Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diagnostyka dysku MHDD - MHDD nie widzi dysku w laptopie vaio vpceh3l1e

19 Maj 2018 10:55 816 11
  • Poziom 9  
    Witam
    Od jakiegoś czasu mam problem z niebieskim ekranem, który podczas startu systemu wyskakuje. Pojawia się błąd, są zbierane informacje o błędzie, potem ponowne uruchomienie i wszystko działa. Nie wiem czy to ma jakieś powiązanie, ale też filmiki na YT, jeśli kilka razy zatrzymam i wystartuje to wyskakuje komunikat, żeby uruchomić ponownie urządzenie. Dzieje się tak samo z muzyką tzn. po tym fakcie jak włączę jakiś utwór muzyczny na komputerze, piosenka w ogóle nie startuje.
    Staje się co coraz bardziej irytujące, wobec czego chciałem sprawdzić dysku programem mhdd, jednak po włożeniu płyty z programem mhdd i uruchomieniu ponownym komputera program nie widzi dysku.
    Z tego co wyczytałem w necie niektórzy radzą by zmienić ustawienia w BIOS na IDE, ale u mnie w BIOS nigdzie nie widzę możliwości zmiany takich ustawień (Bios H2O Insyde). W menedżerze urządzeń, gdy wejdę w kontroler IDE ATA/ATAPI po rozwinięciu listy mam tylko "Standardowy kontroler SATA AHCI".
    Jednak wracając do tematu, co radzicie w takim przypadku? Czy ewentualnie sprawdzić dysk jeszcze jakimś innym programem/programami?
    Jeśli tak to jakimi?
    Poniżej wklejam screeny z programu HDTune.

Diagnostyka dysku MHDD - MHDD nie widzi dysku w laptopie vaio vpceh3l1eDiagnostyka dysku MHDD - MHDD nie widzi dysku w laptopie vaio vpceh3l1e
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 9  
    Ok sprawdziłem i faktycznie coś jest nie tak.
    O co chodzi i jak temu zaradzić?
    Poniżej screen.
    Diagnostyka dysku MHDD - MHDD nie widzi dysku w laptopie vaio vpceh3l1e
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 42  
    collo111 napisał:
    O co chodzi i jak temu zaradzić?

Wymienić uszkodzony dysk na nowy.
  • Poziom 9  
    Dobrze to rozumiem, ale mam dodatkowe pytanie jakiś konkretny model dysku polecacie?
    Patrzyłem już WD Scorpio Black 750GB oraz Seagate Momentus XT 750GB, jednak ten drugi nigdzie nie dostępny.
  • Poziom 42  
    Trzeba zapytać w co kupić. Ja w dyskach WD (jeśli to konieczne) zmieniam częstotliwość parkowania głowic na 240s w tym dysku powyżej już na to za późno.
  • Poziom 9  
    Nie rozumiem pytania - jak "w co kupić", co dokładnie masz na myśli?
    Chodzi mi po prostu o wymianę tego dysku na coś lepszego.
    Duże pojemności SSD są drogie, a sam laptop już leciwy, więc niekoniecznie opłaca się inwestować jakoś nad wyraz.
    Pomyślałem, że dysk typu hdd 7200 obrotów 750GB lub 1TB.
    Ewentualnie jakaś hybryda bo wtedy i mam miejsce na dane i lepsze/szybsze działanie niż typowe hdd.
    Problem polega na tym, że na internecie zapewne pełno sponsorowanych rankingów/artykułów, a ja jak wspomniałem chcę kupić dobry jakościowo dysk nie przepłacając przy tym.
    Zadałem pytanie, ponieważ nie jestem specem komputerowym i właśnie chciałem się poradzić specjalistów ;)

EDIT 01 Cze 2018 20:27
    Witam
    Mam dodatkowe pytanie, a raczej problem.
    Dysk został wymieniony na nowy (Crucial MX500), ale zauważyłem, że po zainstalowaniu (najprawdopodobniej) programu Nvidia Experience i zgraniu najnowszych sterowników, po restarcie systemu mam niebieski ekran i nie mogę uruchomić systemu w normalny sposób.
    Czy można jakoś sprawdzić stan karty graficznej? Czy to w ogóle jest od niej zależne? Ewentualnie co może być tego powodem?
    Dysk jest nowy, a po zmianie dysku system stawiałem też na nowo.
    Druga sprawa to fakt, że chciałem postawić system z punktu przywracania systemu przed faktem instalacji tego programu i sterowników, jednak nie da rady bo wyskakuje błąd, a próbowałem już kilka razy. Komunikat jaki się pojawia to: "Wystąpił nieokreślony błąd podczas przywracania systemu. (0x80070003) - da się temu jakoś zaradzić?
    Dodam, że już dwa razy tak się stało, że po instalacji tego oprogramowania mam niebieski ekran.
    Raz już stawiałem system na nowo, ale teraz zwyczajnie jest to uciążliwe dlatego pytam.
    Jakieś sugestie?

Scaliłem. RADU23
  • Poziom 9  
    RADU23 napisał:
    collo111 napisał:
    Nie rozumiem pytania - jak "w co kupić", co dokładnie masz na myśli?

Pytania odnośnie doboru/zakupu podzespołów komputerowych, proszę zadawać w tym dziale => https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum128.html

No to pytanie już nieaktualne bo już doszło do zakupu ;)
  • Spec od pamięci masowych
    collo111 napisał:
    Dysk został wymieniony na nowy (Crucial MX500)

I tu radzę sprawdzić dostępność nowego firmware (co zmienia, poprawia?) dla tego modelu.
    http://www.crucial.com/usa/en/support-storage-executive
    Profilaktycznie proszę też odczytać teraz SMART. :idea:
  • Spec od pamięci masowych
    "]APM Level : 00FEh [ON]
    AAM Level : ----
    Drive Letter : C: D: E:

-- S.M.A.R.T. --------------------------------------------------------------
    ID Cur Wor Thr RawValues(6) Attribute Name
    01 100 100 __0 000000000000 Raw Read Error Rate
    05 100 100 _10 000000000000 Reallocated NAND Blocks
    09 100 100 __0 00000000002D Power On Hours
    0C 100 100 __0 000000000036 Power Cycle Count
    AB 100 100 __0 000000000000 Program Fail Count
    AC 100 100 __0 000000000000 Erase Fail Count
    AD 100 100 __0 000000000005 Average Block-Erase Count
    AE 100 100 __0 000000000005 Unexpected Power Loss Count
    B4 __0 __0 __0 000000000025 Unused Reserve NAND Blocks
    "
    To co podkreślilem daje do myślenia. :|

Nowej wersji firmware chyba jeszcze nie ma, ale czy wyłączą w kolejnym sofcie "APM" jak w poprzednim modelu (MX300), jestem ciekaw :?:
    Diagnostyka dysku MHDD - MHDD nie widzi dysku w laptopie vaio vpceh3l1eDiagnostyka dysku MHDD - MHDD nie widzi dysku w laptopie vaio vpceh3l1e