Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka Bosch SGI33E05EU - Nie grzeje wody, program trwa w nieskończoność

17 Maj 2018 23:03 825 8
 • Poziom 10  
  Witam, mam problem ze zmywarką rodziców, oddali ją do warsztatu w którym zajmują się sprzętem AGD, diagnoza padła na uszkodzony sterownik.

  Problem jest taki, że zmywarka myje w nieskończoność i nie grzeje wody, czasem jednak ma zaskoki i działa normalnie grzejąc wodę. Doszedłem do tego, że ze sterownika nie wychodzi napięcie na grzałkę zacząłem więc od sprawdzenia zimnych lutów, sprawdzenia przekaźników zasilaczem laboratoryjnym i miernikiem na ciągłość obwodu czy te je zamykają, przekaźniki nie zawieszają się i pracują prawidłowo. Na styku przekaźnika jest te ok 230V, ale najwidoczniej brak jest zasilania na cewkę 24V, rozebrałem też przełącznik i sprawdziłem w nim styki. Sprawdziłem więc wszystko po kolei mianowicie mikrostyk zamykający obwód grzałki pod wpływem ciśnienia, po uzupełnieniu zmywarki wodą membrana działa na mikrostyk i go zamyka ale to i tak jest w sumie nieistotne bo i tak brak jest napięcia ze sterownika.

  Sprawdziłem też mikrostyk hydrostatu, ale ten odpowiada za przelanie zmywarki i po jego naciśnięciu ta wyrzuca wodę... Sprawdziłem więc czujnik NTC i zintegrowany z nim termostat (termostat ma obwód zamknięty, po podgrzaniu otwiera, jeśli chodzi o rezystancję NTC to wynosi ona ok 48kΩ, po podgrzaniu maleje, a gdy potraktowałem go porządnie zamrażaczem wzrosła nawet do ponad 200kΩ. Więc wychodzi na to, że ten pracuje prawidłowo. Tutaj moje pomysły się skończyły i podejrzewam wysypanie się oprogramowania?

  Zauważyłem, że w trakcie pracy zmywarki gdy otworzę klapę (wiadomo switch na zamku wstrzymuje prace i ponawia ją od razu po zamknięciu klapy) pojawia się od razu zaginione napięcie ze sterownika na grzałkę i wszystko działa ok. Jakieś pomysły?
  Pozdrawiam
  Zmywarka Bosch SGI33E05EU - Nie grzeje wody, program trwa w nieskończonośćZmywarka Bosch SGI33E05EU - Nie grzeje wody, program trwa w nieskończonośćZmywarka Bosch SGI33E05EU - Nie grzeje wody, program trwa w nieskończoność
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 21  
  Sprawdź styki przekaźnika grzałki, a najlepiej wymień ten przekaźnik:)
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 10  
  Nawet jeśli zmywarka działa prawidłowo napięcie na cewki przekaźników wynosi 8V, coś chyba nie tak skoro siedzą tam przekaźniki sterowane 24V?
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Sprawdź lub wymień C6.
 • Poziom 10  
  No i faktycznie idąc tropem (ścieżką zasilania cewek przekaźników) zbyt niskiego napięcia na tej ścieżce okazało się, że element zaznaczony pomarańczową strzałka jest spalony (widoczna dziurka po strzale). Teraz tylko pytanie co to jest? Tranzystor unipolarny 24V? Jak załączony jest jeden przekaźnik od pompy napięcie wynosi 18V, ale jak załącza się ten od grzałki spada do 8V na obu (całej trasie).
 • Pomocny post
  Moderator
  Loker napisał:
  jest spalony (widoczna dziurka po strzale) teraz tylko pytanie co to jest?
  Proszę A1t= BAW56T (dual, ca, BAW62, (1N4148) SOT416)… :D
  Zmywarka Bosch SGI33E05EU - Nie grzeje wody, program trwa w nieskończoność
 • Poziom 10  
  Super! :D dzięki. Zamieniłem tę diodę dwiema 1N4148 bo nie mogłem znaleźć A1t, ale napięcie jest bez zmian tj. 18V gdy wysterowany jest jeden przekaźnik i 8V gdy wysterowane są oba jednocześnie. Wykonałem jeszcze pomiar pojemności wspomnianego wcześniej C6 i reszty kondensatorów i okazało się, że ten jednak też jest walnięty i jego pojemność wynosi 303nF gdzie powinno być 1.5 µF. Spróbuję go dorwać i zamienić, dam znać :)
 • Poziom 10  
  Dziękuję wszystkim za pomoc! Bardzo chwali się sprawność i chęć pomocy jaka miała miejsce w tej sytuacji na tym forum  Po wymianie diód i kondensatorów napięcie sterowania przekaźnikami wróciło na 28V. Mam nadzieję że nie stanie się nic cewkom przekaźników przez napięcie wyższe o 4V, może tak jest dlatego, że zastosowałem jedyny dostępny mi przy sobocie kondensator 2,2µF zamiast 1,5µF ale wątpię bo predzej ma to wpływ na prąd niż napięcie. 
  Zamykam.