Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie do maszyny-silniki krokowe- liczę na opis jak to prawidłowo połączyć

19 Maj 2018 16:27 246 3
  • Poziom 2  
    Witam

Mam pytanie do doświadczonych elektroników-automatyków. Składam prostą maszynę, i ze względy na brak czasu znajomych elektroników muszę sterowanie do niej zrobić sam. Części zamówiłem po konsultacjach z przedstawicielem.

Teraz muszę spiąć sterowanie tj. przełaczniki, potencjometry itd. z sterownikiem i silnikiem.

W zestawie są 3 takie same silniki na 3 takich samych sterownikach, więc problem opisuję na jednym (bo rozwiązanie to samo dla wszystkich). Kwestię podłączenia od źródła prądu do sterownika rozwiązałem (z zabezpieczeniami, SS, transform, itd..)- tyle z elektrotechniki pamiętałem :)

Teraz muszę spiąć sterowanie i tu potrzebuję pomocy. Sterowanie to (ręczne):

A. Przycisk piórowy 3-pozycyjny - wł. obr. LEWE - STOP - - wł.obr. PRAWE (Przełącznik LAS0-A1Y-20X/31N, ON-OFF-ON, 3
    pozycje)
    B. Wskaźnik prędkości (Wskaźnik prędkości CM22-WP) - ma pokazywać aktualną pr. obr. silnika - w skali od 0 do 9.99
    C. Potencjometr (wieloobrotowy) - do regulacji pr. obr. silnika (Potencjometr wieloobrotowy z gałką GEN-PR10)

Mam też kupione 3 szt Styk pomocniczy 2NO szybko-przełączający, i nie pamiętam czy nie miały one iść do piórowego... Sterownik jaki używam to: https://www.ebmia.pl/sterownik-silniki-krokowego-sskb13-dm805ai-p-38641.html
    Silniki: Silnik krokowy SM 86/156-4208A - 12.5Nm

Zasilanie 5V i 80V idzie z jednego zasilacza (2 oddzielne wyjścia- pomiędzy jeszcze bezpiecznik). Mogę liczyć na opis jak to prawidłowo podłączyć?
    Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Ci, którzy doradzali Ci zakup powinni chyba pomóc? :)

Dodatkowy szybko-przełączający styk będziesz miał na pewno do kierunku.
    Załączenie odbywa się przez START i wskazanie kierunku DIRECTION, więc do jednej pozycji selektora (LEWO lub PRAWO, zależnie jak tam będzie Ci pasować kierunek obrotów w układzie docelowym) musisz dodać taki styk, który przed załączeniem START aktywuje DIRECTION (by silnik nie ruszył na moment w drugą stronę nim klasyczny styk zaskoczy jednocześnie ze START). Tym samym np lewo będziesz miał sygnał START, a prawo START+DIRECTION.
    Możesz próbować też obszyć sygnał ENABLE..

Potencjometr wpinasz między 5V Output i Signal GND, jego sygnał na 0-5V input. Musisz multimetrem znaleźć jego odpowiednie wyprowadzenia, chyba że masz opis które to wyprowadzenia, a które to sygnał (TAP).
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź.

A mam jeszcze pytanie, w celu zminimalizowania ilości kabli.

Czy mają 3 takie same sterowniki (na 3 silniki- każdy niezależny), mogę wyprowadzić zasilanie wszystkich przycisków sterownia, tylko z jednoego steorwnika (COM+)? czy do każdej z 3 grup (grupa=przeł.piórkowy+miernik prędkości+potencjometr) muszę prowadzić z danego sterownika?

Gdzie podpiąć miernik prędkości?
  • Poziom 28  
    To zależy od obwodów wejściowych tych sterowników. Teoretycznie, jeśli połączysz we wszystkich masy (Signal GND), to powinno działać zasilone z jednego źródła.
    Dodatkowa rzecz to wydajność prądowa zasilania. Czasem jest niestety śmiesznie niska...
    Ale patrząc na ten schemat (bo ten wariant powinien Cię interesować dla External POT):
    to na część cyfrową możesz podać zewnętrzne napięcie. Wcześniej nie zwróciłem uwagi, że COM+ to nie wyjście zasilania, tylko wejście zasilania dla tej sekcji. Dodatkowo załączanie odbywa się przez zwarcie do masy, a nie podanie zasilania na poszczególne wejścia.

Zwróć też uwagę, że ten kontroler trzeba skonfigurować poprawnie na przełącznikach SW, a potem jeszcze dostosować rampy potencjometrami. Rozpiskę masz na boku sterownika...

Co do pomiaru prędkości, to pobieżnie patrząc nie masz żadnego wyjścia. Musiałbym zerknąć co to masz za miernik, czy po prostu równolegle podłączyć go do wartości zadanej, czy tam można wpiąć coś innego...

Dodano po 10 [godziny] 34 [minuty]:

Spojrzałem na ten miernik prędkości i to zwykły woltomierz 0-10V.
    Ty w podanym sterowniku nie masz wyjścia analogowego proporcjonalnego do obrotów, więc chyba pomysłodawcy chodziło o pokazywanie wartości zadanej na potencjometrze, z tym że tam jest 0-5V.
    Nie jest to wtedy pomiar rzeczywistej prędkości, tylko informacja o wartości zadanej.

Możesz jeszcze zapytać pomysłodawcy co chciał tym mierzyć ;)