyczyszczenia lasera, co też uczyniłem. Nadal nie czyta.
    Procedura odczytu wygląda tak:
    ->wciagnięcie płyty
    ->osadzenie płyty
    ->powoli zaczyna kręcić, przestaje (nie zatrzymuje się)
    ->stuknięcie lasera (chyba)
    ->szybciej zaczyna kręcić, przestaje (nie zatrzymuje się)
    ->stuknięcie lasera
    ->stuknięcie lasera
    ->stuknięcie lasera
    ->zatrzymuje CD
    ->pokazuje error na wyświetlaczu
    ->wysuwa płytę.

Radio może i dość wiekowe ale chciałem je uratować głownie ze względu na dobry dźwięk, pasujący do samochodu wygląd i prostotę obsługi.

Mechanika działa bez przycięć z tego co zdążyłem zaobserwować.

Potrzebuję jedynie wiedzieć jaki w środku jest laser, żeby dokupić zamiennik.

Nawet jeżeli CD nie uda się uratować (bądź koszt wysoki) to będe musiał coś wykombinować żeby dorobić wejście AUX.
    Dziękuje z góry za odpowiedzi.

0 2
  • Pomocny post
    #2 17 Maj 2018 07:41
    ikar55
    Spec od car audio

Skoro (jak twierdzisz) czyściłeś laser, to nie rozumiem pytania. Na laserze (od spodu) jest przecież naklejka z opisem jego typu np. "KSS 720A". Widać Twoje pojęcie czyszczenia lasera oznacza jedynie przemycie powierzchni soczewki. Daleko to do właściwego wyczyszczenia. Ponadto po długim nieużytkowaniu (odlegiwaniu) radia może może być wiele innych przyczyn braku odczytu CD.

0
  • #3 06 Cze 2018 20:43
    alikatek
    Poziom 29  

Udało mi się radio uratować. Dzięki sugestii jednego z kolegów. Nakierował mnie on na możliwośż uszkodzenia kondensatorów (bo sprzęt wiekowy). Wymieniłem wszystkie jak leci za płytce sterującej laserem i część tych na głównej płycie. Radio bez trudu odczytuje CD :)

Jestem mega szczęśliwy, naprawa kosztowała mnie jedynie 5zł. Radio gra i pewnie jeszcze długo pogra :)

Dziękuję za pomoc i zaangażowanie :)

0
  Szukaj w 5mln produktów