Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Teletechniczna skrzynka mieszkaniowa - dodatkowe gniazda

aaddaam1 16 Maj 2018 21:37 666 14
  • #1 16 Maj 2018 21:37
    aaddaam1
    Poziom 2  

Witam,

Niedawno zakupiłem mieszkanie. Deweloper przewidział w całym mieszkaniu (w salonie) tylko 1 gniazdko antenowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotny oraz 1 gniazdo 2xRJ45 komputerowe + telefoniczne.
    W mieszkaniu będzie również teletechniczna skrzynka mieszkaniowa EmiterNet 2x12 modułów.

Cena dorobienia 1 gniazda RTV-SAT przez dewelopera to ok. 800 zł.

Mam pytanie czy jeśli nie zdecyduje się teraz na takie gniazdko to czy będę mógł w późniejszym czasie na własną rękę sam dorobić gniazdko SAT-RTV oraz LAN w innym pomieszczeniu? Jeśli tak to jak to wygląda w w prostych slowach? Wyprowadzenie okablowania ze skrzynki?
    Jestem totalnym laikiem jeśli o to chodzi.

Teletechniczna skrzynka mieszkaniowa - dodatkowe gniazda

Dzięki za pomoc.

0 14
  • #2 16 Maj 2018 23:45
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak na szybko bo temat znam z autopsji (jako wykonawca). Żeby to miało ręce i nogi, trzeba pociągnąć dodatkowy przewód do policzonego na "styk" multiswicha w szachcie. Dlatego tak drogo.

Brawa dla projektanta za PE w łazience bo przecież AL-PEX i szary plastik to świetne przewodniki :D

0
  • #3 16 Maj 2018 23:56
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

pol102 napisał:
    Dlatego tak drogo.

Nie tylko. Koszty pochłania głównie zmiana ogólnego projektu i dokumentacji.

pol102 napisał:

Brawa dla projektanta za PE w łazience bo przecież AL-PEX i szary plastik to świetne przewodniki :D

I jeszcze ten wyłącznik do oświetlenia nad lustrem :D

0
  • #4 17 Maj 2018 07:16
    kj1
    Specjalista elektryk

aaddaam1 napisał:
    Jestem totalnym laikiem jesli o to chodzi.

Jeżeli jesteś totalnym laikiem, to jak chcesz się za to zabrać?
    Że niby tu na forum ktoś ma szklaną kulę i będzie Ci dyktował "pod 5 śrubkę przykręć niebieski kabelek"
    aaddaam1 napisał:
    czy będę mógł w pozniejszym czasie na wlasna reke sam dorobić gniazdko SAT-RTV oraz LAN w innym pomieszczeniu?
    Dorobić zawsze można, ale z reguły wiąże się to z kuciem ścian (żeby położyć przewody) albo montażem specjalnych korytek kablowych (nie wszyscy akceptują ich estetykę).

0
  • #5 17 Maj 2018 08:57
    aaddaam1
    Poziom 2  

kj1 napisał:
    Jeżeli jesteś totalnym laikiem, to jak chcesz się za to zabrać?
    Że niby tu na forum ktoś ma szklaną kulę i będzie Ci dyktował "pod 5 śrubkę przykręć niebieski kabelek"

Pisząć "na własną rękę" miałem bardziej na myśli zlecenie to komuś kto się na tym zna.
    Głównie chodzi mi o to czy muszę wprowadzać teraz jakieś zmiany, aby było to możliwe w przyszłości. Czy jednak mogę zostawić tak jak jest i nie będzie problemu z dorobieniem tego w późniejszym terminie.

0
  • #6 17 Maj 2018 10:14
    Chris_W
    Poziom 37  

Będzie zależeć od logiki sieci LAN w przyszłości - w wariancie bez ograniczeń (raczej taki jest stosowany) będziesz mógł przy tym gnieździe LAN postawić własny switch i luźnymi przewodami doprowadzić do urządzeń (w praktyce ludzie stawiają tam AP i korzystają z wifi) - podobnie będzie z sygnałem antenowym - można go podzielić rozdzielaczem antenowym - także luźnymi przewodami doprowadzić do urządzeń. Nic by nie szkodziło w ramach adaptacji od tych punktów antenowych i LAN rozprowadzić trwałe okablowanie do innych pomieszczeń przynajmniej do telewizorów (lan + antena).

0
  • #7 17 Maj 2018 11:57
    kj1
    Specjalista elektryk

aaddaam1 napisał:
    czy muszę wprowadzać teraz jakieś zmiany, aby było to możliwe w przyszłości.

Jak napisał kol. Chris_W warto rozprowadzić przewody w ścianach do przewidywanych przyszłych lokalizacji TV i komputerowych (np ewentualnego NASa)
    Warto też umieścić w ścianie gruby kanał w którym mogłyby pomieścić się przewody od TV do DVD, kina domowego itp.( od ok 20-25 cm do 140-160 cm nad podłogą.

0
  • #8 17 Maj 2018 13:44
    Chris_W
    Poziom 37  

kj1 napisał:
    aaddaam1 napisał:
    czy muszę wprowadzać teraz jakieś zmiany, aby było to możliwe w przyszłości.

Warto też umieścić w ścianie gruby kanał w którym mogłyby pomieścić się przewody od TV do DVD, kina domowego itp.( od ok 20-25 cm do 140-160 cm nad podłogą.

Ja używam wentylacyjnych 110x55 - prawie gotowy system (kanały, łączniki, uchwyty, kolana) na różne kable RTV (również przejścia przez meble itp.):
    http://kratki.waw.pl/65-110x55

0
  • #9 17 Maj 2018 15:50
    aaddaam1
    Poziom 2  

kj1 napisał:
    Jak napisał kol. Chris_W warto rozprowadzić przewody w ścianach do przewidywanych przyszłych lokalizacji TV i komputerowych (np ewentualnego NASa)

Najlepiej byłoby wszystko przygotowac przed, niestety każda zmiana wiąże się z dodatkową wyceną od dewelopera, a nie są to tanie rzeczy niestety.
    Pewnie pozostanie mi kucie scian i pociągnięcie kabli przy pomocy specjalisty, jesli nie zdecyduje się na rozwiązanie dewelopera.

0
  • #10 17 Maj 2018 17:01
    kj1
    Specjalista elektryk

aaddaam1 napisał:

Pewnie pozostanie mi kucie scian i pociągnięcie kabli przy pomocy specjalisty, jesli nie zdecyduje się na rozwiązanie dewelopera.

Pamiętaj jeszcze o gwarancji. Czy Twoje ingerencję nie spowodują jej wygaśnięcia.

0
  • #11 17 Maj 2018 19:58
    pol102

Chris_W napisał:
    podobnie będzie z sygnałem antenowym - można go podzielić rozdzielaczem antenowym -

No chyba nie. Na pewno nie tanio. Sygnał z multiswicha możesz rozdzielić ale i tak SAT zostanie Ci 1...

0
  • #12 17 Maj 2018 20:59
    CYRUS2
    Poziom 36  

aaddaam1 napisał:
    Mam pytanie czy jeśli nie zdecyduje się teraz na takie gniazdko to czy będę mógł w późniejszym czasie na własną rękę sam dorobić gniazdko SAT-RTV
    To tylko teoretycznie jest proste.
    Może być za słaby przewód. Z HDMI są kłopoty.
    Dlatego powinni to zrobić ludzie z telewizji kablowej.
    Zobaczyć też jaki przewód zastosował deweloper.

Internet i telefon bierze się modemu TV kablowej.
    W fazie projektu powinieneś mieć plan co ma być.
    Na wejściu kablal TV mam rozdzielacz i modem internetowy.
    W pokojach mam dwa dekodery z opcją nagrywania.
    Ruter jest w jeszcze innym miejscu.

0
  • #13 17 Maj 2018 22:52
    elektronikq
    Poziom 24  

Zawsze możesz sobie rozdzielić z tego gniazda które już masz w mieszkaniu.

0
  • #14 18 Maj 2018 00:17
    pol102

Niech mi ktoś wytłumaczy jak chcecie podać zasilanie z dekoderów do pasywnego splitera? W developerce jest Quattro +DVB-T na dachu, zjeżdża do multiswicha i leci kaskadą po piętrach. Jak chcecie na jednym kablu, na jednym wyjściu z multiswicha podłączyć dwa dekodery i zmusić je do równoległej pracy?

0
  • #15 18 Maj 2018 10:30
    Chris_W
    Poziom 37  

pol102 napisał:
    Niech mi ktoś wytłumaczy jak chcecie podać zasilanie z dekoderów do pasywnego splitera? W developerce jest Quattro +DVB-T na dachu, zjeżdża do multiswicha i leci kaskadą po piętrach. Jak chcecie na jednym kablu, na jednym wyjściu z multiswicha podłączyć dwa dekodery i zmusić je do równoległej pracy?

Nie da się.
    Ja myślałem że tam kablówka, a jak SAT, to będzie zawsze jeden sygnał, co nie zmienia faktu że podzielić i tak warto (można wtedy dać dekoder w innym miejscu, sygnał będzie zawierał też naziemną, a tę wykorzystamy więcej razy).

CYRUS2 napisał:
    aaddaam1 napisał:
    Mam pytanie czy jeśli nie zdecyduje się teraz na takie gniazdko to czy będę mógł w późniejszym czasie na własną rękę sam dorobić gniazdko SAT-RTV
    To tylko teoretycznie jest proste.
    Może być za słaby przewód. Z HDMI są kłopoty.
    Dlatego powinni to zrobić ludzie z telewizji kablowej.
    Zobaczyć też jaki przewód zastosował deweloper.

Internet i telefon bierze się modemu TV kablowej.
    W fazie projektu powinieneś mieć plan co ma być.
    Na wejściu kablal TV mam rozdzielacz i modem internetowy.
    W pokojach mam dwa dekodery z opcją nagrywania.
    Ruter jest w jeszcze innym miejscu.

No sam już nie wiem czy tam kablówka czy zbiorcza SAT - jak jest gniazdo LAN to raczej dostawca internetu jego użyje - ale są możliwości wszystkie te media (RTV, Internet, telefon) przesłać zarówno kablem antenowym jak też kablem LAN - wszystkie możliwości są używane w Polsce.

0