Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator 3 fazy sinus - dziwna częstotliwość

malina555 17 May 2018 10:57 750 4
Tespol
    malina555
    Level 14  
    Witam. Potrzebuje zrobić prosty generator 3x sinus przesunięte o 120 stopni. Znalazłem taki schemat, z tego co się doszukałem to wzór na częstotliwość oscylacji jest taki. Zrobiłem sobie płyteczkę do tego i poskładałem, jednak generowana częstotliwość to ok 840 kHz zamiast tak jak powinno być ok 42 Hz. Jedyną zmianą jaką zastosowałem to inne WO, zamiast LF411 dałem LF355 i CA3140 bo akurat LF411 nie miałem pod ręką. Rezystory i kondensatory są takie jak na schemacie. Przebiegi rzeczywiście są przesunięte o 120 stopni a amplituda wynosi ok 740 mV. Potrafi ktoś to wyjaśnić ... niby się wzbudza i są prawidłowe przebiegi (są lekko zniekształcone) ale są to przebiegi sinusoidalne.

• Tespol
    _lazor_
    Moderator of Designing
    Nieskonałość elementów (elementy 5% albo jeszcze gorzej 10% dokładności), źle wykonane PCB (problemy z masą dla przykładu).

POTENCJALNYCH problemów jest dużo, jak pokażesz schemat i wykonanie na zdjęciach to może coś się wymyśli.
  • Tespol
    User removed account
    User removed account  
    malina555
    Level 14  
    Próbowałem zmieniać wartości ale efekt powalający nie jest.... zmieniłem kondensatory na 470nF i częstotliwość mam 824 KHz. Teraz jeszcze zminiłem razystory R1,R6,R11 na 100k a R2,R7,R12 na 220k i efekt jest taki.... częstotliwość 345 kHz amplituda ok 450 mV. W drugą stronę zmieniałem wcześniej było 100n i 5,6k R1,R6,R11 a pozostałe 22k i było ok 1,3 MHz. potrzebuje uzyskać 500 Hz ... więc droga daleka .... pomijając to to powinno być ok 50 dla tych wartości podanych na orginalnym schemacie ....

Dodam że zasilam to w tym momencie z dwóch 9V. Bo już zacząłem się zastanawiać czy to nie wina zasilania

PS. Próbowałem to złożyć na samym początku na stykówce i na TL084 i efekt był podobny dla 100n i 5,6k R1,R6,R11 a pozostałe 22k i było ok 1,1 MHz

Płytka:

User removed account
    User removed account