Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

poprosze o pomoc w sprawie stx -poczatkujacy

22 Aug 2005 02:37 1569 13
  • Level 16  
    z gory przepraszam za moje ie profesjonalne, wrecz pewnie dla was lamerskie, pytania ale wciagne這 mnie sk豉danie g這snik闚:D...

Mam pytanie do profesjonalist闚...
    Jestem poczatkujacy i wog鏊e sie nie znam na budowie zestawu glosnik闚, wzmacniaczy, cewek itp.

Wiec chcia豚ym z這zyc sobie kolumienki na gloskikach stx
    wysoki ton- GDWK-11-200-8-AJ
    i tu sie pojawia problem, nie wiem czy wziac 8Ω czy 4Ω? co lepiej?
    sredni ton-GDM-17-150-8-SS.
    mniej wiecej jaka obudowe zrobic? jak te glosniki polaczyc, czy trzeba jakas cewke lub zwrotnice(poprosze link gdzie to kupic, jak zrobic?)? i czy dawac br? jaki do takiego glosnika dac wzmacniacz(poprosze o linki).wzmacniacz najlepiej tani ok50pln, ale lepiej tanszy;).

w pozniejszym czasie zamierzam zlorzyc suba na glosniku stx estradowym: -GDN-38-300-8-AE
    jaka wielka zrobic obudowe? win isd wylicza b.wielka 8). i czy lepiej br czy zamknieta? i tez poprosil bym o link do jakiegos wzmacniacza do tego glosnika.

oczywiscie wzmacniacze to zestaw do polutowania juz mam jeden 100w z jabel.pl(?) j35.

prosze o wyrozumia這sc moichwypowiedzi :P
  • Helpful post
    Level 22  
    Kolumny zr鏏 sobie dwudro積e. kup sobie np. gdn 18-120-6 sw i do tego gdwk11-200-8-aj. Wsadz do obudowy ok. 7,5 litra stojonej na 75 hz i bedziesz mia kolumienki na stx, kt鏎e 豉dnie zagraj. zwrotnic musisz zrobic sam, nie kupuj gotowych. Poszukam projekt闚 zwrotnic do tych g這snik闚 i wrzuc.
  • Level 33  
    JanekWalski napisa 瞠 "Jestem poczatkujacy i wog鏊e si nie znam na budowie zestawu glosnik闚, wzmacniaczy, cewek itp. "
    Tak瞠 ze zrobieniem zwrotnicy mog by pewne problemy. Jak na pierwszy projekt w zupe軟o軼i powinna wystarczy zwrotka STX'a http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=272 chocia ci璚ia na 5kHz nie jest idealne dla tego nisko-鈔edniotonowca. jak zrobi obudowe? Bierzesz p造te wi鏎ow (lepiej MDF lub granit :) ) robisz otwory, skr璚asz i sklejasz, ot ca豉 filozofia. Proponuje przej瞠 dzia W豉sne Konstrukcje DIY
  • Helpful post
    Level 17  
    Je郵i chodzi o tego suba na estrad闚ce to dla mnie si nie op豉ca 豉dowa go do zwyk貫go bass-reflexu czy closed. Jak dla mnie je郵i chodzi o bass to estrad闚ke najlepiej wsadzi do tuby ale jest to strasznie trudne do obliczenia i podejrzewam 瞠 twoji s御iedzi nie byli by z tego zadowoleni, wi璚 lepiej zrobi suba to np na GDN 32-300-8-SC lub SS albo na GDN 27-300-8-SS lub SC. Ale to jest tylko moje skromne zdanie wi璚 r鏏 co chcesz.Pozdro
  • Helpful post
    Level 12  
    :P
    tania i dobra kosnstrukcja to :P 2way
    2stx17ss 4ohm polaczone szereg +arv104 8ohm zwrotka janbo:P www.jabo.com.pl obudowe obliczysz w winsid:P
  • Level 16  
    dzieki za odpowiedzi...

Z obudowa se poradze... Juz zrobilem jednego suba na alpiardzie i zeczywiscie pierdzi:/... NIc nie oblicza貫m, zednych zwrotnic tylko prosto podlaczony do wzmacniacza ok25w. od glosnik闚 komputerowych samsunga. jakos gra:|...

Spokojnie jakby byl gdzies porzadny i dokladny opis jak zrobic zwrotnice to bym se jakos poradzi. az taka ze mnie sierota nie jest ;)
    na pewno zloze z GDWK-11-200-8-AJ i GDM-17-150-8-SS. chyba bedzie lepiej niz z tego gdn 18-120-6 sw . bas p霩niej zloze. z sasiadami nie ma problemu, mieszkam na wsi w domku jednorodzinnym. hmm ale do sasiad闚 jest okolo 600m, chyba nie beda slyszeli tego stx estrad闚e...

a powiedzcie jeszcze czym zasilic te kolumienki...

http://www.jabel.com.pl/j_zest/j_265s.htm a co myslicie o tym?jest on podobno aktywny, czy do niego trzeba by bylo jeszcze wzmaka?

a co powiecie o wzmacniaczu z jabel.com.pl 100w. gonia mnie bardzo koszty bo sam nie zarabiam a starsi nie sa zbytnio chojni...:/
  • Level 14  
    JanekWalski wrote:

http://www.jabel.com.pl/j_zest/j_265s.htm a co myslicie o tym?jest on podobno aktywny, czy do niego trzeba by bylo jeszcze wzmaka?

To jest filtr aktywny, nie wzmacniacz. R騜nica filtra aktywnego od pasywnego, jest taka,瞠 w aktywnym mo瞠sz reg鏊owa poziom t逝mienia.
    Do suba bez dodatkowego wzmacniacza si nie ob璠zie.
  • Level 16  
    nom rozumiem...
    dziekuwa dziekuwa

mam miniwieze tomsona glosniki 30w, jakis czas by pociagne這 kolumny na stx??
  • Level 24  
    Ja proponuje STXa 18-120-6 . Ten g這郾ik jest najg這郾iejszy ze wszystkich tanich STX. Jaki czas temu mierzy go Sound Wave, i wysz這 mu, 瞠 ma oko這 90 db, ca趾iem p豉sk charakterystyke i ci庵nie prawie do 4 kHz. Przykra sprawa, ale STX nie umie obs逝giwa swojego systemu CLIO do pomiar闚:)
    Zatem bierzesz tego STXa, dajesz na niego 15 litr闚 netto, br strojony najako 50 Hz, do tego ten najdro窺zy STXowy gwizdek, (albo ARV tesli - do takiego po陰czenia SW mia zrobiony gotowy schemat zwrotki), ciecie przy 3500 Hz i jest naprawde fajnie. Wytrzyma這嗆 mocowa na poziomie 70W.
    B璠zie bas, b璠zie 鈔ednica, b璠 wysokie, og鏊nie bedzie fajnie :D

Wszystko, co tu napisa貫m, to powt鏎zenie SW.
    Z tego co on pisa貫 ten g這郾ik jest genialny pod wzgl璠em cena/jako嗆.
    Pozdrawiam.
  • Level 16  
    Witam
    Kazdy mowi chlopakowi co jest lepsze i co bardziej oplaca sie zrobic!!!
    JanekWalski popatrz sobie na dzial DIY i tam znajdziesz cos dla siebie:) sa tam niskobudrzetowki i drozsze konstrukcje jak cos ci sie spodoba to mozesz to zrobic bo bedziesz pewien ze dobrze gra:)
  • Level 16  
    no dobra czyli STXa gdn18-120-6 i GDWK-11-200-8-AJ i cewke
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=272???
    no i powiedzcie czy jakbym to zasili http://www.jabel.com.pl/j_zest/j_035s.htm??
    1.czy w og鏊e dobry ten wzmacniacz??
    2. a dalo by sie go dac 2 w mostku 4 Ω i zasilac estrad闚ke STX 38cm 8 Ω??
    3.jak to zrobic? czy uzyc jakichs innych wzmacniaczy? tylko tanie musza byc...:/
    4.czy dalo by sie uzyc jako przedwmacniacza wierzy tomsona am1460? daje ona 30w x2 i jakbym pod kazde pod豉czyl wzmaka 100w??

nieznam sie na tym ale wydaje mi sie ze tak by bylo najlatwiej i najtaniej a mia豚ym sterowanie pilotem i wyswietlacz i tuner fm w wzmaku...

dzikuje
    janek
  • Level 16  
    Quote:
    • no dobra czyli STXa gdn18-120-6 i GDWK-11-200-8-AJ i cewke
      http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=272???
      no i powiedzcie czy jakbym to zasili http://www.jabel.com.pl/j_zest/j_035s.htm??
      1.czy w og鏊e dobry ten wzmacniacz??
      2. a dalo by si go dac 2 w mostku 4 Ω i zasilac estrad闚ke STX 38cm 8 Ω??
      3.jak to zrobic? czy uzyc jakichs innych wzmacniaczy? tylko tanie musza byc...:/
      4.czy dalo by si uzyc jako przedwmacniacza wierzy tomsona am1460? daje ona 30w x2 i jakbym pod kazde pod豉czyl wzmaka 100w??

nieznam si na tym ale wydaje mi si ze tak by bylo najlatwiej i najtaniej a mia豚ym sterowanie pilotem i wyswietlacz i tuner fm w wzmaku...

dzikuje
      janek

no ludzie odpisujcie :cry::cry::cry::cry::|:|:|plissss
  • Level 22  
    Witam.Mam dla kolegi rad:je瞠li chcesz by elektronikiem i akustykiem to kup ksi捫ki o budowie kolumn i wzmacniaczy i w par dni dowiesz si du穎 wi璚ej,ni po 10-20 postach a po takiej nauce mo瞠sz konsultowa z fachowcami swoje pomys造 na konstrukcje.Ja ma ponad 30 lat praktyki jako elektronik i akustyk a dopiero od paru lat uda這 mi si zrobi dobry piec gitarowy,kt鏎y mo瞠 konkurowa z fabrycznymi i ma nietypowe rozwi您ania.Niestety,lat praktyki,pracy i nauki nic nie zast徙i,ale ka盥y z fachowc闚 kiedy zaczyna a ja dawno temu wierci貫m no篡czkami mamy otwory pod postawki lampowe do wzmaka.Pozdrawiam i zach璚am do nauki i pracy a efekty na pewno b璠-Zygmunt.