Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wentylatorów samochodowych

20 Maj 2018 17:47 183 6
  • Poziom 10  
    Witam, jak zły dział to proszę przenieść do odpowiedniego. (Pozdrawiam moderatorów) :)
    Jak w temacie potrzebuje zasilić 2 wentylatory samochodowe, potrzebuje zrobić z nich nawiew na kompresor.
    Podłączyłem prostownik ale się przegrzewa.
    Proszę o pomoc.
  • Poziom 43  
    piter23b napisał:
    potrzebuje zasilić 2 wentylatory samochodowe, potrzebuje zrobić z nich nawiew na kompresor.

Gdyby kolega podał jakieś dane techniczne, to mozna by było coś rozważać. :|
    Potrzeba danych (napięcie, moc tych wentylatorów) to samo jeśli chodzi o prostownik.
  • Poziom 38  
    piter23b napisał:
    Jak w temacie potrzebuje zasilić 2 wentylatory samochodowe, potrzebuje zrobić z nich nawiew na kompresor.

Potrzebujesz podłączyć 2 wentylatory samochodowe na 12V pod zasilanie sieciowe 230V?

Podłączyłeś wstępnie pod prostownik, ale on się przegrzewa?
  • Poziom 38  
    Rezystor240 napisał:
    Potrzebujesz podłączyć 2 wentylatory samochodowe na 12V pod zasilanie sieciowe 230V?
    No chyba takim " fachowcem " to on nie jest . :D
    Ma za słabo wydajny prostownik , a wentylatory samochodowe na maksymalnych obrotach sporo prądu biorą . :cry:
  • Poziom 39  
    Faktycznie ze szczegółami jakoś marnie. Ale dedukując iż kolega podłączył dwa wentylatory od chłodnic to jest zrozumiałe przeciążenie tzw prostownika. Taki wentylator potrafi cechować moc rzędu 300 W więc dla dwóch wychodzi ponad pół kilowata. Przy 12 V to znów ponad 40 A. Nawet jeśli mówimy o połowie tych wielkości to przeciętna ładowarka niechętnie wydoli 20 A. Zatem jeśli metoda chłodzenia (znów nie wiemy jakiego) kompresora ma być taka to należy zastosować napęd AC 230 V.
  • Poziom 10  
    Dzięki za zainteresowanie tematem.
    Danych nie podałem bo nie posiadam. Jakiekolwiek napisy na wiatrakach są nieczytelne, więc jedyne co wiadomo, to że na 12V. Podłączyłem też 1 wiatrak ale prostownik też się grzał.
    Ogólnie to nie było planowane tylko taka prowizorka na szybko, bo silnik w sprężarce mi się grzeje a wentylator fajnie go wychładzał. Więc pomyślałem że jak by to podłączyć na stałe to by spełniało swoje zadanie niskim kosztem, bo wiatraki leżą i zbierają kurz.
  • Poziom 34  
    Nieznany jest typ oraz moc wentylatorów i tak wentylator chłodnicy o samochodu CC pobiera około 10A Podłącz wentylator pod akumulator włączając szeregowo amperomierz i już będziesz znał pobór prądu przez zarówno jeden jak i drugi wentylator.Jak zsumujesz prądy obydwu to pozwoli ci to na opracowanie danych transformatora w celu budowy prostownika.