Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FSC Esprimo Mobile V5535 - Brak diody ładowania, brak poziomu baterii w Windows

19 Maj 2018 00:40 258 3
  • Poziom 15  
    Witajcie
    Mam taki problem zakupiłem baterie 10,8 V do Fujitsu V5535.
    Na wstępie bateria nie uruchomiła laptopa nie zareagował przyciskiem (najprawdopodobniej w pełni naładowanej baterii patrząc po tym ile później działała). Podłączyłem zasilanie i okazało się, że wtedy da się uruchomić system i odpiąć zasilanie system podziałał jakiś czas.
    Niestety w Windows XP bateria bezużyteczna bo nie informuje o poziomu naładowania nie wiadomo kiedy bateria padnie kiedy podłączyć do ładowania (bateria może dobra może nie). Nie świeci lampka ładowania. W menadżerze urządzeń sterownik jest bateria ale nie wykrycia baterii cały czas na kablu pokazuje Niepodłączona.

Ale to nie koniec problemów. Laptop na początku gdy bateria pierwszy raz się skończyła i padła chyba wcale nie ładował tej baterii gdy został podpięty do DC.

Sprawdziłem temat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2816217.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1318470.html

Gdy laptop chodzi na baterii i podepnie się zasilanie ekran rozjaśnia się (wykrywa pod tym względem zasilanie DC).
    Według schematu Bezpieczniki F1 i F2 są sprawne przewodzą napięcie przed i za jest poprawne. Dioda ładowania baterii przy mierzeniu miernikiem jakby ciemniej świeciła niż inne obok diody (ale to pewnie nie ma nic do rzeczy na PLUS diody panelu było napięcie 3,3 V pomiędzy jej + a masą przy gnieździe DC).

Na początku pomiędzy masą gniazda DC i plusem baterii było 6 V (czyli jakiś problem z połączeniem skoro bateria 10,8 V) później jak mierzyłem drugi raz gołą płytę wyszło 10 V na stykach baterii, światełko led i system nie reaguje nie widać poziomu baterii. Przy trzecim pomiarze po złożeniu jest 14,5 V na stykach 6 i 1 baterii.
    Napięcie się zmienia czyżby coś z płytą główną.
    Poprawiłem luty styków baterii i gniazda DC. Gniazdo DC działa dobrze w kilku miejscach w pobliżu jest 20 V (goła płyta). Zasilacz ma 20 V poprawnie. Przy wpiętej baterii pomiędzy stykami baterii nr 6 (masą) i od 2 i dalej też jest napięcie około 3,3 V 2,9.

Czy 10,8 V bateria jest prawidłowa do tego modelu? Czy to napięcie jest poprawne (może powinno być na stykach baterii 20 V)? Komputer przy pierwszym razie (pewnie naładowana bateria bo popracował na niej długo) ale wstał tylko po uprzednim podpięciu zasilacza. Włącznik komputera wmontowany ma 14 omów oporu (to sporo? ma to związek?).

Bateria wraca do sprzedawcy bo najprawdopodobniej nie uda mi się jej naładować. Co jednak z laptopem?
    Zainstaluje sterowniki (ale jakie chipset?) wątpię, że stąd pochodzi problem.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Nie świeci lampka ładowania. W menadżerze urządzeń sterownik jest bateria ale nie wykrycia baterii cały czas na kablu pokazuje Niepodłączona.
    Laptop na początku gdy bateria pierwszy raz się skończyła i padła chyba wcale nie ładował tej baterii gdy został podpięty do DC.

:idea: uszkodzona płyta główna.
    Albo serwis (lub komus z tego forum , ogłaszają sie), albo wymiana na zakupiną na aukcji (np.ebay)
  • Poziom 15  
    No tak układ zasilania czy ładowania jest na płycie głównej tylko co jest uszkodzone jak wyszukać i sprawdzić. W ogóle jakie napięcie powinno być na stykach baterii raczej nie 6,7 V 7,5 V 10 V czy 14 V (14 V też miałem). Kondensator 47 25V (ten z pierwszej części schematu najbliższy wtyczce DC) rozładowuje się szybciej drugi 47 rozładowuje się sporo wolniej.