Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pompa Omnigena MH 1300 INOX - Woda gazowana

kamil86j 17 Maj 2018 12:37 1047 8
  • #1 17 Maj 2018 12:37
    kamil86j
    Poziom 9  

Witajcie,
    z uwagi na ciągły problem z pojawiającym się powietrzem w pompowanej wodzie oraz po odrzuceniu reklamacji przez producenta pompy który twierdzi że powodem pojawiania się powietrza w pompowanej wodzie jest nieszczelna instalacja ssąca postanowiłem dokonać sprawdzenia instalacji z wykorzystaniem basenu ogrodowego co przedstawiam na załączonych zdjęciach.

Zbiornik widoczny na zdjęciach przy wykonywaniu testu został pominięty.
    W celu wytworzenia oporu zasysania wody zastosowałem redukcję na rurze ssącej. W efekcie pojawia się powietrze w pompowanej wodzie podobnie jak w przypadku podłączenia pompy do mojej studni głębinowej.
    Foto z testu:
    Pompa Omnigena MH 1300 INOX - Woda gazowana
    Pompa Omnigena MH 1300 INOX - Woda gazowanaPompa Omnigena MH 1300 INOX - Woda gazowanaPompa Omnigena MH 1300 INOX - Woda gazowanaPompa Omnigena MH 1300 INOX - Woda gazowanaPompa Omnigena MH 1300 INOX - Woda gazowana

Po upewnieniu się że instalacja ssąca jest szczelna (nie łapie lewego powietrza) zacząłem szukać nieszczelności po stronie pompy (zdjęcia z tego testu wrzucę później).

Test instalacji ssącej jak i test szczelności pompy pod względem zasysania powietrza i mieszania go z wodą wykazał że i instalacja ssąca i sama pompa są szczelne.

I tu zrodziło się moje pytanie:
    Czy może dochodzić do rozdzielenia wody i powietrza przez samą pompę?
    Ewentualnie co jest skutkiem pojawiania się powietrza w pompowanej wodzie i jak usunąć ten problem.

0 8
  • Pomocny post
    #2 17 Maj 2018 13:00
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

kamil86j napisał:

I tu zrodziło się moje pytanie:
    Czy może dochodzić do rozdzielenia wody i powietrza przez samą pompę?
    Ewentualnie co jest skutkiem pojawiania się powietrza w pompowanej wodzie i jak usunąć ten problem.

Mało prawdopodobne by aż taka ilość powietrza się pojawiała skutkiem tego rozdzielenia. Możliwości sa dwie - w pompie lub instalacji po ssawnej stronie jest nieszczelność, albo to co widzisz to powietrze zgromadzone w pompie lub instalacji, które przestanie się pojawiać po przepompowaniu kilku wiader wody.
    Nieszczelność najłatwiej stwierdzić łącząc napowrót ze zbiornikiem i dając dobry zawór zwrotny przy koszu ssawnym - po uzyskaniu ciśnienia i wyłączeniu pompy ciśnienie powinno się utrzymywać i nie powinny byc widoczne wycieki (po stronie ssawnej), zakładam że w samej pompie nie ma zaworu zwrotnego.

0
  • Pomocny post
    #3 18 Maj 2018 12:13
    KonradGatek
    Poziom 19  

Podejrzewam nieszczelność na wale, który wchodzi do pompy - jest tam najprawdopodobniej uszczelnienie ceramiczne, które sie wytarło.
    miałem Speroni i po polaniu wodą wprowadzenia wałka zasysało ją. Po wymianie objaw ustąpił.
    Przydław króciec ssący pod wodą i zobacz, czy będzie więcej powietrza niż przed zdławieniem.
    konrad.

0
  • #4 21 Maj 2018 12:00
    kamil86j
    Poziom 9  

W celu sprawdzenia czy pompa nie zasysa powietrza przeprowadziłem drugi test (schemat w załączeniu):
    1. odłączyłem od pompy zbiornik i wąż ssący
    2. w dużej beczce napełnionej po brzegi wodą zamontowałem pionowo pompę na głębokość aby silnik znajdował się na powierzchnią wody (cześć wału wchodzącego do pompy znajdowała się pod wodą - na zdjęciu widać gdzie wał wchodzi do pompy - oring widoczny na wale wg. informacji z serwisu służy do odrzutu wody która mogła by wtargnąć po wale do silnika.)
    3. pompowaną wodę z pompy skierowałem wężem z powrotem do beczki.
    4. pęcherzyki wody na wylocie węża po dłuższym działaniu dalej się pojawiały....
    Nie mam już pomysłu na tą pompę.

Choroba na którą cierpi moja pompa sprawia że nie mogę używać pompy w normalny sposób.
    Aby podlewać nie mogę używać kranów - muszę podlewać takim ciśnieniem jakie zapodaje pompa. Wtedy pompa działa co jakiś czas wypływa z niej nagromadzone powietrze co słychać podczas jej pracy (moje podlewanie trwa zazwyczaj 2-4 godziny). Pompę po prostu włączam i wyłączam z prądu kiedy chcę podlewać. Nie mogę liczyć na to ze pompa wyłączy się jak nabije ustawione ciśnienie na zbiorniku gdy zakręcę kran bo też się zapowietrza.
    Pompa zapowietrza się po ok 2 minutach gdy przykręcę kran chcą podlewać na "pół gwizdka" - pompa wtedy nie pozbywa się tak łatwo powietrza które w niej się pojawia skutkiem czego przestaje zasysać wodę ze studni. Wtedy odkręcam korek na korpusie i dolewam szklankę wody - to wystarcza by pompa mogła dalej pompować wodę.

załączniki:

0
  • Pomocny post
    #5 29 Maj 2018 15:08
    kavma
    Poziom 21  

Witam
    Ja też stawiałbym na dławicę na wałku przy wyjściu z pompy. Wymieniłem to uszczelnienie (co prawda w innej pompie Omnigeny) i w instalacji już nie pojawia się powietrze. Twoja próba z zanurzeniem pompy może nie do końca gwarantuje uszczelnienie tego miejsca.

0
  • #7 29 Maj 2018 21:22
    kamil86j
    Poziom 9  

Dzięki za pomoc. Czy mogę ta wymianę dokonać bez specjalistycznych narzędzi (w garażu)? Czy w grę wschodzi serwis?

0
  • Pomocny post
    #8 29 Maj 2018 22:13
    stanislaw1954
    Poziom 41  

kamil86j napisał:
    Czy mogę ta wymianę dokonać bez specjalistycznych narzędzi (w garażu)? Czy w grę wschodzi serwis?
    Pewnie. jak się wie o co chodzi, umie rozebrać na "drobno " pompę i ma do dyspozycji nowy uszczelniacz.

0
  • #9 13 Lut 2019 16:49
    kamil86j
    Poziom 9  

Uszczelniacz wymieniony,
    powietrza w wodzie jest dużo mniej, ale jest.... widocznie za głęboko źródło wody dla tej pompy i jej uszczelniaczy.
    Kupuje pompę głębinową i kłopot będzie z głowy.

0