Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukanie masy w instalacji przyczepki, 7pin

patryk19901023 17 Maj 2018 18:20 300 5
  • #1 17 Maj 2018 18:20
    patryk19901023
    Poziom 2  

Witam,
    Jest to mój pierwszy post na forum więc witam serdecznie wszystkich. I do rzeczy: chcemy uruchomić z teściem oświetlenie przyczepki kupiłem wtyk nowy na 7 pin. Wymienilismy gniazdo przy hak z tym że tam prosto było znaleźć masę. Walczymy już kilka dobrych godzin i nie możemy sobie poradzić z znalezieniem kabla masy w przyczepie. Mamy 6 czarnych z numeracją i jeden żółto zielony. Z tym że numeracja i kolory na nie wiele się zdają gdyż przyczepka samorób. Proszę jak o pomoc jak w jednym z 7 przewodów znaleźć masę?

0 5
  • #2 17 Maj 2018 18:27
    stanislaw1954
    Poziom 41  

patryk19901023 napisał:
    Proszę jak o pomoc jak w jednym z 7 przewodów znaleźć masę?
    Wyjąć wszystkie żarówki. omomierz i pomiar każdego przewodu względem masy.

0
  • #3 17 Maj 2018 18:29
    abart64
    Poziom 28  

Jeśli jest przewód masy podłączony do masy przyczepy to np. prostownik krokodylem minus do ramy a plusem przez żarówkę reflektorową dotykasz po kolei przewodów. Na 6-ciu powinny się świecić światła w przyczepie, na siódmym powinna się zaświecić żarówa, to jest przewód masy.

0
  • #4 17 Maj 2018 21:03
    patryk19901023
    Poziom 2  

Próbowałem z omomierzem. Mam masę na każdym przewodzie. Wydaje mi się że izolacja może nie być w najlepszym stanie. Rozładowałem akumulator. Jutro będę walczyć dalej. No najdalej w sobotę. O efektach będę informował na bieżąco.
    Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

0
  • #5 17 Maj 2018 23:24
    kierbedz4
    Poziom 34  

Umowna masa we wtyczce jest oznaczona numerem 10 oraz w gnieżdzie zabudowanym na haku masa wychodzi ze styku 10.

0
  • #6 18 Maj 2018 16:04
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Ale tu chodzi o to, że przewód to sterowniczy 7Gcoś i nie wiadomo który przewód jest od czego. Gdybym ja to robił, to podłączyłbym masę na przewodzie żółto-zielonym. Ale tak to trzeba zgadywać, albo rozbierać wszystko i rozrysować sobie schemat. Przewód masowy w instalacji przyczepy nie musi być połączony z ramą, może to być dodatkowy problem. Proponuję szukać w następujący sposób. Weź naładowany akumulator (żeby nie łączył się - z masą przyczepki), szeregowo żarówkę H4 jako bezpiecznik i badaj kombinacje przewodów, pomiędzy nimi lub pomiędzy przewodem a ramą przyczepki. Zwarcie da pełne świecenie żarówki, natomiast błędne połączenie (np. pomiędzy kierunkowskazem a pozycją) da Ci "choinkę". Przyda się druga osoba ew. lustra do spoglądania na tylne światła.

0
  Szukaj w 5mln produktów