Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka Bosch SMV50E10EU/35 - na programie szybkim czasami się zawiesza

16 Maj 2018 22:39 1239 11
 • Poziom 9  
  Cześć,
  Od jakiegoś czasu zmywarka Bosch SMV50E10EU/35 zaczęła się czasami "zawieszać". Na programie szybkim (45 stopni) po przejściu zmywania wstępnego (około 11-12 minut) następuje wypompowanie wody. Pompa uruchamia się raz, za chwilę drugi raz. Do tego momentu praca zmywarki wydaje się poprawna.

  Następnie zmywarka napuszcza wodę. Powinna nabrać do poziomu "normalnego" w płaszczu i spuścić do misy. Niestety czasami spust następuje mniej więcej w połowie "normalnego" poziomu. Skutkuje to tym, że od razu następuje wypompowanie wody. Czyżby jakiś czujnik sygnalizował, że jest za mało wody?
  I ponownie zmywarka próbuje nabrać wody, spuszcza w połowie i ponownie wypompowanie. I tak w kółko. Reset zmywarki jak na razie pomaga tzn. kolejne zmywanie przechodzi poprawnie. Na programie ECO takie coś się nie zdarzyło do tej pory, jednak jest on wykorzystywany rzadziej niż szybki.

  Zdjąłem lewy bok zmywarki, załączam zdjęcia jak wygląda stan. Na drugim zdjęciu zaznaczyłem element, który jest brudny... Czy to on może być winny takiego zachowania zmywarki? Czy podpowiecie co mogło ulec awarii i jak naprawić?
  Zmywarka Bosch SMV50E10EU/35 - na programie szybkim czasami się zawiesza Zmywarka Bosch SMV50E10EU/35 - na programie szybkim czasami się zawiesza

  pozdrawiam
  Michał
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Na 99% pompa Ci siada i się zacina i wyczuwa opór, którego niema i kończy program...
 • Poziom 9  
  Pompa myjąca czy odpływowa?
  Czy to pompa myjąca decyduje (daje sygnał) kiedy spuścić wodę z płaszcza do misy czy też inny element np. przepływomierz?
 • Specjalista AGD
  Ale Twoja zmywarka nie spuszcza wody ze sciany ponieważ nie ma elektrozaworu tylko zaslepka. Pompa myjaca glowna dziala w tych zmywarkach jak hydrostat. Zmywarka nabiera wode modul daje impuls do pompy, pompa robi obrot wyczuwa maly opor wiec dobiera wody do zadanej wartosci w module. A jezeli wirnik przykleja Ci sie juz do stojanu wyczuwa duzy opor i przerywa prace :) To czerwone to zaslepka elektrozaworu, ktorego nie masz.
 • Poziom 9  
  Czyli pozostaje wymiana pompy myjącej lub zakup nowej zmywarki?
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Rozbierz pompe to maksymalnie piec minut zobacz w jakim stanie jest oś wirnika, jak nie wzielo Ci osi dorob tulejki i po sprawie
 • Poziom 9  
  Dzięki za wskazanie dobrego tropu.
  Hmmm ... rozebranie pompy to nie było 5 minut. Może dla kogoś, kto już to robił i wie jak do tego się zabrać... ale nie dla kogoś, kto robi to pierwszy raz przy wykorzystaniu filmików z youtube, które mają się tak średnio do tego modelu zmywarki ;)
  Wyciągnięcie pompy ze zmywarki zabrało mi jakieś 1,5h. Najpierw męczyłem się, by wyciągnąć tylko samą pompę, ale niestety nie dałem rady zdjąć metalowej obejmy z węża łączącego pompę z misą (zbyt mało miejsca). Po kilku próbach stwierdziłem, że musi być prostsza metoda... Skończyło się na tym, że zdjąłem dno zmywarki (okazało się stosunkowo proste do wykonania w tym modelu) i wtedy miałem wygodny dostęp.

  Po wyjęciu pompy wcale nie było łatwiej. Pierwszym problemem było zdjęcie lewej osłony (ta z wylotem). Tam są 4 zatrzaski, które należy ściągać równomiernie... trochę kombinowania było. Pompa rozłożona na części poniżej:
  Zmywarka Bosch SMV50E10EU/35 - na programie szybkim czasami się zawiesza
  Drugim problemem było to jak wyciągnąć wirnik z obudowy (stojan nie jest połączony ośką z wirnikiem, przeniesienie napędu jest magnetyczne i nie można tak po prostu włożyć śrubokręt, zablokować obrót i odkręcić wirnik). Okazało się, że silnik jest na wcisk tzn. trzeba podważyć wirnik z dwóch stron (w miarę równomiernie) i wyciągać do góry. Po podniesieniu o jakieś 4-5 milimetrów całość "puszcza". Po wyjęciu okazało się, że do środka dostała się woda - prawdopodobnie luz na tulejach spowodował przeciek do wnętrza. W środku (we wnętrzu tej plastikowej obudowy wirnika/silnika, na dole) jest oring i tuleja, która jest mocno wyrobiona. Po rozłożeniu na części faktycznie widać zużycie (przetarcia na obudowie napędu, ściankach wewnętrznych, wyrobione tuleje - w szczególności dolna):
  Zmywarka Bosch SMV50E10EU/35 - na programie szybkim czasami się zawiesza Zmywarka Bosch SMV50E10EU/35 - na programie szybkim czasami się zawiesza
  Teraz pozostaje znaleźć odpowiednie części: 2 tuleje, 2 oringi, uszczelka (ta duża) i ewentualnie wirnik (tak by mieć pewność że podczas wyciągania nie wygiął się i będzie pracował równo ):
  Zmywarka Bosch SMV50E10EU/35 - na programie szybkim czasami się zawiesza Zmywarka Bosch SMV50E10EU/35 - na programie szybkim czasami się zawiesza
  Ktoś dysponuje wymienionymi częściami zamiennymi do modelu SMV50E10EU/35? Ewentualnie czy tuleje z innego modelu będą pasowały (wymiary i kształt), jeżeli tak, to z jakiego?
 • Specjalista AGD
  A masz grubą oś mam te tulejki dorobione z innego plastiku. Po wielu regeneracjach tych pomp jestem w stanie stwierdzić, że uszkodzenie następuje wtedy i tylko wtedy, gdy używamy tabletek do mycia, które zawierają pumex. Pumex wpada właśnie między tulejke a oś i robi się rysa i wyciera tulejkę :)

  Ja odkręcam bok raz na dwie, raz na jedną śrubkę wysuwam moduł, ściągam okablowanie pompy i amortyzator(ta gumka) i mocnym ruchem ją wyrywam po prostu. Nigdy nie zakładałem nawet nowej obejmy.. A później odwrotna kolejność.
 • Poziom 9  
  Niestety nie mam suwmiarki by dokładnie zmierzyć, ale średnica osi to jakieś 5,5-6 mm.
  Jeżeli masz pasujące tuleje, to chętnie odkupię (możesz wysłać info na priv).
  Ewentualnie napisz proszę gdzie dorabiałeś.
 • Specjalista AGD
  Dorabialem u siebie w miescie. A wirnik nie jest porysowany?
 • Poziom 9  
  Wirnik jest ok. Oś na dole jest delikatnie wytarta (matowa warstwa została starta) i na 1/3 obudowy silnika są rysy (widoczne na wcześniejszym zdjęciu).
  Nie są wielkie, coś w rodzaju obtarcia.
  W sklepach z częściami AGD niestety nie mają takich tulei ... poszukam lokalnie kogoś, kto dorobi na wymiar.
  Dzięki za pomoc.
 • Poziom 9  
  Wymiana tulei rozwiązała problem.