Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zawieszanie się komputera(czarny ekran) w wymagających grach

Marcineq01 18 Maj 2018 19:51 285 10
  • #1 18 Maj 2018 19:51
    Marcineq01
    Poziom 5  

Witam, znowu mam problem z moim komputerem. Po uporaniu się losowych zawieszeń komputera, teraz występują one w wymagających grach(Sid Meiers Civilization VI i Total War: ROME II - Empire Divided). Grałem sobie z 1,5 godziny i mignęły się artefakty na obrazie, potem monitor wyświetlił brak sygnału mimo, że komputer chodził. Oprócz tego wentylatory karty graficznej cały czas rozkręcone na 100%. Wyłączyłem komputer z zasilacza, bo nie było innej rady. Po włączeniu komputera bez problemu się uruchomił. Mam też mniej wymagające gry w których CPU i GPU się nudzą i nie ma takich problemów. Temperatury procesora jak i karty graficzne dobre. Wcześniej sprawdzałem w tej grze i dla gpu to jakieś 65 stopni i cpu 55 stopni. Ustawione są domyślne ustawienia biosu. Myślałem o wymianie komputera przy poprzednich problemach, ale ustąpiły one po nowszej kompilacji windows 10 i komputer nie zawieszał się na pulpicie/przeglądarce. Proszę o pomoc czy da się uratować ten komputer czy muszę go wymienić na coś nowego(procesor, płyta główna i pamięci RAM)?

Informacje o sprzęcie:
    Windows 10 pro
    CPU: fx-6300 3,5/4,1GHz
    Płyta główna: msi 970 gaming
    Zasilacz: corsair rm 750
    GPU: gigabyte rx vega
    Pamięci RAM: g.skill 2133MHz cl9 2x4GB
    Dysk SSD: patriot blaze 240gb

Tutaj mam jeszcze z dziennika dziwne zdarzenia w trakcie zawieszenia(+/-5min).
    Zawieszanie się komputera(czarny ekran) w wymagających grachZawieszanie się komputera(czarny ekran) w wymagających grach

0 10
  • #3 18 Maj 2018 21:52
    Marcineq01
    Poziom 5  

enhanced napisał:
    Odpal mu OCCT każdy test po 10 minut - zobacz na którym się sypnie.

Wysypał się na OCCT power supply(~9min), to znaczy, że karta graficzna wadliwa? Idealnie tak samo się zadziało, czyli 100% wentylatory na gpu i brak sygnału na monitorze. W tym czasie widziałem, że jeden mostek miał 80 stopni(TMPIN1) i bardzo wysoką temperaturę miał vr mem od karty graficznej, też okolice 80 stopni, ale jak przechodziłem na gpu-z to klatkował render occt i szybko temperatura spadała. Na rdzeniu karta nie przekraczała 70 stopni.

0
  • #5 18 Maj 2018 22:00
    Marcineq01
    Poziom 5  

enhanced napisał:
    Karta lub zasilacz. Dobrze by było sprawdzić na innym zasilaczu albo grafikę na innym komputerze.

Możesz jeszcze zapodać mu dłuższy test na grafice w OCCT.

Karta graficzna jest nowa, jeśli chodzi o zasilacz to ponad 3lata ma. Powiem Ci, że jestem teraz zdziwiony, bo bardziej obstawiałem procesor i płytę główną.

0
  • #7 18 Maj 2018 22:23
    Marcineq01
    Poziom 5  

Przy teście gpu(3d) też się wysypuje, to samo. Ustawienia occt: dx11, 4k, shader 4, fps limit 60fps. Karta graficzna w tym czasie na rdzeniu 60-65stopni. Czyli karta graficzna czy zasilacz?

Dodano po 1 [minuty]:

enhanced napisał:
    Po opisie wydaję się że to grafika ale może być właśnie zasilacz. Niestety bez podmiany nie można być w 100% pewnym.

970 nowa?

Mile widziany byłyby temperatury z hwinfo sensors only po takim power supply w OCCT.

MSI 970 gaming już po gwarancji, 3,5 roku ma. Jedyne co jest nowe w tym sprzęcie to karta graficzna, reszta kupiona równo i wcześniej chodziło na bardzo słabej karcie graficznej.

0
  • #9 19 Maj 2018 14:55
    Marcineq01
    Poziom 5  

enhanced napisał:
    No to bardziej grafika. Trzeba by sprawdzić na innej lub tą w innym komputerze.

Komputer był w sumie testowany w serwisie, ale na starej karcie bez wtyczek, wszystko bierze z pci. Powiedzieli, że nic się nie działo, wszystko sprawnie chodziło. Teraz pytanie czy musiałaby być mocniejsza karta graficzna, aby wysypał się zasilacz czy to karta graficzna po prostu...

A według Ciebie wysypuje się komputer z zbyt wysokich temperatur na gpu czy po prostu z jakieś wady? Patrzyłem teraz i temperatury podczas tego testu obciążeniowego gpu są dobre(hot spot najcieplejszy, ale nie przekracza 70 stopni po paru minutach). Wydaje mi się, że może to być wina zasilacza, który nie wyrabia. Nowa karta graficzna i byłaby wadliwa akurat?

Znowu godzinkę pograłem i to samo, co polecacie, oddawać na gwarancję kartę graficzną? Martwię się tylko, że to może być coś innego, a wtedy zostanę obciążony kosztami sprawdzenia karty graficznej i dostawy...

Dodano po 16 [godziny] 22 [minuty]:

enhanced napisał:
    Po opisie wydaję się że to grafika ale może być właśnie zasilacz. Niestety bez podmiany nie można być w 100% pewnym.

970 nowa?

Mile widziany byłyby temperatury z hwinfo sensors only po takim power supply w OCCT.

Co do tego hwinfo sensors, odpaliłem to i podczas ładowania programu(składników) artefakty pojawiły się na całym ekranie. Zresetowałem go, ale nie chciał wstać(czarny ekran, zero odpowiedzi), drugi reset znowu nic. Musiałem wyłączyć z zasilacza i włączyć z powrotem. Włączył się po tym, ale obraz na monitorze jakby mrugał przez chwilę, takie miałem wrażenie.

0
  • #10 24 Maj 2018 21:07
    Marcineq01
    Poziom 5  

Przetestowałem u kolegi kartę graficzną. Te same objawy występują też u niego. Na to wygląda, że wina jest jednak karty graficznej, tylko pytanie czy wadliwy zasilacz nie spowodował awarii karty graficznej? Tego się teraz nie dowiemy. Na razie będę reklamować do Gigabyte albo sklepu kartę graficzną. Enhanced dziękuje Ci za pomoc.

0
  • #11 12 Cze 2018 16:59
    Marcineq01
    Poziom 5  

Chciałem dodać sprostowanie, 24 maja reklamowałem kartę do producenta(Gigabyte) przez sklep morele.net. Dzisiaj(12 czerwiec) dostałem potwierdzenie, że oddadzą mi pieniążki za kartę graficzną. Tak jak prosiłem, ponieważ wada była fabryczna, od samego początku komputer się wyłączał w wymagających grach, ale na początku myślałem, że to może być wina oprogramowania/sterowników. Polecam ten sklep, nie robili żadnych problemów. Wzorowe podejście do klienta, następną kartę kupię u nich, lecz poczekam chyba na nową generację, która będzie lada chwila. A na przeczekanie kupię coś taniego do 500zł. Pozdrawiam Marcin.

0