Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.

kwadecki 19 Maj 2018 00:27 771 19
  • #1 19 Maj 2018 00:27
    kwadecki
    Poziom 8  

Dzień dobry.

Około miesiąca temu chłodziarka przestała trzymać temperaturę, zamrażalnik działał poprawnie. Po wyłączeniu lodówki, rozebraniu maskownicy grzałki (foto) i ogrzaniu, chłodziarka zaczęła działać. Kilka dni temu chłodziarka zaczęła bardzo hałasować - po otwarciu drzwi wentylator zwalniał przestając buczeć, po zamknięciu hałas narastał ponownie. Dzisiaj lodówka przestała wydawać ten dźwięk, jednocześnie znów przestając chłodzić - cyfra na wyświetlaczu wskazująca temperaturę w części chłodzącej lodówki zaczęła migać. Zamrażarka działa bez zarzutu. Proszę o wskazówki, co mogło spowodować awarię i ewentualnie jakie kroki poczynić w celu jej usunięcia. Pozdrawiam serdecznie.
    Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić. Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić. Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.

0 19
  • #2 19 Maj 2018 01:00
    MIR_TECH
    Uczeń

Rozebrałeś ją tylko tak? Czy co dokładnie robiłeś?

1
  • #3 19 Maj 2018 08:03
    bubu64
    Poziom 20  

Lód na zdjęciu jest już po jakimś działaniu suszarką, czy tak wyglądał po zdjęciu maskownicy?

0
  • Pomocny post
    #4 19 Maj 2018 10:05
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

1. Zmierz grzałkę.
    2. Wymień czujnik NTC: https://north.pl/karta/da3200029e-czujnik-samsung,625-CA-0250.html
    Wymieniając czujnik przenieś go tak jak na zdjęciu:
    Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.

0
  • #5 19 Maj 2018 11:30
    kwadecki
    Poziom 8  

Tak, póki co zostało tylko tak rozebrane. Jeśli chodzi o to zdjęcie, to było to już po ogrzewaniu suszarką.

0
  • #7 19 Maj 2018 13:52
    kwadecki
    Poziom 8  

Jeśli można to poprosiłbym o pomoc odnośnie pomierzenia grzałki, będę bardzo wdzięczny

0
  • #8 19 Maj 2018 14:04
    jack63
    Poziom 42  

Aby Cię naprowadzić potrzebne są dobre zdjęcia parownika, a szczególnie ew uszkodzonych elementów, wtyczek i kabli.
    Cały obszar musi być bez szronu/lodu. Czyli sprzęt trzeba wyłączyć na kila godzin.
    Martwi mnie duże zalodzenie najprawdopodobniej rurki powrotnej z parownika. Lewy górny róg. Może "ten typ tak ma"? Nie wiem, ale tak być nie powinno. Może patent z przeniesieniem czujnika temperatury parownika, jak proponuje mrhari, pomaga.
    Sprawdź jeszcze odpływ wody na dole parownika.

0
  • #9 19 Maj 2018 14:49
    kwadecki
    Poziom 8  

Przesyłam zdjęciaLodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.

0
  • #10 19 Maj 2018 15:13
    jack63
    Poziom 42  

Teraz pytanie. Czy masz miernik uniwersalny( multimetr) nawet taki za 15 zł?
    Czy potrafisz wykonać nim pomiary rezystancji?
    Daj też więcej zdjęć prawej strony. Tak aby było widać kable grzałki. Nie pod kątem. Otwórz szerzej drzwi.
    Jeszcze widok całego parownika z rynienką ociekową.

0
  • #11 19 Maj 2018 16:30
    kwadecki
    Poziom 8  

Mam multimetr (foto), nie znam się na elektronice, ale może z pomocą internetu uda mi się wykonać pomiar, przesyłam pozostałe zdjęcia i dziękuję za zaangażowanie.
    Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.

Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.Lodówka Samsung RSH1PTIS Side by Side - przestała chłodzić.

0
  • #12 19 Maj 2018 17:24
    jack63
    Poziom 42  

Odłącz górną wtyczkę i podłącz sondy miernika do styków. Mierz rezystancję na zakresie 20KΩ. Podaj wynik rezystancji i temperaturę wnętrza lodówki. Potem mając sondy podłączone ogrzej trochę mierzony czujnik temp. (to białe na górnej poziomej rurce) i podaj wynik próby.
    Poprawiłem TONI_2003

0
  • #13 19 Maj 2018 18:45
    kwadecki
    Poziom 8  

Wynik to 4.77, w trakcie ogrzewania zaczął spadać w dół. Po wyłączeniu suszarki znów zaczął iść do góry. Z kolei wynik grzałki to około 300. Temperatura wnętrza to około 22 stopni.

0
  • #14 19 Maj 2018 18:56
    jack63
    Poziom 42  

kwadecki napisał:
    Z kolei wynik grzałki to około 300.
    Jak mierzyłeś? Jeżeli przy odłączonej dolnej wtyczce, to wygląda ok. Podobnie jak rezystancja i zachowanie czujnika parownika. O ile oczywiście jego rezystancja nominalna czyli w 25°C jest 5KΩ. Przydała by się serwisówka. Poszukaj service manual dla Twojej lodówki. Ja bym przeniósł czujnik wg. rady mrhari i składał. Potem próba i po min 24h inspekcja. Czy lód nie narasta. Sprawdź jeszcze odpływ wody z rynienki ociekowej.

Jeżeli będzie zarastać to może być uszkodzony obwód odszraniania na płycie sterującej. Czyli element wykonawczy triak/przekaźnik lub ich sterowanie.
    Może być też wyciek czynnika, ale to rzadki przypadek w no frost. Czy styki wtyczki czujnika nie były skorodowane?
    Poprawiłem TONI_2003

1
  • #15 19 Maj 2018 23:07
    kwadecki
    Poziom 8  

Styki nie były skorodowane. Zrobiłem zgodnie z instrukcją, złożyłem i uruchomiłem, dam znać czy pomogło.

1
  • #16 20 Maj 2018 21:10
    kwadecki
    Poziom 8  

Tak wygląda po 24h...

1
  • #17 20 Maj 2018 21:24
    bubu64
    Poziom 20  

Agregat się wyłącza, czy cały czas pracuje?

0
  • Pomocny post
    #18 21 Maj 2018 17:40
    jack63
    Poziom 42  

Czy szukałeś serwisówki? Jakie temperatury? Wygląda jakby czas ociekania był za krótki. Widać zmrożone sople, ktòre nie zdążyły opaść do rynienki. Jednak na to nie masz wpływu. Testuj dalej. Sprawdź przepłw powietrza przez parownik.

0
  • #19 31 Maj 2018 22:59
    kwadecki
    Poziom 8  

Dzień dobry,

po zmianie czujnika póki co jest w porządku, dam znać za niedługo czy problem został rozwiązany. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

0
  • #20 19 Lip 2018 11:04
    kwadecki
    Poziom 8  

Dzień dobry.

Pomogło, lodówka działa prawidłowo. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie.

Dodano po 2 [minuty]:

Pomogło przeniesienie czujnika zgodnie z zaleceniami.

0