Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt LED TV - Brak podświetlenia, diody naprawione ale nadal nic

17 Maj 2018 18:12 3405 19
  • Poziom 19  
    Mam dość "tęgą" płytę TP.MSD309.BP85 - ogólnie jest to telewizor Blaupunkta Bla-40/133L-WB-5B2-FHBKU_EU z matrycą LSC400HM06. W TV wszystko działa, oprócz podświetlenia matrycy (jest dźwięk, matryca wyświetla obraz itp.).

Dobrałem się do podświetlenia, podając po +/- 25V na każdy z czterech pasków ledowych. Dwa z nich nie świeciły, więc idąc pojedynczo wyszła wymiana w sumie trzech sztuk.

Aktualnie podając 25V na każdy pasek wszystkie diody się zapalają więc powinno już być OK - niestety praktycznie żadnej poprawy, przy włączaniu nadal brak podświetlenia. Płyta ma dwa oddzielne gniazda na zasilanie ledów, na STBy jest 35V, a przy załączeniu skacze na około 90V i po chwili spada do 35V - na tyle ile wiem, jest to typowe dla uszkodzenia podświetlenia, które przecież naprawiłem, chociaż wiem, że wypadałoby podać napięcie zewnętrzne bodajże 60V by sprawdzić czy zapalają się w komplecie (60V na dwa paski) - niestety nie mam za bardzo jak zorganizować takiego napięcia, chciałbym żeby ktoś podsunął mi pomysł na zewnętrzne zasilanie, no i ogólnie przy naprawie tego TVika.
  • Poziom 40  
    A listwy są połączone w jaki sposób? Na złączach też czasami bywają przerwy.
  • Poziom 19  
    Na złączach wszystko wygląda w porządku, pozostaje chyba podać 60V na jedną i drugą wtyczkę w celu sprawdzenia, czy obie pary się zapalą, tylko maksymalne napięcie jakie mam to 30V, zastanawiam się skąd i jak zorganizować takie napięcie.

Blaupunkt LED TV - Brak podświetlenia, diody naprawione ale nadal nic
  • Poziom 9  
    wentyl215 napisał:
    Na złączach wszystko wygląda w porządku, pozostaje chyba podać 60V na jedną i drugą wtyczkę w celu sprawdzenia, czy obie pary się zapalą, tylko maksymalne napięcie jakie mam to 30V, zastanawiam się skąd i jak zorganizować takie napięcie.

Na znanym portalu u naszych friendów sa testery do LED i tym to już jest normalna praca pozdr.
  • Poziom 19  
    Chodzi ci o coś w rodzaju jak iFix RT300M?

Póki co można by było pomyśleć nad jakimś chwilowym rozwiązaniem i podłączeniem, ale dzięki ;)
  • Poziom 21  
    Coś tego pokroju,ja mam taki z wyświetlaczem volt i amper dodatkowo zmiana prądu ledów.
  • Poziom 20  
    wentyl215 napisał:
    Aktualnie podając 25V na każdy pasek wszystkie diody się zapalają więc powinno już być OK

Razem czy osobno będą świecić z zewnętrznego zasilacza, nawet jak znajdziesz taki na 100V. Masz uszkodzone pozostałe diody, albo przynajmniej jedną ( przy sprawnym driverze i połączeniach). Żeby znaleźć uszkodzoną diodę zasil każdy string z osobna podając 25V i zacznij stopniowo zmniejszać napięcie. Diody które zgasną albo będą świeciły słabiej od pozostałych należy wymienić.
  • Poziom 19  
    Dzięki za podpowiedź, sprawdzę to za jakiś czas, przy okazji chciałem zapytać o driver - na tej płycie będzie to UB10? OB3350? Jakie napięcia mają być na poszczególnych nóżkach?

No i kwestia stabilizatorów, ponieważ jeden z nich - UL1 (1117B) przy włączeniu TV puszcza z 1 nóżki (GND) na VOUT, znaczy się jest przejście. Inne stabilizatory, w tym identyczny pod UL11 nie ma takiego objawu.

Kolejna sprawa to dioda DB13, która przechodzi w dwie strony (test diody), po wylutowaniu okazało się, że dioda jest w porządku, przejście pomiędzy polami lutowniczymi DB13 również obecne bez diody.
  • Moderator TV
    wentyl215 napisał:
    chciałem zapytać o driver - na tej płycie będzie to UB10? OB3350?

Zapytaj Google.
  • Poziom 19  
    bogred napisał:
    wentyl215 napisał:
    chciałem zapytać o driver - na tej płycie będzie to UB10? OB3350?

Zapytaj Google.

Pytałem i potwierdził, ale wolę zapytać i się upewnić ;)
  • Moderator TV
    Akurat do tego układu jest dostępna kompletna dokumentacja i to bez trudu do znalezienia. A teraz - działaj.
  • Poziom 43  
    wentyl215 napisał:
    No i kwestia stabilizatorów, ponieważ jeden z nich - UL1 (1117B) przy włączeniu TV puszcza z 1 nóżki (GND) na VOUT, znaczy się jest przejście.
    wentyl215 napisał:
    Kolejna sprawa to dioda DB13, która przechodzi w dwie strony (test diody), po wylutowaniu okazało się, że dioda jest w porządku, przejście pomiędzy polami lutowniczymi DB13 również obecne bez diody.
    bogred napisał:
    A teraz - działaj.

Z taką wiedzą? ;)

Jak raportowałem, że temat zaniża poziom, choćby z powodu niewłaściwego tytułu tematu, ale nie tylko, to mnie olaliście. ;)
  • Poziom 19  
    Dzięki za przeniesienie - skoro już jestem we właściwym miejscu, to czy ktoś mógłby mi pomóc w temacie?
  • Poziom 39  
    Zależy ile diod jest na listwę i na jakie napięcie jest dioda ja zazwyczaj albo sprawdzam każdą z osobna pod dwie ostre pęsety podpinam zasilanie i lekko nakłuwam zdzieram laminat przy padach albo aby sprawdzić całą listwę podpinam zasilacz od drukarki HP na recyklingu pełno tego ma 32V 940mA i 16V 625mA i przy 32 calowym podświetlaniu wystarcza aby zapalić całą jedną listwę.
  • Poziom 19  
    gradek83 napisał:
    Zależy ile diod jest na listwę i na jakie napięcie jest dioda ja zazwyczaj albo sprawdzam każdą z osobna pod dwie ostre pęsety podpinam zasilanie i lekko nakłuwam zdzieram laminat przy padach albo aby sprawdzić całą listwę podpinam zasilacz od drukarki HP na recyklingu pełno tego ma 32V 940mA i 16V 625mA i przy 32 calowym podświetlaniu wystarcza aby zapalić całą jedną listwę.

Dzięki za odpowiedź, chociaż wspominałem, że napięcie 30V posiadam, gdzie już pisałem, że każda listwa świeci w komplecie (4 listwy bodajże po 10 ledów) - listwy są połączone parami i wypadałoby dać 60V - do tematu wrócę w następnym tygodniu.
  • Poziom 15  
    Witajcie.
    Mam podobny problem z LED-ami w TV Blaupunkt.
    Chciałem zastosować "Moduł LED 3 diody na 12V" 8 sztuk takich modułów czyli 96V lecz nie działa :(
    Podczas uruchomienia TV pokazuje się ok 100V diody migną i tyle w temacie. 38V tyle co na STB.

Jakieś pomysły? Czy driver musi widzieć jakąś konkretną rezystancję ?
  • Poziom 21  
    Rozbierasz panel i będzie widać ile diodek uszkodzonych.Ja staram się wymieniać na nowe minimalizuje się możliwość poprawek i ponownego rozbierania panela pozdr.
  • Poziom 20  
    kiko_tychy napisał:
    Czy driver musi widzieć jakąś konkretną rezystancję ?

Driver ma "widzieć" określoną ilość diod, o konkretnych parametrach dla danego modelu podświetlenia.
    kiko_tychy napisał:
    "Moduł LED 3 diody na 12V
    Kombinacje - :not: