Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Nie działający obwód, i test róznicowki

17 Maj 2018 08:24 168 5
  • Poziom 3  
    Dzień dobry. Spotkała mnie taka sytuacja. Posiadam trzyletnią instalacje elektryczna, trójfazowa w domku jednorodzinnym. Pod rtv mam odrębny obwód zabezpieczony eska B20. Kable o przekroju 3x2,5mm. Pod ten obwód podpięte są telewizor led, 55cali dekoder, amplituner, ps3 i router. Otóż po dzisiejszej nocy nie ma prądu w tym obwodzie. Bezpiecznik B20 zabezpieczający obwód jest w pozycji włączonej. Na domiar tego zrobiłem test róznicówki naciskając na przycisk TEST i róznicówka nie została wyłączona. Nadmieniam, ze pozostałe obwody działają bez zarzutu. Nie sprawdzałem różnicówki poprzez żarówkę i podłączenie do przewodów L i PE.Instalacja działała do tej pory w porządku. Robił ja doświadczony instalator. Nic w niej nie grzebałem. Stawiam na padnięty bezpiecznik i zepsuta różnicówkę. Proszę o pomoc.

Dodano po 12 [minuty]:

Aktualizacja. Różnicówka na poddaszu również nie reaguje na przycisk test. Są t produkty marki ETN 25A 30mA - wyłącznik różnicowo-prądowy. Instalacja posiada zabezpieczenie ogranicznikiem przepięć - OCHRONNIK 4-P KLASY B+C+D .
  • Poziom 3  
    W jaki sposób sprawdzić? Przed licznikiem jest taki jebitny bezpiecznik z rączką. Mam go włączyć i wyłączyć? Zasilenie od słupa do domu jest z kabla tzw. finki.

Dodano po 3 [minuty]:

W rozdzielni jako zabezpieczenie główne mam za pomocą PRZEŁĄCZNIKA WYBORU ZASILANIA 4P 16A SIEĆ AGREGAT, ponieważ do kotłowni mam zasilenie niezależne za pomocą agregatu, na wypadek awarii prądu. Nigdy nie było używane.

Dodano po 9 [minuty]:

Czy problem z fazą dałby takie objawy? Zauważyłem, że lampce kontrolnej faz jedna świeci dużo słabiej.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Wygląda, że nie masz 1 fazy.
    Trzeba spradzić czy to tylko u Ciebie, czy u wszystkich.
    Vardogr napisał:
    Przed licznikiem jest taki jebitny bezpiecznik z rączką.

Zrób zdjęcie, bo Twój opis pasuje do różnych aparatów.
    Vardogr napisał:
    Robił ja doświadczony instalator.

Czy można znać powód dla którego w obwodzie gniazdkowym zostało zastosowano B20?
  • Poziom 3  
    Nie wiem czy nie ma u wszystkich jednej fazy i nie mogę zrobić zdjęć, gdyż jestem poza domem. Nie wiem czemu jest B20. Robił to młody Pan z papierami i w ogóle niby obcykany w nowościach. polecany w okolicy.

Dodano po 2 [minuty]:

Z tego co kojarzę to jest rozłącznik firmy Apator.
  • Poziom 3  
    Nie wiem czy nie ma u wszystkich jednej fazy i nie mogę zrobić zdjęć, gdyż jestem poza domem. Nie wiem czemu jest B20. Robił to młody Pan z papierami i w ogóle niby obcykany w nowościach. polecany w okolicy.

Dodano po 2 [minuty]:

Z tego co kojarzę to jest rozłącznik firmy Apator.

Dodano po 15 [minuty]:

Fałszywy alarm. Padła faza, wszystko wróciło do normy. Dzięki za podpowiedzi.