Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Akumulator żelowy parę pytań + gniazdo zapalniczki samochodowej.

miszamaster 19 Maj 2018 00:23 312 4
  • #1 19 Maj 2018 00:23
    miszamaster
    Poziom 5  

Witam wszystkich, na wstępie chciałem przeprosić, że będę pytał jak zwyczajny żółtodziób, ale o elektronice nie mam bladego pojęcia. Do rzeczy, zakupiłem dzisiaj ŻELOWY AKUMULATOR AGM 12V 20Ah CSSD i mam co do niego parę pytań, a mianowicie:
    1. Do ilu V mogę taki akumulator rozładować, żeby nie było to dla niego szkodliwe (jadę na biwak i będę go używał do ładowania telefonu i lampki led przez gniazdo zapalniczki)
    2. Czy, żeby podpiąć do akumulatora takie gniazdo zapalniczki wystarczy mi tylko samo gniazdo + kabelki które podepnę do tego akumulatora czy muszę mieć coś jeszcze, jakieś przetwornice albo coś?
    3. Jak mierzyć i czym napięcie na takim akumulatorze, żeby go nie zniszczyć lub czy są jakieś sygnalizatory które automatycznie odetną zasilanie albo chociaż w jakiś sposób zakomunikują, że akumulator jest już na granicy takiego bezpiecznego rozładowania.
    4. Czy ewentualnie mogę kupić gdzieś (jeśli tak to jak to się nazywa) cały taki zestaw który tylko podepnę pod akumulator i będzie działał.

Szukałem sam na internecie jakiś zabezpieczeń itd. ale pokazują mi się albo jakieś po 100 zł albo schematy na których widzę tylko krzyżyki i kreski :D

Prosiłbym o pomoc i w razie jeśli napisałem w błędnym dziale o przeniesienie tematu.

Pozdrawiam.

0 4
  • Pomocny post
    #2 19 Maj 2018 00:40
    kacpo1
    Poziom 28  

miszamaster napisał:
    1. Do ilu V mogę taki akumulator rozładować, żeby nie było to dla niego szkodliwe

Zaleca się do 11.4 - 12V. poniżej 9.6V następują nieodwracalne zmiany w akumulatorze.
    miszamaster napisał:
    2. Czy, żeby podpiąć do akumulatora takie gniazdo zapalniczki wystarczy mi tylko samo gniazdo + kabelki które podepnę do tego akumulatora czy muszę mieć coś jeszcze, jakieś przetwornice albo coś?

Gniazdo od zapalniczki (z wyjściami USB) mają już w sobie przetwornice na 5V
    miszamaster napisał:
    3. Jak mierzyć i czym napięcie na takim akumulatorze, żeby go nie zniszczyć lub czy są jakieś sygnalizatory które automatycznie odetną zasilanie albo chociaż w jakiś sposób zakomunikują, że akumulator jest już na granicy takiego bezpiecznego rozładowania.
    4. Czy ewentualnie mogę kupić gdzieś (jeśli tak to jak to się nazywa) cały taki zestaw który tylko podepnę pod akumulator i będzie działał.

https://allegro.pl/listing?string=AVT1533%20Z...ase-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-uni-1-1-0501
    Co prawda trzeba lutować, no ale...
    Zawsze możesz kupić te elementy w sklepie elektronicznym (jeśli masz taki w okolicy) i wyjdzie taniej.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Maj 2018 04:57
    gumisie
    Poziom 38  

miszamaster napisał:
    1. Do ilu V mogę taki akumulator rozładować, żeby nie było to dla niego szkodliwe
    Różnie to producenci podają w swoich notach, ja staram się nie dopuścić do spadku napięcia poniżej 11V.
    miszamaster napisał:
    2. Czy, żeby podpiąć do akumulatora takie gniazdo zapalniczki wystarczy mi tylko samo gniazdo
    Tak, lecz lepiej aby było "podwójne", jak w załączniku.
    W jedno podłączasz ładowarkę ("samochodową") dedykowaną dla danego urządzenia ( lub np. załącznik)a w drugie:
    miszamaster napisał:
    lampki led przez gniazdo zapalniczki
    Pod warunkiem że te "lampki" LED dostosowane będą do zasilania napięciem 12VDC.
    miszamaster napisał:
    Tak jak już koledzy pisali, istnieją takie sygnalizatory, lecz trzeba pamiętać :!: , po otrzymaniu informacji o zbyt niskim napięciu, akumulator należy bezzwłocznie podłączyć do ładowarki.
    Ponieważ każdy moduł sygnalizujący nadmierne rozładowanie, pobiera również prąd z akumulatora, może go (akumulator) doprowadzić do "krytycznego" stanu.

miszamaster napisał:
    jadę na biwak i będę go używał

Ja bym "go", w takim przypadku umieścił w: hermetycznej, poręcznej obudowie.

0
  • #5 19 Maj 2018 11:26
    miszamaster
    Poziom 5  

Dziękuję wszystkim za pomoc. Użyje gotowego urządzenia zabezpieczającego przed rozładowaniem i przejściówki na zapalniczkę z krokodylkami (cena jakieś 7 zł na allegro) + przed to wszystko dodam bezpiecznik 20A. Dodatkowo umieszczę akumulator w jakiejś obudowie która zabezpieczy go przed wilgocią. Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów