Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowoczesne systemy obrazowania 3D z wykorzystaniem fal milimetrowych

ghost666 17 Maj 2018 08:18 699 1
 • Nowoczesne systemy obrazowania 3D z wykorzystaniem fal milimetrowych
  Nowy układ scalony wprowadzony do handlu przez firmę Vayyar Imaging zawiera w sobie rekordową liczbę transceiverów - aż 72 nadajniki i taką samą liczbę odbiorników - oraz zaawansowany układ DSP. Wszystko po to, by stworzyć najnowocześniejszy na świecie sensor do obrazowania 3D z wykorzystaniem fal milimetrowych.

  Układ pracuje w zakresie od 3 GHz do 81 GHz. Wykonany został w zaawansowanej technologii CMOS. Jako układ DSP w tym systemie wykorzystano rdzeń P5 firmy Tensilica, do którego dołożono odpowiednio dużą zintegrowaną pamięć operacyjną. Dzięki temu, jak podaje producent, układ do obrazowania nie potrzebuje zewnętrznego CPU, który miałby realizować jakieś algorytmy związane z obrazem.

  "Musieliśmy pokonać kilka wyzwań związanych z architekturą układu, by udało się osiągnąć tak oszałamiającą liczbę kanałów radiowych w jednym układzie scalonym. Wszystko rozbijało się o liczbę interkonektów, powierzchnię kości i pobór mocy" - tłumaczył CEO Vayyar, Raviv Melamed w wywiadzie dla EE Times.

  Melamed informował, że podczas projektowania spółka współpracowała blisko z Cadence, TSMC oraz Advanced Semiconductor Engineering (ASE), by opracować ten złożony system, integrujący w sobie kanały radiowe i analogowe oraz cyfrowy procesor. Układ wykonany został w procesie 65 nm przez Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).

  "Obrazowanie z wykorzystaniem fal radiowych jest potężną technologią, która przez lata była uśpiona. Nowy sensor Vayyara wreszcie przebudził ten potencjał" - podsumował CEO. "Nasz system to wielokanałowy system radarowy, który pracować może zarówno w pasmie milimetrowym, jak i w zakresie UWB. Układ posiada wszystkie niezbędne elementy, by generować sygnały, nadawać je, następnie odbierać, digitalizować i finalnie przetwarzać, by wygenerować obraz przestrzenny. (...) Wypełniamy w ten sposób lukę pomiędzy radarami a systemami optycznymi. Typowe systemy radarowe oferują nam niską rozdzielczość. Nasz układ pokonuje ten problem i zapewnia rozwiązanie oferujące wysoką rozdzielczość, jak i zakres pracy, i przenikanie przez pewne przeszkody".

  Sensor opracowany przez Vayyar rozróżnia obiekty w obrazie, potrafi wykrywać ludzi, determinować pozycję obiektów podczas mapowania dużego obszaru jak i tworzyć mapy 3D swojego otoczenia. Sensor może w czasie rzeczywistym wykrywać i klasyfikować wiele elementów. Dzięki wykorzystaniu szerokopasmowego radaru radar może nie tylko przenikać przez rozmaite przeszkody, materiały, ale i działać w różnych warunkach pogodowych. Dzięki tym możliwościom nowy system nadaje się doskonale do zastosowania zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, jak i systemach przemysłowych.

  "Wraz z układem dostarczamy szerokiego wyboru oprogramowania i zaawansowanych algorytmów, które pozwalają na wykorzystanie jego możliwości i łatwego opracowania produktów w oparciu o naszą technologię". Pierwsze aplikacje tego systemu mają być w sektorze automatyki domowej i motoryzacji.

  "W domu jest wiele technologii i ogromna ilość sensorów. Jeśli starsza osoba mieszka samodzielnie w domu, to może się np. w tragiczny sposób przewrócić. Wystarczy instalacje jednego sensora naszej produkcji, by to wykryć, co pozwala na wyeliminowanie pozostałych sensorów. Dodatkowo, system radarowy zapewnia nam o wiele większą prywatność niż kamera, nawet taka, która nie jest podłączona do sieci. Dzięki temu radary milimetrowe znaleźć mogą szereg zastosowań w monitorowaniu domów i wielu miejsc, gdzie istotnym czynnikiem jest prywatność, co powstrzymuje przed wykorzystywaniem kamer" - opowiada Melamed.

  https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1333279

 • #2 18 Maj 2018 13:10
  Vietech
  Poziom 12  

  To kiedy na elektrodzie pojawi się radar GPR ? Czekam z niecierpliwością. Pozdrawiam