Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba 32AV933G - nie startuje, tylko czerwona dioda

mr_theo 17 Maj 2018 21:35 354 0
  • #1 17 Maj 2018 21:35
    mr_theo
    Poziom 10  

Witam wszystkich.

Proszę o pomoc w dalszej diagnozie i doprowadzeniu do sprawności telewizora Toshiba 32AV933G.

Łobuz około dwóch tygodni temu nagle przestał działać. Przed południem pracował, został wyłączony do czuwania, wszystko wydawało się OK. Po południu świeciło się czuwanie, ale sam telewizor nie reagował już na pilota i guziki na obudowie - nie włączał się. W międzyczasie nie było burzy, pozostałe sprzęty w domu działały i działają bez zarzutu.

Rozkręciłem obudowę, napięcie wychodzące z płyty zasilającej (zasilacza) w trybie czuwania było poprawne - 5VDC. Zwierając piny +5V_Standby oraz STANDBY na CN1 wymusiłem podanie z zasilacza napięcia pracy - i tutaj również poprawne 12VDC. Zwarcie pinów INVERTER_ON_OFF oraz +5V_Standby skutkowało włączeniem podświetlania matrycy - tutaj też więc wydaje sie, że jest OK. Problem leży więc pewnie w płycie głównej.

W tym momencie trochę na ślepo, poczytawszy że to częsta przyczyna problemów w tych telewizorach, postanowiłem wymienić pamięć z wsadem do matrycy. Jak postanowiłem, tak zrobiłem. Nie przyniosło to jednak skutku.

Dalej postanowiłem pomierzyć napięcia na przetwornicach napięciowych / stabilizatorach płyty głównej (U1 do U5). Wg moich pomiarów wszystkie poza U3 były OK. Z kolei do U3 w trybie czuwania wchodziło piękne i stabilne 5VDC, a wychodziło okrągłe zero. Wniosek prosty - do wymiany. Kupiłem, wymieniłem. Efekt - dalej coś nie gra.

Pomiary po wymianie przedstawiam niżej:

U1
    1=4.77V
    2=0V
    3=2.2V
    4=1.2V
    5=3.4V

U2
    1=2.3V
    2=0V
    3=1.34V
    4=5.05V
    5=0.6V

U3
    1=2.3V
    2=0V
    3=0V
    4=5V
    5=0V

U4
    1=5.04V
    2=0V
    3=2.2V
    4=1.2V
    5=3.4V

U5
    1=4.77V
    2=0V
    3=2.2V
    4=1.2V
    5=2.5V

Jak widać, U1, U2, U4, U5 wydają się pracować bez zarzutu. Z kolei z U3 dalej jest problem - napięcie na wyjściu z U3 pojawia się na pinie 1, powinno na 3 i zamiast oczekiwanych 1.8VDC ma 2.3VDC (w trybie wymuszonego napięcia pracy, tj. 12VDC podawanego z zasilacza, na tym samym, niepoprawnym? pinie jest 5VDC).

I teraz mam zagwozdkę:
    - Czy kupiłem i wlutowałem zły układ? Wg dokumentacji jest to model RT8059GJ5, taki też kupiłem. Dostałem element fizycznie identyczny z tym, czego się spodziewałem, ale na obudowie mam napis "A17H". Czy należy się tym przejmować?
    - Może układ jest walnięty / źle wlutowany? Gdyby na wyjściu dalej było zero, sprawa byłaby jasna. Ale tutaj mam jakieś napięcie, tylko że na - wg dokumentacji - niewłaściwym pinie... Dlaczego akurat na tym? o_O
    - Może coś pomieszałem podczas pomiarów przed wymianą przetwornicy i już wcześniej napięcie było nie na tym pinie, na którym powinno? Wydaje mi się, że nie zrobiłbym takiego błędu, ale jestem już co nieco skołowany.

Macie jakieś sugestie, uwagi? Będę wdzięczny za podpowiedzi.

---

Powiązany temat, który podczytywałem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3224443.html

Załączam manual serwisowy z którego korzystam. Jest co prawda do modelu 32LV933G (ja mam 32AV933G), ale wg manuala różnica to "tylko" kwestia matrycy od innego producenta.
    Toshiba_32..33G.pdf Download (2.5 MB)

0 0