Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Instalacja elektryczna w altance

haker999 17 Maj 2018 15:36 468 16
  • #1 17 Maj 2018 15:36
    haker999
    Poziom 14  

Witam z racji tego że altanka stoi w ogrodzie już ładnych parę lat postanowiłem zapewnić jej źródło zasilania.
    Elektryk / osoba która będzie wykonywała instalacje zaproponowała :
    Linia napowietrzna odległość 15m , przewód 2x2.5,
    zabezpieczenie w rozdzielni w domu B16
    w altanie podział na 2x B10 jedno na oświetlenie i jedno na gniazdka
    przewód na oświetlenie 3x1.5 i na gniazda 3x2.5

Zabezpieczenie przed licznikiem mam 3x C20.
    Za licznikiem prawie wszystkie obwody B16.
    Zero mostkowane w gniazdkach.
    Stara instalacja jednak miedziana.

Zastanawia mnie sens użycia przewodu 3 żyłowego skoro powietrzny będzie 2 żyłowy.

Sprzęty w altanie to światło, mała lodówka jakieś radio i czajnik.

Czy takie rozwiązanie jest dobre co należy pozmieniać ? Osoba która była na oględzinach wspominała coś o kolejności bezpieczników ... no i ten kabel 3 żyłowy.

Proszę o opinię i porady.

0 16
  • #2 17 Maj 2018 15:41
    stanislaw1954
    Poziom 40  

haker999 napisał:
    Zastanawia mnie sens użycia przewodu 3 żyłowego skoro powietrzny będzie 2 żyłowy.
    Instalację nową trzeba zrobić wg nowych przepisów, Linię napowietrzną też trzeba ułożyć 3 żyłową.

0
  • #3 17 Maj 2018 15:52
    haker999
    Poziom 14  

stanislaw1954 napisał:
    haker999 napisał:
    Instalację nową trzeba zrobić wg nowych przepisów, Linię napowietrzną też trzeba ułożyć 3 żyłową.

Będzie w sobotę lub w poniedziałek to przekaże informacje, tylko co z tą 3 żyłą nie będzie podłączona ? W całym domu mam instalacje 2 żyłową i mostkowanie, po lekturze na forum dowiedziałem się że przewód PEN powinien być rozdzielony na PE i N i dodatkowo uziemiony, czego w domu nie mam , czy bez tego przewód ochronny zostaje nie podłączony i w altance też będzie mostkowanie ?

Nie chce po prostu wydawać pieniędzy na kolejnych elektryków jak ten coś zepsuje...

0
  • #4 17 Maj 2018 15:57
    stanislaw1954
    Poziom 40  

haker999 napisał:
    tylko co z tą 3 żyłą nie będzie podłączona
    Będzie i powinna. Trzecia żyła będzie żyłą ochroną, podłączoną do obecnego N, a w przyszłości po ewentualnym przerobieniu instalacji w domu podłączona do PE.

0
  • #5 17 Maj 2018 16:02
    haker999
    Poziom 14  

stanislaw1954 napisał:
    haker999 napisał:
    tylko co z tą 3 żyłą nie będzie podłączona
    Będzie i powinna. Trzecia żyła będzie żyłą ochroną, podłączoną do obecnego N, a w przyszłości po ewentualnym przerobieniu instalacji w domu podłączona do PE.

Rozumiem, a czy dobór zabezpieczeń prawidłowy B16->B10 ? czy aby nie za niski, za wysoki ? Nie chce biegać w razie konieczności do domu jeżeli zabezpieczenie też będzie w altance.

0
  • #6 17 Maj 2018 16:28
    stanislaw1954
    Poziom 40  

Zabezpieczenie w altance B10 A, dla niedużych odbiorników ( radio, światło) w zupełności wystarczy, ale w przypadku zwarcia, stopniowanie nie pomoże - wyłączy tak w altance, jak i w domu.

0
  • #7 17 Maj 2018 16:30
    haker999
    Poziom 14  

stanislaw1954 napisał:
    Zabezpieczenie w altance B10 A, dla niedużych odbiorników ( radio, światło) w zupełności wystarczy, ale w przypadku zwarcia, stopniowanie nie pomoże - wyłączy tak w altance, jak i w domu.

Czyli w sumie zabezpieczenia w altance są nie potrzebne skoro w domu już będzie ?Ewentualnie jak to rozwiązać bez "biegania" :D

0
  • #8 17 Maj 2018 17:40
    kj1
    Specjalista elektryk

haker999 napisał:
    W całym domu mam instalacje 2 żyłową i mostkowanie
    Wadą zerowania jest to, że w przypadku przerwy w torze zerowym na obudowach odbiorników w 1 klasie pojawia się napięcie. A linia napowietrzna jest narażona na uszkodzenia.
    Na pewno też trzeba zainstalować w rozdzielnicy altankowej RCD na obwody gniazdkowe.

Dodano po 1 [minuty]:

haker999 napisał:
    Ewentualnie jak to rozwiązać bez "biegania"
    Nie powodować zwarć

0
  • #9 17 Maj 2018 17:51
    haker999
    Poziom 14  

kj1 napisał:
    haker999 napisał:
    W całym domu mam instalacje 2 żyłową i mostkowanie
    Wadą zerowania jest to, że w przypadku przerwy w torze zerowym na obudowach odbiorników w 1 klasie pojawia się napięcie. A linia napowietrzna jest narażona na uszkodzenia.
    Na pewno też trzeba zainstalować w rozdzielnicy altankowej RCD na obwody gniazdkowe.

Dodano po 1 [minuty]:

haker999 napisał:
    Ewentualnie jak to rozwiązać bez "biegania"
    Nie powodować zwarć

Czyli w domu w rozdzielni podłączenie przewodu ochronnego i N pod N , a w altanie dołożyć RCD ? W domu mam same wyłączniki nad prądowe ,RCD brak. Czytając tematy już się pogubiłem bo w większości przy rozdziale i stosowaniu RCD piszą o uziemieniu , ja tego nie mam. Trudno przerabiać całą instalacje w domu na poczet podłączenia altanki.

0
  • #10 17 Maj 2018 18:01
    kj1
    Specjalista elektryk

haker999 napisał:
    Czyli w domu w rozdzielni podłączenie przewodu ochronnego i N pod N , a w altanie dołożyć RCD ?
    Tak. W altanie dobrze by było wbić uziom szpilkowy i uziemić PE.
    Zastanowiłbym się również na grubszym kablem zasilającym (ze względów mechanicznych).

0
  • #11 17 Maj 2018 18:07
    haker999
    Poziom 14  

kj1 napisał:
    haker999 napisał:
    Czyli w domu w rozdzielni podłączenie przewodu ochronnego i N pod N , a w altanie dołożyć RCD ?
    Tak. W altanie dobrze by było wbić uziom szpilkowy i uziemić PE.
    Zastanowiłbym się również na grubszym kablem zasilającym (ze względów mechanicznych).

Mogę użyć przewodu 3x 4mm

Wypunktuje co do zmiany dla elektryka:
    Podpięcie ochronnego i N do N w rozdzielni w domu
    Przewód 3 żyłowy 4mm
    Dołożenie RCD
    Uziom

Rozumiem że zabezpieczenia mogą zostać ?

0
  • #12 17 Maj 2018 18:16
    retrofood
    Moderator

haker999 napisał:

Dalej nie doczytałem z powodu niestrawności. Weź tego człowieka wyrzuć z domu, to nie jest elektryk tylko jakiś przebieraniec. Ten przewód "napowietrzny" to pewnie YDy, aby taniej i jeszcze głupiej. Rozpacz mnie ogarnia...

0
  • #13 17 Maj 2018 18:20
    kj1
    Specjalista elektryk

haker999 napisał:

W zasadzie tak. Aczkolwiek te 10A na gniazdka to takie trochę samoograniczanie się. W łączysz kosiarkę a żonie zachęcamy się kawy i juz bezpiecznik wyłączy. Trzeba jeszcze sprawdzić warunek SWZ.

0
  • #14 17 Maj 2018 18:33
    haker999
    Poziom 14  

kj1 napisał:
    haker999 napisał:

W zasadzie tak. Aczkolwiek te 10A na gniazdka to takie trochę samoograniczanie się. W łączysz kosiarkę a żonie zachęcamy się kawy i juz bezpiecznik wyłączy. Trzeba jeszcze sprawdzić warunek SWZ.

Kosiarki raczej nie będzie co najwyżej czajnik i lodówka ale zastanowię się nad tym. Czyli pomiary też są konieczne ?
    Nie chce przesadzać przy elektryku, ale też chce żeby to było zrobione zgodnie ze sztuką.

Dodano po 4 [minuty]:

retrofood napisał:
    haker999 napisał:

Dalej nie doczytałem z powodu niestrawności. Weź tego człowieka wyrzuć z domu, to nie jest elektryk tylko jakiś przebieraniec. Ten przewód "napowietrzny" to pewnie YDy, aby taniej i jeszcze głupiej. Rozpacz mnie ogarnia...

Pisze na forum aby zasięgnąć porady, w niższych postach już się dowiedziałem aby przewód był o większej średnicy.

0
  • #15 17 Maj 2018 18:56
    retrofood
    Moderator

haker999 napisał:
    Pisze na forum aby zasięgnąć porady, w niższych postach już się dowiedziałem aby przewód był o większej średnicy.

Problem polega na tym, że Ty już wiesz, ale ten pseudoelektryk jeszcze nie wie. I nie wiadomo jaką poza tym głupotę wymyśli przy okazji.

0
  • #16 17 Maj 2018 19:09
    haker999
    Poziom 14  

retrofood napisał:
    haker999 napisał:

Problem polega na tym, że Ty już wiesz, ale ten pseudoelektryk jeszcze nie wie. I nie wiadomo jaką poza tym głupotę wymyśli przy okazji.

Ja zlecam wykonanie , podzespoły i umiejscowienie też mogę wybrać to nie problem najwyżej dopłacę do roboty, sprawdzenie czy wszystko jest podłączone tak jak piszecie też umiem rozróżnić więc o to bym się nie bał.

Wszelkie rady co dołożyć albo pozmieniać mile widziane.

0
  • #17 09 Sie 2018 11:52
    haker999
    Poziom 14  

Zatrudniłem fachowca z prawdziwego zdarzenia, zrobił zgodnie ze sztuką zostawił po sobie projekt i dokumenty z pomiarów pod którymi się podpisał, cena = jakość i wcale nie odbiega od pseudo fachowców. temat uważam za zamknięty.

2