Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa generacja modułów Arduino

ghost666 20 Maj 2018 15:38 3108 5
 • Nowa generacja modułów Arduino
  Podczas targów Maker Fair w rejonie zatoki San Francisco Arduino, we współpracy z Microchipem, zaprezentowało dwa nowe moduły w swojej ofercie MKR Vidor 4000 oraz nowe Arduino Uno WiFi Rev 2.

  Zespół Arduino uczestniczył w targach, które odbyły się w San Mateo w dniach 18 - 20 maja bieżącego roku. Stanowisko Arduino i jego partnera - Microchipa - znajdowało się w pawilonie prezentującym układy elektroniczne dla hobbystów.

  Na targach prezentowano szereg demonstracji nowych, ciekawych produktów, które wprowadzone były do sprzedaży podczas Dnia Arduino, jaki miał miejsce 12 maja tego roku. Wtedy zaprezentowano układy MKR WiFi1010, MKR NB 1500 oraz Arduino Engineering Kit. Na Maker Fair w San Mateo prezentowano demonstracje z wykorzystaniem tych płytek.

  Wczoraj, w sobotę nowości Arduino prezentował Massimo Banzi, podczas swojego wystąpienia o 12:30 czasu lokalnego. Dodatkowo, po południu odbyły się specjalne warsztaty, podczas których Bob Martin z firmy Microchip prezentował jak wykorzystać można IDE Atmel Studio 7 do debuggowania aplikacji uruchamianych na modułach Arduino.

  Nowa generacja modułów Arduino


  Na targach zaprezentowano dwie nowe płytki z rodziny Arduino: pierwszy moduł tej firmy z układem programowalnym (FPGA) - MKR Vidor 4000 oraz drugą generację Arduino Uno WiFi z nowym mikrokontrolerem od Microchipa.

  Nowa generacja modułów Arduino
  Nowa generacja modułów Arduino
  Płytka MKR Vidor 4000 jest pierwszym modułem Arduino opartym o układ programowalny FPGA. Na płytce znajdziemy także mikrokontroler z rdzeniem ARM M0+ - AT SAM D21, moduł WiFio Nina W102 znany z u-blox oraz układ kryptograficzny ECC508, który umożliwia nawiązywanie bezpiecznych połączeń przez sieć lokalną jak i przez Internet.

  Vidor 4000 jest najnowszym członkiem rodziny płytek z linii MKR. Zaprojektowano go do zastosowania w szerokiej gamie aplikacji układów IoT; nadaje się do tego idealnie, gdyż łączy w sobie kompaktowy rozmiar z dosyć dużą mocą obliczeniową, jaka osiągalna jest dzięki układowi FPGA.

  Do nowej płytki dołączone jest bardzo intuicyjne środowisko deweloperskie, które ma spopularyzować projektowanie systemów opartych o układy programowalne zmniejszając próg wejścia w układy FPGA, który dla klasycznych układów postawiony jest dosyć wysoko.

  "Nowy moduł MKR Vidor 4000 po raz pierwszy czyni układy FPGA prawdziwie dostępnymi dla hobbystów" mówi współzałożyciel Arduino, Massimo Banzi. "Po raz kolejny chcemy zrewolucjonizować rynek elektroniczny".

  "Targi Maker Fair są zawsze doskonałą okazją do spotkania z środowiskiem twórców, wykorzystujących moduły Ardino" mówi Fabio Violante, CEO Arduino. "W tym roku jestem ekstremalnie podekscytowany tym spotkaniem z uwagi na wprowadzenie do sprzedaży najelastyczniejszego modułu Arduino, jaki dotychczas powstał - Vidor 4000 - oraz dedykowanego jemu środowiska programistycznego. Ten nowy moduł daje wszystkim - profesjonalistom, hobbystom, nauczycielom itp - ekwiwalent szwajcarskiego scyzoryka, co pozwala wynieść ich kreatywność na nowy, wyższy poziom. Liczba aplikacji tej płytki jest nieskończona" mówił Violante.

  Nowa generacja modułów Arduino
  Nowa generacja modułów Arduino


  Drugi prezentowany w San Mateo moduł, nowa wersja Arduino Uno WiFi, skonstruowany został we współpracy z firmą Microchip. Na pokładzie tego modułu znajdziemy mikrokontroler ATmega4809 tej firmy, moduł komunikacji bezprzewodowej WiFi Nina W102 oraz zintegrowany moduł sensorów inercyjnych (IMU). Dzięki nowemu Uno WiFi jeszcze prościej jest tworzyć połączone systemy wykorzystujące komunikację bezprzewodową, poruszając się nadal w klasycznym wymiarze modułu Arduino, jak i korzystając z znanego dotychczas IDE.

  Nowa płytka Arduino odnaleźć ma swoje aplikacje w wielu miejscach, gdzie rozpoczyna się stosowanie urządzeń Internetu Rzeczy - w motoryzacji, rolnictwie, elektronice konsumenckiej, systemach noszonych czy automatyce domowej.

  Wykorzystany w nowym module mikrokontroler wyposażony jest w 6 KB pamięci RAM, 40 KB pamięci Flash, niezależne od rdzenia peryferia (CIP) oraz zintegrowany szybki przetwornik analogowo-cyfrowy. Układ wyposażony jest w trzy interfejsy USART, szerzej ten mikrokontroler opisywaliśmy tutaj. W połączeniu z układem kryptograficznym ECC608, także dostarczanym przez Microchipa, prezentowany system może nawiązywać bezpieczne połączenia z usługami dostępnymi w chmurze, które dostarcza Google lub Amazon Web Services (AWS).

  "Wraz z naszym wzrostem, nowymi partnerami i coraz większymi inwestycjami napędzamy coraz mocniej sektor Internetu Rzeczy" mówi Banzi. "Inspirujemy środowisko Arduino dzięki łatwości rozwijania coraz to nowszych rozwiązań, które dają naszym użytkownikom dostęp do coraz większych układów, z większą pamięcią RAM, Flash etc, co pozwala na realizację coraz bardziej wymagających projektów Internetu Rzeczy".

  "Arduino chce wspierać profesjonalnych deweloperów jak i hobbystów w całym cyklu rozwoju produktów IoT, od pierwszej fazy nauki do masoweej produkcji" dodaje Violante. "Dzięki bazowaniu na popularnych układach AVR, poszerzonych o możliwość wykorzystania WiFi nowe Arduino Uno Rev 2 jest dużym krokiem w kierunku użytkowników, który mogą korzystać z dostępnego ekosystemu shieldów i bibliotek, które dostępne są dla tradycyjnych układów Arduino Uno poszerzając to możliwości komunikacyjne WiFi".

  Oba moduły - MKR Vidor 4000 oraz Uno WiFi Rev 2 - dostępne mają być w sklepie on-line Arduino pod koniec czerwca tego roku.

  Źródło: https://blog.arduino.cc/2018/05/17/say-hello-to-the-next-generation-of-arduino-boards/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9750 postów o ocenie 7920, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • BotlandBotland
 • #2
  pawel-jwe
  Poziom 30  
  ghost666 napisał:
  Vidor 4000 - oraz dedykowanego jemu środowiska programistycznego

  To może być ciekawe :) musieli by się naprawdę mocno postarać, żeby to środowisko było "przyzwoite" (aczkolwiek myślę, że nawet nie ma co porównywać do Quartus Prime).
  Swoją drogą, dobrą płytkę z Cyclone10 już mamy, tylko reklamy może trochę zabrakło:
  http://maximator-fpga.org/
  Cena też przyzwoita, bo z klonem USB-Blaster i nakładką (4 przyciski, wyś. 7-seg.) wychodzi 249zł.
 • BotlandBotland
 • #3
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #4
  pawel-jwe
  Poziom 30  
  Czyli środowisko to będzie gniot... miałem nadzieje na coś ciekawego z zupełnie nowym podejściem do VHDL/Verilog. Synteza z C na VHDL/Verilog jest bez sensu, FPGA to zupełnie inna architektura i tu trzeba specyficznego podejścia żeby wykorzystać potencjał procesora.
  Pong.Chu napisał:
  Ta plytka Arduino z FPGA ma kosztowac $60.

  Ciekaw za ile będzie u chińczyka :)
  Przy takiej kwocie wolał bym już maXimator'a lub Terasic DE10-Lite Board (EDU na Kamami za 295zł) gdzie mam jeszcze rewelacyjne wsparcie od producenta.
 • #5
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #6
  pawel-jwe
  Poziom 30  
  Pong.Chu napisał:
  wlasnie synteza z C jest nowym podejsciem ktory pozwala skomplikowane algorytmy latwo zaimplementowac

  Żeby przypadkiem nie okazało się, że w FPGA będzie implementowany (symulowany) rdzeń CPU, na którym będzie wykonywany kod asemblera otrzymany z kompilacji C - widziałem już takie cuda :) (zresztą w Quartus'ie są do tego IP Core'y)
  Synteza z C do VHDL to po prostu pomyłka i raczej ciekawostka. Architektura FPGA to zupełnie inne podejście do implementacji danego algorytmu, to co jest zaimplementowane w C ma się nijak do optymalnej realizacji w układach reprogramowalnych.
  Zresztą jeśli tak ma wyglądać to super nowe podejście, to po co w ogóle FPGA... mogli by dać zwykłego ARM'a. Jeśli już tak kombinują to mogli by raczej iść w stronę SoC (np. Cyclone V SE/SX)