Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

12 powodów, dla których warto stosować oświetlenie LED

ghost666 17 Maj 2018 17:32 7086 126
 • 12 powodów, dla których warto stosować oświetlenie LED
  Diody elektroluminescencyjne (LED) od dłuższego czasu coraz mocniej zyskują uznanie w branży oświetleniowej i wypierają klasyczne żarówki, halogeny czy świetlówki. Obecne LEDy mają wiele zalet, szczególnie w aplikacjach przemysłowych. Poznajmy niektóre z nich.

  1. Są energooszczędne

  Dzięki wysokiej sprawności, oświetlenie LEDowe oszczędza zużycie energii elektrycznej. Tego rodzaju oświetlenie zużywa ok. 40..70% mniej energii niż zwykłe żarówki, halogeny czy nawet świetlówki. W warunkach przemysłowych, gdy światło jest długo załączone przekłada się to na ogromne oszczędności.

  2. Dają skupione światło

  Konwencjonalne żarówki świecą dookólnie, diody LED natomiast świecą skupionym snopem światła. Dzięki tej kierunkowości, mogą one świecić tam, gdzie jest to potrzebne. Pozwala to na proste oszczędzanie energii jeszcze bardziej.

  3. Są inwestycją, która szybko się zwraca

  Montaż tego rodzaju oświetlenia szybko się zwraca. Czasy, gdy koszty oświetlenia pomieszczeń w np. biurowcach były bez znaczenia dawno już minęły; obecnie ceny energii szybko rosną, a co za tym idzie wzrastają koszty oświetlenia.

  Przejście na oświetlenie LEDowe jest dużym, jednorazowym kosztem, szczególnie jeżeli robimy to naraz w skali całego budynku. Jednakże mimo to, dzięki dużej energooszczędności LEDy szybko się zwracają w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.

  4. Są w stanie długo pracować

  Czas pracy zwykłego LEDowego źródła światła szacuje się na około 50 tysięcy godzin, a wysokiej jakości LEDowego oświetlenia na nawet 100 tysięcy godzin, przy utracie zaledwie 30% początkowej jasności.

  5. Załączają się natychmiastowo

  W przypadku niektórych innych źródeł światła, takich jak świetlówki dojście do pełnej jasności zajmuje nawet do 3 minut. Diody LED od razu po załączeniu osiągają 100% swojej zadanej jasności. W wielu systemach, jak na przykład w oświetlaniu klatek schodowych, czy systemach oświetlenia awaryjnego /BHP/, jest to niezwykle istotne.

  6. Nie umierają- po prostu gasną.

  Odmiennie niż inne źródła światła, diody LED z czasem przygaszają, ale nigdy nie ulegają awarii w której po prostu przestają świecić. Oznacza to, że nawet w razie awarii dają jakieś światło, co oznacza, że nie ma nagłej konieczności np. wstrzymywania produkcji.

  7. Można je często włączać i wyłączać

  Częste włączanie i wyłączenia tradycyjnych źródeł światła, takich jak żarówki czy świetlówki istotnie skraca ich czas życia. W przypadku diod LED nie ma tego problemu. Nawet więcej - jeżeli dioda jest zapalona tylko tyle, ile jest potrzebna (a nie jak żarówka, którą często zostawia się włączoną gdy wychodzi się na chwilę z pomieszczenia) to jej efektywny czas pracy się wydłuży.

  Dzięki temu, że diody LED mogą być często i szybko przełączane idealnie nadają się do systemów oświetlenia stosowanych np. z czujnikami ruchu.

  8. Są wytrzymałe mechaniczne

  Jako że diody LED nie mają żadnych delikatnych elementów - szklanych obudów czy delikatnych żarników, są bardzo wytrzymałe mechanicznie. Ciężko jest popsuć lampę LED np. ją upuszczając. Dzięki temu to źródło światła odporne jest na wibracje i uderzenia, dzięki czemu idealnie nadają się do stosowania w warunkach przemysłowych.

  9. Dobrze znoszą ciepło

  Jeśli system oświetleniowy ma dobrze pracować w niskich i wysokich temperaturach otoczenia, to musi doskonale radzić sobie z rozpraszaniem ciepła. Klasyczne systemy oświetlenia produkują dużo odpadowego ciepła i łatwo się przegrzewają, szczególnie w warunkach podwyższonej temperatury. Diody LED natomiast nie produkują dużo ciepła i w większości systemów jest ono z nich dobrze odprowadzane.

  10. Są bezpieczne

  W przypadku klasycznych żarówek jedynie około 10% energii jest zamieniane w światło - -pozostała część konwertowana jest w ciepło i promieniowanie podczerwone. Nadmierne ciepło doprowadzić może do poparzenia a także jest problemem w warunkach pracy z chemikaliami itp. w przemyśle. Diody LED pozbawione są tych wad.

  11. LEDy nie powodują olśnienia

  Olśnienie to niepożądany stan widzenia, spowodowany nadmiernym, punktowym oświetleniem. Olśnienie męczy wzrok i pogarsza ostrość widzenia. Diody LED nie są zazwyczaj dostatecznie mocne, by móc w ten sposób wpływać na człowieka, a jednocześnie zapewniają dostatecznie dużo światła do pracy. Dodatkowo, wiele systemów oświetlenia LEDowego wykorzystuje dodatkowe elementy optyczne, rozpraszające światło i minimalizujące ten efekt jeszcze dalej.

  12. Są niemalże bezobsługowe

  Dzięki szybkiemu postępowi technologii, oświetlenie LEDowe wykorzystuje coraz lepsze komponenty i jest coraz lepiej zaprojektowane. Z uwagi na to, systemy takie wymagają minimalnej ilości czasu na obsługę i konserwacje - nie psują się jak żarówki, nie posiadają zużywających zapłonników etc.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/vernon-glick/articles/10-differences-led-lights-can-bring-about-in-industrial-settings


  Fajne! Ranking DIY
 • Mitronik
 • #3 17 Maj 2018 19:04
  Shadowix
  Poziom 26  

  Dodatkowo jak LED oddaje barwy oświetlanych obiektów...

 • Mitronik
 • #4 17 Maj 2018 19:07
  sq9fmc
  Poziom 22  

  Żywotność jest teoretyczna, rzeczywista czasem krótsza niż żarówki, efekt olśnienia to norma przy małej powierzchni źródła, Blue hazard i nieciągłe widmo światła, problemy z chłodzeniem, skomplikowane układy zasilania, nierzadko zakłócające widmo radiowe to poważne wady obecnie stosowanych Ledów.

 • #6 17 Maj 2018 19:21
  freebsd
  Poziom 34  

  ghost666 napisał:
  11. LEDy nie powodują olśnienia
  Ależ dają masakryczne olśnienie.
  ghost666 napisał:
  6. Nie umierają po prostu gasnąc
  To moje diody tego nie czytały :-)
  ghost666 napisał:
  9. Dobrze znoszą ciepło
  A ja głupi je chłodzę...

 • #7 17 Maj 2018 19:29
  katakrowa
  Poziom 19  

  ad 2. To nie zaleta a wada rozproszone światło można banalnnie skierować tm gdzie chcemy za pomocą zwierciadła.
  ad 3. Wcale nie tak szybko.
  ad 6. Same ledy rzeczywiście rzadko gasną ale za to przetwornice, które je zasilają już potrafią robić różne cuda ...
  ad 11. Jakieś to naciągane!
  ad 12. Za to zasilacze i przetwornice się psują.


  Do tego wady:
  a. Nie dają białego światła.
  b. Problemy w starszych instalacjach, które mają ściemniacze albo włączniki z "neonówką" lub diodą.
  c. Gdy włącznik jest na przewodzie neutralnym takie Ledy lubią mrugać, migać, lekko świecić.
  d. Sieją syfami po sieci.

  Do oświetlenia nie lubię led'ów wolę światło "filament" (choć to rzecz pokrewna). Jest o wiele przyjemniejsze niż LED'y.
  Generalnie w domu stosuję wszędzie LED'y lub Filament ale to nie jest tak, ze one mają same zalety.
  Jednak najbardziej z tego wszystkiego jest denerwująca nienaturalność światła, które dają.

 • #8 17 Maj 2018 20:24
  Nożyk
  Poziom 15  

  Cytat:
  Dzięki wysokiej sprawności, oświetlenie LEDowe pozwala oszczędzać energię elektryczną. Tego rodzaju oświetlenie zużywa o 40..70% mniej światła niż zwykłe żarówki, halogeny czy nawet świetlówki

  Zużywają chyba energię a nie światło.

 • #9 17 Maj 2018 20:57
  PPK
  Poziom 26  

  Oszczędność owszem, pod warunkiem, że wartość zużytego prądu w rachunku, to 50% albo więcej. U mnie jest 41% a reszta to narzuty niezależne od zużycia. Ledy mam już wszędzie prawie od 2 lat. Główna zaleta, to jakość oświetlenia. Inna sprawa, to nasze liczniki energii, które liniowe niestety nie są, szczególnie dla małych poborów mocy albo zasilaczy impulsowych. Jestem oczywiście ZA ale należy przemyśleć czy nam się opłaci.

 • #10 17 Maj 2018 22:01
  otapi
  Poziom 25  

  Gdyby autor na początku postu umieścił zapis "IRONIA" to artykuł miałby sens... bo moim zdaniem to właśnie 12 powodów przeciw LED, tylko napisane w propagandowy/marketingowy sposób przeinaczający rzeczywistość z przeciw na za...

  BTW. brakuje tam jeszcze punktu 13

  13. Są proekologiczne, ponieważ nie zawierają rtęci jak dotąd promowane świetlówki energooszczędne...
  i ....
  14. Być może są vege ;]

 • #11 17 Maj 2018 22:10
  badworm
  Poziom 18  

  ghost666 napisał:

  9. Dobrze znoszą ciepło

  Really? To dlaczego wciąż do piekarników i mikrofalówek nie wymyślono nic lepszego niż klasyczna żarówka?

  I jeszcze jedna wada LEDówek - potrafią brzęczeć bądź piszczeć. Mój pierwszy kontakt z "żarówką" LED byl jak do tej pory ostatnim. Brzęczące źródło światła (i to z tych droższych) trafiło do piwnicy bo w domu bym nie wytrzymał z nim nawet godziny. Żadna nawet najpodlejsza świetlówka kompaktowa z którą miałem do czynienia tak nie hałasowała.

 • #12 18 Maj 2018 00:03
  akytam
  Poziom 16  

  Kolego ghost666. Cytowanie lub tłumaczenie tego typu "artykułów" na naszym Forum odbieram jako reklamę, wsadzanie kija w mrowisko i zwykłe zaniżanie poziomu. Po prostu szkoda czasu.

 • #13 18 Maj 2018 00:06
  HD-VIDEO
  Poziom 38  

  badworm napisał:
  Mój pierwszy kontakt z "żarówką" LED


  Bo maiłeś kontakt z "żarówką" LED a nie dobrze wykonaną lampą LED; nic tam nie brzęczy

 • #14 18 Maj 2018 01:03
  george2002

  Poziom 19  

  Tak się zastanawiam czy elektroda schodzi na psy czy po prostu już specjalnie są takie artykuły pod dyskusje pisane (niestety obstawiam to pierwsze coraz bardziej) bo co drugie info i ledach nijak ma się z rzeczywistością no i te podstawowe wyłapane przez czytających błędy światło lub ciepło ... jeden pierun przecież ....

 • #15 18 Maj 2018 08:12
  Pan.Kropa
  Poziom 17  

  Ja od dłuższego czasu robię zapas zwykłych, niemodnych, obciachowych starodawnych żarówek. Nie ma nic lepszego od nich. Te wszystkie ledy, sredy, i wszystkie inne cuda to badziew. I trzeba mieć tytuł doktora od źródeł światła żeby kupić coś dobrego, bo albo coś daje trupie światło, albo zepsuje się po miesiącu, albo sieje zakłóceniami, albo to tamto i siamto. Zwykłą żarówkę wkręcasz i wiadomo że będzie świecić jak należy, i co najważniejsze to że nie będzie niszczyć ukradkiem wzroku.

 • #16 18 Maj 2018 08:31
  OldSkull
  Poziom 27  

  Niektóre punkty są trafione w sedno, ale niektóre to masakra:

  ghost666 napisał:
  6. Nie umierają po prostu gasnąc

  Przegrzane umierają po prostu gasnąć, często poprzez mruganie.
  ghost666 napisał:
  9. Dobrze znoszą ciepło

  No to pojechali po bandzie: najgorzej znoszą wysokie temperatury ze wszystkich źródeł światła. A niskie też nie jest lekko, trzeba je dobrze zabezpieczać przed skraplającą się wilgocią. Pojechali totalnie. To jest chyba największa wada LEDów, że łatwo je przegrzać i w ten sposób zabić.
  ghost666 napisał:
  11. LEDy nie powodują olśnienia

  Chyba tylko metalohalogeny powodują olśnienie w podobnie dużym stopniu. Przecież to jest jedna z większych wad reflektorów LED. Sam musiałem czasem użyć mlecznego klosza do profili (tracąc część światła) właśnie aby nie mieć problemów z olśnieniem.

  sq9fmc napisał:
  Blue hazard i nieciągłe widmo światła,

  katakrowa napisał:
  Do tego wady:
  a. Nie dają białego światła.

  Ależ to jest kwestia doboru. Bez problemu można znaleźć diody z wysokim CRI (na poziomie dobrych halogenów, nawet >90) i z ciągłym widmem światła. Sprawdźcie sobie choćby najtańsze białe diody mocy na TME i będziecie mieć ciągłe widmo. A trochę droższe i będzie CRI>80 (czyli znacznie lepiej niż świetlówki).

  Zasilacze do LEDów też dają radę. Mam od dwóch lat akwarium na LEDach (własnoręczna instalacja) i z zasilaczem nie ma absolutnie żadnych problemów (LEDy gorzej, ale sam zawiniłem przy montażu - za dużo ich było).
  Tak naprawdę mnóstwo czarnego PR LEDom robią badziewne świetlówki domowe i samochodowe. Dające "trupie" kolory i umierające błyskawicznie. Dodatkowo czasem dają efekt stroboskopowy, bo migają 50 albo 100Hz. Kupcie porządną taśmę albo oprawę to będziecie mega zadowoleni jak już pogodzicie się z ceną.

  Generalnie wadą LEDów jest ich zasilanie i chłodzenie. Zajmuje stosunkowo dużo miejsca i ma określoną sprawność - dlatego przy porównywaniu powinno się mnożyć sprawność diod x sprawność zasilacza.

 • #17 18 Maj 2018 10:24
  teofil111
  Poziom 12  

  Trzeba przyznać że postęp w diodach led do zastosowań oświetleniowych jednak jest pozytywny. Kilka lat temu byłem przeciwnikiem ledów ze względu na "trupie" światło oraz małą żywotność zasilania i do tematu długo nie wracałem. Ale około pół roku temu zmieniłem oświetlenie na początek w jednym pomieszczeniu, a potem w całym mieszkaniu, ważne aby nie kupować "noname", i zwracać uwagę na temperaturę barwową, dla mnie najbardziej odpowiednie to 2700K.

 • #18 18 Maj 2018 15:39
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Punkty 4, 6, 9, 10, 11:
  Gdybym nie używał LED'ów to może bym uwierzył...
  Mam w warsztacie listwę aluminiową z 6 LEd 3W - podczas pracy po ok. godzinie dwóch - dość ciepła. Po tygodniu spaliła się jedna dioda. Ponieważ zasilane ze źródła prądowego (mniejszy prąd niż dopuszczalny o ok. 10%-15%) zgasły wszystkie.
  Ponieważ nie mają żadnego "klosza" świecą praktycznie biorąc prawie tylko na blat, ale spojrzeć na nie z wysokości ich mocowania (czyli z boku) się nie da...
  Światło (mimo, ze zachwalane jako "NEUTRALNE") uniemożliwia odczytanie kodów kreskowych na rezystorach (już kilka razy musiałem się zastanawiać czy pomarańcz to pomarańcz, czy może czerwony).
  A i jeszcze... "bezpieczne" - dla tego kto siedzi w takim świetle - może (choć wątpię). Ale dla środowiska? Gdyby były nie trzeba by było ogłaszać konieczności utylizacji w specjalnych punktach.

 • #19 18 Maj 2018 16:01
  PPK
  Poziom 26  

  Rzeczywiście trzeba poznać nieco teorii, żeby kupić dobry produkt. Od ok 2 lat, pojawiają się niby Polskie żarówki LED 230VAC w których NIE MA PRZETWORNICY. Jest prostownik, rezystor szeregowy mocy, filtr (elektrolit). Ilość LED 'ów jest tak dobrana, żeby dawać max światła a jednocześnie nie przekroczyć prądu (spadku napięcia)na pojedynczej LED. To jest kompletny badziew. Wytrzymują max rok. Z zakupionych ok 20 szt w 2017r., świeci już tylko 2 szt. Zdychają głównie z powodu przekroczenia prądu pojedynczej LED.

 • #20 18 Maj 2018 16:51
  teofil111
  Poziom 12  

  Taśmy led nie nadają się jako główne źródło światła, co najwyżej jako "bajer". Żarówki led do głównego oświetlenia mam Philipsa, zasilane normalną izolowaną przetwornicą, a w jednym pokoju trafem toroidalnym pozostałym jeszcze po starych halogenach.

 • #21 18 Maj 2018 18:00
  altar3
  Poziom 12  

  Ja osobiście w całym domu używam żarówek LED od ponad roku i nie narzekam. Mam ich 9 firmy nie znanej i żadna nie padła a koszt jednej to około 25zł i światło jest ok. Więc nie jest to takie złe. Przez to że nie padła jeszcze żadna wiec nie zaglądałem do nich trudno mi powiedzieć co jest w środku poza diodą.

 • #22 18 Maj 2018 18:11
  HD-VIDEO
  Poziom 38  

  Jedna z lepiej zrobionych lamp LED, którą kiedyś polecałem; 1055lm/10W(odp.75W)/Ra>80

  Przetwornica CC opisana jako DC:30V-150V na MT7812, diody 2835 Epistar 11szt. w połączeniu szeregowym, na wejściu 230V, warystor 7D471K + prost filtr RC.

  Korpus radiatora waży 60 gramów otoczony bardzo twardym plastikiem.

  Lampa prawie całkowicie rozbieralna, bezpiecznik umieszczony na zewnątrz płytki, który jest podłączony do zewnętrznego gwintowanego trzonka E27 - nie można całkowicie wysunąć płytki przetwornicy. Trzonek punktowo mocowany do plastikowego korpusu.

  Okrągła aluminiowa płytka z diodami LED mocowana na złączu, poprzez pastę, przykręcana do radiatora dwoma blachowkrętami w plastikowy korpus. Jest to wada - to mocowanie ma tendencje do luzowania się, z uwagi na zbyt wysoką temperaturę.

  Pomiar temperatury pirometrem od zewnątrz ponad 90°C.

  Obecnie po 30 miesiącach:

  Dwie lampy (z 7szt) LED uszkodziły się (migotanie); praca w domu, w granicach 9 godzin/dzień

  przepracowały ok. 7tys. godzin.... a na opakowaniu 30tys. godzin.

  12 powodów, dla których warto stosować oświetlenie LED12 powodów, dla których warto stosować oświetlenie LED

 • #23 18 Maj 2018 21:48
  coberr
  Poziom 19  

  Panie Ghost666 - nie wiem kto sponsorował ten Twoj pseudo artykuł tudzież pseudo recenzję - zapewne jakiś producent ale już sporo forumowiczów wypowiedziało się w kwestii negatywnego wpływu światła (widma) na zdrowie - a dokładniej na stan narządu wzroku...

  Jakimś dziwnym trafem nikt nigdy w takich pseudorecenzjach nie napisze - ze zarowno widmo świetlówek oraz diod led (w strone barwy niebieskiej i dalej UV) uszkadza oczy... jakos nikt nie napisze - ze światło to przyczynia się do znacznie szybszego rozwoju chorób takich jak np. zmętnienie soczewki - czyli zaćma...

  ale kasa musi się zgadzać - po to zostaliśmy pozbawieni możliwosci wyboru pomiędzy światłem żarowym a obecnie jedynie słusznym wynikającym ze zjawisk fluorescencji czy elektroluminescencji... Tzw "Uniiiia" :)

 • #24 18 Maj 2018 22:57
  HD-VIDEO
  Poziom 38  

  To jest tłumaczenie z linku.

  A są jakieś badania na ten temat "negatywnego wpływu światła (widma) na zdrowie"

 • #25 18 Maj 2018 23:02
  robokop
  Moderator Samochody

  Dawno nie czytałem tak durnego artykułu. Ledy gasną - natychmiastowo - to nie świetlówka, że raz włączona świeci latami, aż do przepalenia grzałek czy wypalenia luminoforu. Olśnienie - małe, punktowe źródło, które trzeba rozpraszać. Widmo i barwa - cóż, tutaj to wybitnie kwestia upodobań. Od zawsze chyba i jeszcze długo długo najprzyjemniejsze i najmniej męczące światło będzie dawać chyba tradycyjna żarówka. Ciepło - tutaj to już nie zawaham się użyć wprost stwierdzenia, że to brednia straszliwa.

 • #26 18 Maj 2018 23:56
  grawastar1986
  Poziom 12  

  Od ostatniego tygodnia padły mi 3 z 4 ledówek Toshiba 10W. Pracowały 10 godz. dziennie przez pół roku. Wcześniej stopniowo padło przez niecały rok 30 szt. (trzydzieści sztuk) no name 5W. Już drugi rok trzymają się ledówki no name 7W z aluminiowym radiatorem na zewnątrz obudowy. Podczas świecenia, radiatora nie da się dotknąć bez oparzenia.

 • #27 18 Maj 2018 23:57
  pipałosia
  Poziom 25  

  Mam w tej chwili wszędzie ledowe oświetlenie od kilku lat i nie narzekam. Nic mi nie piszczy albo głuchy jestem, bądź nie słyszę tych częstotliwości. Kolory też potrafię rozróżnić chyba że ich po prostu nie znam a wydaję mi się że zielony od czerwonego rozróżnię i przy sklejaniu modeli jakoś mi to nie przeszkadza, zmęczenia wzroku jakoś też nie odczuwam. Ważne dla mnie że rachunki za tak zwany prąd są niższe niż kiedyś. Takie moje doświadczenia, obserwacje.

 • #28 18 Maj 2018 23:58
  guciu2
  Poziom 14  

  Ja za to dodam dla przeciwwagi jeden powód dlaczego nie warto stosować - jak ktoś używa tych ledowych w miejscu pracy albo otoczeniu to niech szykuje pieniądze na dobrego okulistę. Po kilkunastu miesiącach użytkowania można zauważyć pogorszenie wzroku nieważne jakiej jakości te ledy by były, czy tanie czy drogie. Całą mnogość zalet można do kubła wyrzucić jeśli niedługo mało co będziesz widział.

  Przesiadka z lampy ledowej na np. halogenową przy biurku daje takie wrażenie jak dla audiofila przesiadka ze wzmacniacza scalonego klasy D na lampucerę :)

 • #29 19 Maj 2018 00:48
  HD-VIDEO
  Poziom 38  

  guciu2 napisał:
  Po kilkunastu miesiącach użytkowania można zauważyć pogorszenie wzroku


  Jakieś badania, bo na żadnych żadnych rzetelnych wypowiedzi nie widać w tym temacie.

 • #30 19 Maj 2018 00:54
  arigato
  Poziom 25  

  guciu2 napisał:

  Przesiadka z lampy ledowej na np. halogenową przy biurku daje takie wrażenie jak dla audiofila przesiadka ze wzmacniacza scalonego klasy D na lampucerę :)

  Czy ma to oznaczać, że owa lampucera jest czymś lepszym od wzmacniacza klasy D?
  O ile mi wiadomo - najsłabszym ogniwem w układzie audio są przetworniki zamieniające "dźwięk elektryczny" na ciśnienie akustyczne. Jeżeli zastosuję głośnik szerokopasmowy, niezabudowany i z bardzo niskiej półki to żaden lampowy wzmacniacz tutaj cudów nie dokona.
  Podobnie należy patrzeć na źródła światła. Nie jest ważne, co świeci tylko jak!
  Dlaczego świeca w zestawieniu z żarówką jest gorsza?
  Do czytania najlepiej jest stosować tzw. światło rozproszone (np. odbite od białego sufitu), bo projekcyjne (takie daje np. halogen i również LED o wysokiej temperaturze widmowej, czyli powyżej 3000K), powoduje zbyt wielkie nasilenie kontrastów. Może nie jest to szczęśliwe określenie, ale oddaje istotę rzeczy.
  Praca stanowiskowa wymaga zgoła innego podejścia. Dział BHP zajmuje się tą dziedziną. Każdy wie, że tradycyjnej świetlówki (rury) nie powinno się stosować przy oświetleniu stanowiska tokarskiego. Tutaj najlepsze jest tzw. oświetlenie mieszane.
  robokop napisał:
  Olśnienie - małe, punktowe źródło, które trzeba rozpraszać. Widmo i barwa - cóż, tutaj to wybitnie kwestia upodobań. Od zawsze chyba i jeszcze długo, długo najprzyjemniejsze i najmniej męczące światło będzie dawać chyba tradycyjna żarówka.

  Trochę szkoda, że tak kategorycznie kolega się odnosi do spraw, co do których nie jest zbytnio zorientowany. Szacun dla dorobku na forum :-)
  Niewłaściwie użyta żarówka również może doprowadzić do szału. Nie mam tutaj na myśli "Szału uniesień" pana Podkowińskiego.
  robokop napisał:
  Ciepło - tutaj to już nie zawaham się użyć wprost stwierdzenia, że to brednia straszliwa.

  Ile razy kolega oglądał film, w którym porą nocną jadący samochód oświetlał sobie drogę białymi światłami?
  Czy zadał sobie kolega pytanie - dlaczego te światła nie są żółte? Przecież w ciągu całego dnia żarówki świecą na żółto!
  Ot, taka mała zagwozdka dla miłego kolegi.
  Odrobinę mniej radykalizmu w kwestiach mniej znanych...

  Oświetlenie LED nie jest pozbawione wad, ale niczego lepszego człowiek do tej pory nie wymyślił. Elektronika skutecznie eliminuje niedociągnięcia i przy zastosowaniu poprawnych rozwiązań nie może być mowy o jakiejkolwiek szkodliwości tego rodzaju oświetlenia. Przecież nie od wynalezienia diody białej, patrzymy na te czerwone, zielone, żółte...
  Zapachniało teorią spiskową w stylu - smuga kondensacyjna za odrzutowcem to nic innego jak fosgeny i tajemnicze substancje, zmólające społeczeństwo :D
  Cieszmy się tym, co dzięki Polakom daje nam świat. Przecież to nasi rodacy niebieskie diodki...
  Normalnie, kocham Polskę :D
  I już trzeci raz poprawiam!
  Nawet nie wiedziałem, że w tym wątku chodzi o pozytywne spojrzenie na...
  Moment, niech pomyślę... Co by tu walnąć, tak dla medalu?
  A... dobra! I tak was lubię.