Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wymiana klawiatury OPOROWEJ na analogową.

Oskaeg 17 Maj 2018 15:52 201 4
  • #1 17 Maj 2018 15:52
    Oskaeg
    Poziom 13  

Witam Państwa. Naprawiam rowerek eliptyczny, który ktoś wyrzucił na złom, jest on mechanicznie sprawny, ale miał uszkodzony komputerek, dlatego ktoś go wyrzucił. Komputer był zalany, udało mi się go osuszyć i naprawić. Komputer już działa, odlicza czas i pokazuje przebyty na rowerku dystans. To co dzieli mnie do całkowitego sukcesu, to naprawa "klawiatury". Ktoś rozwalił szklaną klawiaturę mechanicznie, a to co zostało jest w kawałkach. Gdyby była możliwość to bym taką dokupił, bo orbitrek kosztował nowy 2tyś, jednak wydaje mi się, ze nie będzie już to możliwe, dlatego postanowiłem się kolegów doradzić, co można dalej z tym zrobić?

Widziałem tu na elektrodzie różne cuda, ludzie dorabiali różne skomplikowane elementy i dokonywali różnych ciekawych przeróbek, dlatego pomyślałem ze być może i mnie by się udało coś z tym zrobić.

Klawiatura składa się z 8 przycisków i wygląda na klawiaturę oporową. Od strony użytkownika znajduje się folia stykowa. Oznaczenie klawiatury to HY TP-20406. Z klawiatury wystaje taśma która ma 7 wyprowadzeń.

Mam pytanie, czy dało by się tą klawiaturę zastąpić zwykłymi przyciskami wprowadzając między nimi określone wartości oporowe?

Możliwości techniczne mam duże, ale niestety nie znam się na takich klawiaturach i dokładnie tego nie będę wstanie odwzorować, ale mogę odwzorować ścieżki i wykonać identyczne PCB, tylko wątpię aby to w ogóle zdało egzamin.

Wymiana klawiatury OPOROWEJ na analogową.

Zrobiłem pomiary rezystancji prawego fragmentu klawiatury i kształtuje się to mniej więcej tak:

Udało mi się zrekonstruować połączenia i wygląd szklanej płytki i wygląda to mniej więcej tak:

Połączenia na foli zostały bardzo mocno uszkodzone, jednak wszystko wskazuje na to, ze musiało to pierwotnie tak wyglądać.

Gniazdo na taśmę jest dosyć duże dzięki czemu można je wy lutować i w te miejsce umieścić przewody.

0 4
  • #2 20 Maj 2018 19:42
    Oskaeg
    Poziom 13  

Niestety ale wyszukiwarka google zaczyna chodzić coraz gorzej wyszukując głównie komercyjne rzeczy, udało mi się znaleść na elektrodzie taki temat, także wygląda na to, ze pomysł z normalnymi przyciskami może się sprawdzić.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2812837.html

Zaryzykowałem zgodnie z w/w tematem i wyprowadziłem sobie przewody. Już dotykanie samych kabli gołymi palcami pozwala uzyskać efekt wywołania opcji, a raczej wzbudzenia układu mikroprocesorowego. Zwieranie ze sobą kabli, wydaje się ze daje jeszcze lepszy efekt, jednak zastanawiam się czy przed przełącznikiem, nie powinien znajdować się jakiś mały rezystorek? Czy takie bezpośrednie zwieranie styków, nie uszkodzi układu mikroprocesorowego?

0
  • #3 21 Maj 2018 11:23
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Oporowa, nie słyszałem o takiej? mi to na pojemnościową wygląda.

Skoro nad klawiaturą była szklana płyta to raczej nie było możliwości mechanicznego przeniesienia sił na jakiekolwiek klawisze, a jedynie detekcja zbliżenia/dotyku.

0
  • #4 21 Maj 2018 13:24
    Oskaeg
    Poziom 13  

jarek_lnx napisał:
    Oporowa, nie słyszałem o takiej? mi to na pojemnościową wygląda.

Skoro nad klawiaturą była szklana płyta to raczej nie było możliwości mechanicznego przeniesienia sił na jakiekolwiek klawisze, a jedynie detekcja zbliżenia/dotyku.

Witam, może źle dobrałem słowa. Oglądałem w internecie różne typy klawiatur i próbowałem to z czymś skojarzyć. Są klawiatury mebranowe, ale raczej to nie ten typ. W internecie znalazłem coś takiego, jak "rezystancyjny ekran dotykowy". Dlatego też tak tą klawiaturę nazwałem, bo ma taką samą budowę, co ekran dotykowy.

Podstawą klawiatury jest szklana płytka z napyloną warstwą przewodzącą, na która idzie folia, to folię dotykał użytkownik, a nie szkła, dlatego na 100 %, nie jest to ekran pojemnościowy, z resztą z tego co czytałem, ekrany rezystancyjne stosuje się do właśnie takich mało odpowiedzialnych funkcji.

0
  • #5 24 Maj 2018 19:47
    Oskaeg
    Poziom 13  

Udało mi się rozwiązać problem klawiatury. Wyfrezowałem sobie płytkę PCB, która zaprojektowałem na podobieństwo starej, szklanej klawiatury. Pierwotnie działo to nawet po naciśnięciu płytki gołym palcem, jednak nie zawsze poprawnie układ odczytywał te sygnały, np pojawiał się sygnał dźwiękowy zwarcia, jednak brak było reakcji, lub zbyt szybko przeskakiwały różne opcje itp. jednym słowem był mały chaos, dlatego postanowiłem zwierać styki z pomocą gumek przewodzących i to okazało się strzałem w dziesiątkę. Dlatego zrobiłem na tej podstawie, gotową klawiaturę.

Nie wiem, w jaki sposób chodziła by klawiatura zbudowana w oparciu o tradycyjne przełączniki mechaniczne, ale ta moja klawiatura o dziwo chodzi na prawdę bardzo dobrze i co najważniejsze precyzyjnie, po prostu poprawnie, być może nawet lepiej niż oryginalna fabryczna.

Ponieważ mam sporo plików związanych z tą klawiaturą, to udostępniam je również innym. Może komuś też się zepsuje i też będzie chciał sobie to naprawić w taki właśnie sposób.

0