Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki niskotonowe w środku rury PCV . Głośnik przenośny

XKowalskiX 18 Maj 2018 09:32 300 5
  • #1 18 Maj 2018 09:32
    XKowalskiX
    Poziom 3  

Witam chciałbym się dowiedzieć czy takie ułożenie głośników ma jakiś sens ? Głośniki niskotonowe w środku rury PCV . Głośnik przenośny
    Jestem raczej początkujący ;)
    Strzałki to kierunek zwrotów głośników.
    przez 3 dni będę nieobecny :D

0 5
  • #2 18 Maj 2018 10:06
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ma sens, o ile głośniki są dopasowane do pojemności Wewnętrznej obudowy (rury). W sumie to typowa obudowa BR (przynajmniej w zamyśle), oczywiście długość BR i jego przekrój także musi być odpowiednio wyliczony. Trochę mnie tylko martwi skierowanie głośników wysokotonowych naprzeciwko siebie - z odsłuchem będzie problem...
    P.S. Oczywiście jeden z głośników niskotonowych (o ile będą w tej samej objętości akustycznej) powinien być podłączony w przeciw-fazie. W innym wypadku basu nie będzie w ogóle.

0
  • #3 18 Maj 2018 10:33
    marian133
    Poziom 38  

398216 Usunięty napisał:
    W sumie to typowa obudowa BR (przynajmniej w zamyśle),

Jeśli moja wyobraźnia podpowiada mi to co autor mial na myśli (głośniki niskotonowe umieszczone w środku rury), to jest to obudowa BP4, która w połączeniu z głośnikami (tylko) wysokotonowymi w tym przypadku nie ma sensu. Jeśli zaś głośniki są na zewnątrz obudowy (membranami na zewnątrz), to wtedy jest to obudowa BR.
    Rysunek jest dość kiepski ;)

398216 Usunięty napisał:
    Oczywiście jeden z głośników niskotonowych (o ile będą w tej samej objętości akustycznej) powinien być podłączony w przeciw-fazie. W innym wypadku basu nie będzie w ogóle.

Tutaj się nie zgodzę.
    Skoro głośniki są skierowane magnesami do siebie (lub membranami), to muszą być podłączone w tej samej polaryzacji.

Ogólnie ten pomysł nie ma sensu.
    Jeśli zamienisz głośniki miejscami to wtedy tak, ma to sens.

0
  • #4 18 Maj 2018 10:41
    XKowalskiX
    Poziom 3  

398216 Usunięty napisał:
    P.S. Oczywiście jeden z głośników niskotonowych (o ile będą w tej samej objętości akustycznej) powinien być podłączony w przeciw-fazie. W innym wypadku basu nie będzie w ogóle.

w przeciw fazie czyli na odwrót + do - a minus do +?

Dodano po 4 [minuty]:

marian133 napisał:
    398216 Usunięty napisał:
    W sumie to typowa obudowa BR (przynajmniej w zamyśle),

Jeśli moja wyobraźnia podpowiada mi to co autor mial na myśli (głośniki niskotonowe umieszczone w środku rury), to jest to obudowa BP4, która w połączeniu z głośnikami (tylko) wysokotonowymi w tym przypadku nie ma sensu. Jeśli zaś głośniki są na zewnątrz obudowy (membranami na zewnątrz), to wtedy jest to obudowa BR.
    Rysunek jest dość kiepski ;)

398216 Usunięty napisał:
    Oczywiście jeden z głośników niskotonowych (o ile będą w tej samej objętości akustycznej) powinien być podłączony w przeciw-fazie. W innym wypadku basu nie będzie w ogóle.

Tutaj się nie zgodzę.
    Skoro głośniki są skierowane magnesami do siebie (lub membranami), to muszą być podłączone w tej samej polaryzacji.

Ogólnie ten pomysł nie ma sensu.
    Jeśli zamienisz głośniki miejscami to wtedy tak, ma to sens.

Ale wtedy wysokich tonów nie będzie bo będą w środku głośniki chyba że się mylę.

Dodano po 2 [minuty]:

A coś takiego ma już sens? https://www.youtube.com/watch?v=SmBY-kF_fGg&t=11s

0
  • #5 18 Maj 2018 10:48
    marian133
    Poziom 38  

XKowalskiX napisał:
    Ale wtedy wysokich tonów nie będzie bo będą w środku głośniki chyba że się mylę.

Narysuj poprawnie rysunek.
    Jeśli to obudowa BR to zamiana wchodzi w grę.

XKowalskiX napisał:
    A coś takiego ma już sens? https://www.youtube.com/watch?v=SmBY-kF fGg&t=11s

Tak było by najlepiej.

0
  • #6 18 Maj 2018 15:12
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marian133 napisał:
    , to jest to obudowa BP4,
    Masz rację - źle się wyraziłem, chodziło mi o rezonans w tunelu.
    marian133 napisał:
    Tu również nieprecyzyjnie się wyraziłem - ogólnie biorąc fale dźwiękowe produkowane przez głośniki nie mogą się nawzajem znosić.
    Przepraszam za nieścisłości - widocznie za bardzo chciałem iść na skróty... :(
    marian133 napisał:
    XKowalskiX napisał:
    A coś takiego ma już sens? https://www.youtube.com/watch?v=SmBY-kF fGg&t=11s

Tak było by najlepiej.
    Zdecydowanie nawet lepiej, ale w dalszym ciągu pod warunkiem, ze obudowa (jej pojemność dla głośników niskotonowych) będzie odpowiednia dla samych głośników. Przy zbyt małej basu nie będzie. No i to , na co zwróciłem już wcześniej uwagę - głośniki wysokotonowe będą promieniować z sensem - w stronę słuchacza. (

(oczywiście jeśli słuchacz będzie na przeciw nich)

0
  Szukaj w 5mln produktów