Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

akumulator żelowy jako zapasowe źródło energii.

miszamaster 17 Maj 2018 20:25 279 3
  • #1 17 Maj 2018 20:25
    miszamaster
    Poziom 6  

Witam, na wstępie chciałem Wszystkich bardzo serdecznie przywitać.
    Jeśli ten post umieściłem w nieodpowiednim dziale bądź podobny temat już był (szukałem co prawda, ale nie znalazłem takiego który rozwiałby moje wątpliwości) to proszę o jakiś link lub przeniesienie, a teraz do rzeczy.

Jako, że zbliża się powoli lato to wiadomo każdy planuje sobie jakieś wakacje, ja wybieram się na biwak na którym nie będzie dostępu do prądu i tak pomyślałem, że zamiast wydawać pieniądze na drogie powerbanki, może lepiej samemu zrobić sobie takowy. Dodam co ważne, że wszystkie urządzenia będą ładowane z gniazda zapalniczki samochodowej, więc wydaje mi się, że przetwornica nie będzie potrzebna. Chciałem kupić sobie akumulator o takich parametrach:
    12V 7Ah / 7000mAh (tutaj link do allegro: http://allegro.pl/akumulator-agm-12v-7ah-do-zabawki-autko-motor-1460-i7171598541.html )

No i do tego wiadomo rozgałęźnik na 3 gniazda zapalniczki. Ładować chciałem smartfona, takiego standardowego, nie ma dużego wyświetlacza itd. (niestety w danym momencie nie mam zasilacza z wyjściem od zapalniczki, żeby spisać parametry),parametry baterii telefonu to:
    3.7VDC 2000mAH 7.4 Wh. Dodam, że nie znam się zbytnio na tych oznaczeniach i trochę to dla mnie czarna magia. Poza telefonem ładować też chciałem halogen ledowy który w zestawie ma ładowarkę pod zapalniczkę samochodową (link do halogenu: http://allegro.pl/halogen-przenosny-roboczy-lampa-led-30w-akumulator-i7264142712.html ), aha i dodatkowo od czasu do czasu w razie potrzeby włączyłbym lodówkę samochodową (parametry lodówki: Roczne zużycie energii 65 kWh, Zasilanie 230-240 V 50/60 Hz i z gniazda zapalniczki samochodowej - 12 V) (wydaje mi się, że z takim zapotrzebowaniem ten akumulator nie starczy na długo).

A więc teraz moje pytania, na ile ładowań starczyłby mi taki akumulator oraz przez ile czasu chodziłaby na tym sama lodówka? Czy opłaca się kupić ten czy lepiej zapłacić trochę więcej i kupić coś lepszego np. coś co ma 12Ah? Czy to dalej za mało? Dodam, że chciałem wyjechać tak na 5 dni (telefon ładuję co drugi, czasem co trzeci dzień). No i jeszcze jedna sprawa, czy taki akumulator żelowy mogę ładować czymś takimi? (link: http://allegro.pl/ladowarka-do-akumulatorow-12v-zelowych-okazja-i5503850653.html ) czy raczej szybko uszkodzę ten akumulator? Prosiłbym o konkretne odpowiedzi i jeśli coś z danych będzie jeszcze potrzebne to oczywiście napiszę. Ewentualnie możecie mi dać linki albo polecić z nazwy jakieś lepsze akumulatory które uważacie, że będą odpowiednie. Dziękuję i pozdrawiam.

0 3
  • Pomocny post
    #2 17 Maj 2018 20:33
    kacpo1
    Poziom 32  

Znacznie lepszym wyborem są ogniwa litowo jonowe, wielkość jednego ogniwa jest porównywalna do baterii "paluszka" a jej pojemność to ~2.1 Ah - ~3.4 Ah (przy wielkości zwykłej baterii). Oczywiście gdyby nie było różnic między nimi a akumulatorem żelowym, to coś by nie grało. Po pierwsze - napięcie ogniwa 3.7V (oczywiście można łączyć szeregowo aby zwiększyć napięcie i równolegle aby zwiększyć pojemność) Po drugie, stosunkowo niski prąd rozładowywania, w zależności od ogniwa, 1A do kilkudziesięciu A.

0
  • Pomocny post
    #3 17 Maj 2018 21:14
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Niestety, twoje pomysły nie wytrzymują podstawowych obliczeń.
    Wyobraż sobie, że liczysz zapas wody, a nie prądu: ile garnków o pojemności 2 litrów (= 2000mAh) napełnisz z wiaderka o pojemności 7 litrów (= 7000mAh)?
    Teraz lodówka: 56kWh na rok, to 56 000 x 3600 Wato-sekund na rok (365 dni x 24 godziny x 3600 sekund w godzinie daje 31,5 miliona sekund), czyli średni pobór mocy jest 6,3W, co przy 12V oznacza średni pobór prądu ok. 0,5A. Zatem w pełni naładowany akumulator 7Ah zasili taką lodówkę przez 14 godzin, a potem musisz go ładować, albo wymienić na naładowany.
    Teraz "halogen ledowy" - takie coś nie istnieje, podobnie jak nie ma świetlówki naftowej ...
    Ta lampa pobiera 30W, a w akumulatorze masz zapas 12V x 7Ah = 84Wh, co wystarczy dla Twojej lampy na nieco ponad 2 godziny świecenia (przy takim obciążeniu pojemność akumulatora maleje).
    Akumulator samochodowy ma pojemność ok. 6 razy większą, więc jeśli byś chciał go użyć, to czas zasilania Twoich urządzeń przedłuży się też 6-krotnie.
    Jeśli chcesz zasilać coś mocą 50W przez kilkadziesiąt godzin, to wyjściem może być tylko agregat prądotwórczy.

0
  • #4 17 Maj 2018 22:28
    miszamaster
    Poziom 6  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, jedna jak i druga bardzo mi pomogły. Co do tej pierwszej chciałem zapytać jak zrobić taką baterię z tych ogniw? Masz może jakiś schemat albo ewentualnie mógłbyś narysować mi to w Paincie? Wiemy, że zależy mi na tym aby zasilanie było 12V i czas pracy jak najdłuższy.
    Bo patrzyłem trochę na internecie i znalazłem podobny temat jednak jest bardzo rozległy i przeglądanie wszystkich postów w celu uzyskania odpowiedzi zajęłoby mi trochę czasu. Zakładając, że stać byłoby mnie na dziesięć takich 3,6V 3500mAh 10A ogniw to oprócz nich, czego potrzebowałbym jeszcze? Jeśli jest jakiś temat gdzieś tutaj na forum (dla gościa całkiem zielonego) który mówi jak to zrobić to poprosiłbym linka, sam niestety niczego nie znalazłem. Pozdrawiam.

0